بیماریهاموبایل

چگونه بر اعتیاد به گوشی های هوشمند غلبه کنیم

در این مقاله ما به بررسی این می پردازیم که چگونه بر اعتیاد به گوشی های هوشمند غلبه کنیم؟ با همه گیری بیماری کرونا بیش از یک سال است که مردم بیشتر کشورها در خانه های خود پناه گرفته اند و با استفاده از تلفن همراه خود برای برقراری ارتباط با عزیزان خود از طریق تماس یا رسانه های اجتماعی، بازی ، مطالعه منابع یا حتی صرف وقت گذراندن، با مدت زمان زیادی زمان را می گذرانند با این حال، با بازگشت همه چیز به حالت عادی، عادت های طولانی ما در استفاده از تلفن هایمان باقی مانده است. بنابراین، اگر به این فکر می کنید که چگونه استفاده از تلفن خود را تا این حد متوقف کنید، ما لیستی از بهترین نکاتی را ایجاد کرده ایم که به شما کمک می کند برای همیشه بر اعتیاد به گوشی های هوشمند غلبه کنید.

علائم و نشانه های اعتیاد به تلفن همراه

  • عدم امکان خاموش کردن تلفن پس از تماس/پیام.
  • فکر کردن در مورد استفاده از تلفن خود حتی در هنگام انجام کار دیگری.
  • اجبار به ادامه فعالیت در رسانه های اجتماعی و تازه کردن، علیرغم عدم وجود محتوای جدید.
  • عصبانیت شدید نسبت به برداشته شدن گوشی شما توسط دیگران
  • بهانه آوردن برای برداشتن گوشی

علائم اعتیاد به موبایل

پس از خواندن علائم بالا اگر احساس کردید با چهار یا بیشتر از آنها ارتباط دارید، ممکن است اعتیاد به تلفن داشته باشید. از طرف دیگر، تعداد زیادی تست اعتیاد به تلفن به صورت آنلاین وجود دارد که به شما کمک می کند به سؤالات اساسی پاسخ دهید و یک تشخیص کوچک ارائه دهید.

راههای غلبه بر اعتیاد به گوشی های هوشمند

۱-هر بار که گوشی را برمی دارید متوجه هدف آن شوید:

هر زمان که گوشی را برمی دارید، سعی کنید همیشه به یاد داشته باشید که برای چه چیزی ساخته شده است و سپس تصمیم بگیرید که چه کارهایی انجام دهید. به محض اینکه متوجه شدید که آن را به دلیل دیگری جز بررسی موارد جدید در اینستاگرام انتخاب نکرده اید، به همان سرعت آن را کنار خواهید گذاشت. از این هم فراتر می رویم، هر بار که گوشی خود را برای انجام کاری چک می کنید، از خود بپرسید که آیا این کار به هیچ وجه به گردش کار روزانه شما کمک می کند یا فقط بهانه دیگری برای از بین بردن زمان است. اگر دومی است، فورا آن را زمین بگذارید.

۲-زمان استفاده از شبکه های اجتماعی را محدود کنید:

رسانه های اجتماعی واقعاً ثابت کرده اند که چکش بزرگی هستند که دیوارهای استعاری بین مردم ساکن در سراسر قاره ها و حتی فرهنگ های مختلف را فرو ریخته است. سفر ساده ای که با پیام رسان MSN آغاز شد با برنامه های پیشرفته مانند فیس بوک ، توییتر، واتساپ و اینستاگرام که ارتباط را با سرگرمی ترکیب کرده اند به اوج خود رسید .

با این حال، این سرگرمی است که در راه قبلی قرار گرفته است. اینستاگرام که در ابتدا به عنوان یک برنامه اشتراک‌گذاری عکس شروع شد و مردم می‌توانستند با آن ارتباط برقرار کنند، به سرعت به یک مرکز سرگرمی جهانی پر از حلقه‌هایی تبدیل شد که روندها و پست‌هایی را به جلو می‌برد. با اضافه شدن تقریباً یک میلیارد کاربر فعال در سراسر جهان به این ترکیب، این برنامه ساده اکنون به یک دستگاه پیچیده تبدیل شده است که یک نمایه برای کاربر خود ایجاد می کند و تبلیغات هدفمند را برای کسب سود منظم نشان می دهد. تایید بیشتری می خواهید؟ اینستاگرام رسما تایید کرد که دیگر یک اپلیکیشن اشتراک گذاری عکس نیست.

زمان استفاده از تلفن همراه

با این حال، منظور ما این نیست که شما باید رسانه های اجتماعی را ترک کنید. این یک استراتژی بد است که شما را در کمتر از یک روز به عقب برمی گرداند. در عوض، سعی کنید با تنظیم تایمرهای ذهنی یا فیزیکی، استفاده از برنامه خود را کاهش دهید. علاوه بر این، سعی کنید متوجه باشید که دنیای رسانه‌های اجتماعی همیشه در حال تغییر است و شما هرگز نمی‌توانید همه آن‌ها را دنبال کنید، حتی اگر همیشه آنلاین باشید. اگر قصد غلبه بر اعتیاد به گوشی های هوشمند دارید مدیریت صحیح و ترک آن را در نظر بگیرید و حتی الامکان می‌توانید حساب های شبکه های اجتماعی تان را در فیس بوک و اینستاگرام غیرفعال کنید.

۳-اعلان ها را خاموش کنید:

یکی از عوامل محرک در اعتیاد به تلفن، بمباران مداوم اعلان‌هایی است که مردم در چندین برنامه دریافت می‌کنند. از برنامه‌های پیام‌رسانی مانند Whatsapp که پیام‌های دوستان شما را مخابره می‌کنند تا به‌روزرسانی‌های مداوم از هر کانال YouTube و فید توییتری که در آن مشترک شده‌اید، همه چیز به لیست اعلان‌های رو به رشد کمک می‌کند.

بهترین روشی که می‌توانید با آن مبارزه کنید این است که اعلان‌های برنامه‌هایی را که می‌توانید کاهش دهید، محدود کنید و اعلان‌ها را برای برنامه‌هایی که می‌توانید با خیال راحت نادیده بگیرید، خاموش کنید.

مدیریت اعلان‌ها در اندروید بسیار آسان است و همین تنظیمات را می‌توانید در قسمت تنظیمات > برنامه‌ها و اعلان‌ها پیدا کنید . در اینجا می توانید هر برنامه و اعلان های آن را مدیریت کنید. به این ترتیب محیطی ایجاد می‌کنید که به شما امکان می‌دهد روی کار یا بازی تمرکز کنید و به شما کمک می‌کند همیشه ذهن خود را از تلفن خود دور کنید.

۴-نصب برنامه مدیتیشن:

موضوع سلامت روان اغلب با مدیتیشن و اینکه چقدر می تواند به تقویت آن کمک کند در هم آمیخته است . ذهن آگاهی عمل زندگی در زمان حال و حضور در محیط فعلی است. اغلب توسط مردم به عنوان خسته کننده کنار گذاشته می شود، این یک جنبه بسیار اساسی در مبارزه با اعتیاد به تلفن است. مدیتیشن به از بین بردن اضطراب کاذبی که به دلیل از دست دادن چند استوری اینستاگرام ظاهر می شود کمک می کند. اپلیکیشن‌های مدیتیشن این روزها مقرون به صرفه شده‌اند و درس‌های راهنمایی ساده‌ای را ارائه می‌دهند که چگونه آگاه‌تر و حاضر باشید در حالی که اصلاً به تلفن خود توجه نکنید. تعداد زیادی برنامه مدیتیشن برای اندروید و آیفون وجود دارد که می‌توانید به راحتی با آن‌ها شروع کنید و گام بزرگی برای ترک اعتیاد به تلفن بردارید.

۵-تعیین حدو مرز استفاده از تلفن همراه

تعیین مرزها بر اساس شرایط خودتان شبیه به ایجاد قوانین اساسی برای استفاده از یک تکه فناوری است که معتاد آن هستید که در این مورد، تلفن است. تعیین مرزها تضمین می کند که با دستگاه خود رابطه سالمی خواهید داشت و از آن برای کار و بازی در حالی که معتاد نیستید استفاده خواهید کرد. اکنون ممکن است فکر کنید تعیین مرزها دشوار است اما بهترین چیز این است که آنها مطابق شرایط شما هستند . چند نمونه از مرزهایی که می توانید تعیین کنید عبارتند از:

  • بدون تلفن سر میز شام
  • ممنوعیت تلفن در جلسات / کنفرانس ها
  • استفاده از تلفن به عنوان یک ابزار پاداش پس از یک فعالیت سازنده (ورزش، کار و غیره).
  • خاموش کردن کامل گوشی در شب

با تعیین حد و مرزها به خودتان لطف می کنید. به خواندن ادامه دهید تا در مورد مهمترین مرزی که می توانید برای مبارزه با اعتیاد به تلفن تعیین کنید مطلع شوید.

۶-از چت با دوستان بپرهیزید و رو در رو صحبت کنید:

تا حد زیادی، داشتن افراد مناسب در اطراف به طور مستقیم بر میزان اعتیاد شما به تلفن خود تأثیر می گذارد. عصر مدرن باعث شده است که انسان ها در پشت پرده ها روابط برقرار کنند. خواه این ملاقات با شخصی به صورت آنلاین برای گپ زدن با دوست مدرسه خود باشد، اکثر ما همیشه با تلفن همراه خود هستیم. اگر متوجه شده اید که به گوشی خود معتاد هستید برای غلبه بر اعتیاد به گوشی های هوشمند ، با دوستان خود رو در رو دیدار کنید.به عنوان یک قانون کلی ، سعی کنید در اطراف افرادی باشید که در اینجا و اکنون هستند. حلقه دوستان مناسب از شما می خواهد که گوشی خود را زمین بگذارید و به جای استفاده از ایموجی، درگیر مکالمه رو در رو باشید. وقتی نوبت به خانواده می رسد، سعی کنید آنها را به سمت انجام همین کار سوق دهید و زمان واقعی خانوادگی داشته باشید.

مدیریت صحیح برای غلبه بر اعتیاد به گوشی های هوشمند

۷-بدون گوشی در کنارتان بخوابید:

این یکی از مهمترین قوانینی است که هنگام تلاش برای ترک اعتیاد به تلفن باید رعایت کنید. اتاق خواب جایی است که مردم در آن در آرامش هستند. با این حال، اکثر ما درست قبل از خواب به استفاده از تلفن هایمان متوسل می شویم. این از یک جهت به ما آسیب می رساند. اولاً، نور آبی ساطع شده از صفحه نمایش تلفن، چرخه طبیعی خواب بدن را از مسیر خارج می کند و می تواند منجر به خواب ضعیف شود . علاوه بر این، استفاده مداوم از تلفن حتی قبل از خواب، میل به استفاده بیشتر از آن را تغذیه می کند و در نتیجه یک چرخه ایجاد می کند. با این حال، راه هایی وجود دارد که می توانید با آن مبارزه کنید.

بهترین راه این است که یک قانون بدون تلفن در اتاق خواب داشته باشید . چه با همسر مهم خود زندگی می کنید و چه تنها، مطمئن شوید که تلفن خود را در خارج از اتاق خواب هنگام بازنشستگی روزانه نگه دارید. اشتیاق برای به دست آوردن آن در ابتدا بزرگ خواهد بود، اما اگر تحمل کنید، به آن عادت خواهید کرد. علاوه بر این، وقتی صحبت از همیشه معروف من بهانه ساعت زنگ دار من است ، به شما توصیه می کنیم که یک ساعت زنگ دار واقعی بخرید و با آن کار کنید

۸-به اصول اولیه بازگردید:

زمان هایی را به خاطر می آورید که تلفن ها بسیار ساده و بی ویژگی بودند اما ما از داشتن آنها خوشحال بودیم؟ آره ما هم همینطور اگر همه چیز با شکست مواجه شد، این یک طرح بازگشتی است. خرید یک تلفن معمولی تضمین می کند که از تلفن فقط برای همان چیزی که در وهله اول ساخته شده است استفاده می کنید. این تلفن‌های اولیه فقط دارای امکانات تماس هستند و جای تعجب نیست که عمر باتری زیادی دارند. بنابراین اگر احساس می‌کنید اعتیاد به تلفن شما از دستتان خارج شده است، شاید بهترین گزینه برای شما تعویض تلفن باشد.

۹-کمک بخواهید:

همیشه به یاد داشته باشید که هر نوع اعتیادی که دارید، قابل درمان است. غلبه بر اعتیاد به گوشی های هوشمند چیزی است که جهان را آزار می دهد، اما با کمک مناسب، می توان آن را شکست داد. اگر احساس می‌کنید نمی‌توانید اعتیاد خود به تلفن را به تنهایی مدیریت کنید، برای کمک با دوستان و خانواده خود تماس بگیرید. از طرف دیگر، اگر احساس نیاز می‌کنید، همیشه می‌توانید به دنبال یک متخصص پزشکی باشید که بتواند به درمان اعتیاد به تلفن شما کمک کند. با این حال، فقط نیاز را نپذیرید و آن را نادیده بگیرید. به آن عمل کنید.

4.4/5 - (9 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا