اجتماعی و پزشکیداروها

ارتباط قرص های ویتامین و اضافه وزن

ویتامین ها از جمله موادی هستند که برای عملکرد صحیح بدن ضروری می باشند. کمبود ویتامین می تواند آسیب های جدی به بدن شما وارد کند. یکی از متداول ترین راه ها برای جلوگیری از این مشکل و همچنین تقویت بدن، مصرف قرص های ویتامین و مکمل های تغذیه ای می باشد.

اگرچه این دسته از داروها عموما بی خطر محسوب می شوند، اما مثل هر داروی دیگری، می تواند با مشکلات جانبی برای فرد همراه باشد. یکی از نگرانی های عمده افراد هنگام مصرف داروهای مکمل، ارتباط قرص های ویتامین و اضافه وزن می باشد. در این مقاله به بررسی این پرسش و راستی آزمایی آن خواهیم پرداخت.

با مصرف مولتی ویتامین ها، احتمال اینکه بدن شما تمام مواد مغذی مورد نیاز برای عملکرد صحیح را داشته باشد افزایش می یابد. ورود ویتامین به بدن مستقیما بر متابولیسم شما اثر گذار خواهد بود. این تغییر متابولیسم می تواند خودش را در تغییرات وزن شما نشان دهد. تنظیم میزان دریافتی کالری برای مدیریت ارتباط قرص های ویتامین و اضافه وزن امری ضروری است.

همچنین مصرف مواد مغذی شما ممکن است بر اشتها و بنابراین مصرف غذا تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، سطوح پایین ویتامین B6 با کاهش سطح سروتونین مغز همراه است که می تواند منجر به افزایش اشتها شود.

مصرف مولتی ویتامین

به باور برخی افراد، مصرف مولتی ویتامین ها بر برنامه کاهش وزن آن ها اثری منفی دارد در حالی که سبک زندگی نامناسب خود را به کلی نادیده می گیرند. ارتباط قرص های ویتامین و اضافه وزن، در صورت کنترل نکردن رژیم غذایی ممکن است کاملا شما را به اشتباه بیاندازد. اگر غذای سالم نمی خورید، ورزش نمی کنید یا سبک زندگی کم فعالیتی دارید، ممکن است این رفتارها موجب اضافه وزن شما باشند.

بررسی ارتباط قرص های ویتامین و اضافه وزن

بر اساس تحقیقات چاپ شده در مجله تغذیه بریتانیا، مصرف مولتی ویتامین می تواند به کاهش وزن در مردان کمک کند. در صورت استفاده منظم از ویتامین ها، وضعیت بدنی سالم تری مثل توده چربی کمتر و وزن پایین تر در مردان مشاهده گشته است. این مطالعه بیان می دارد که این نتایج در زنان نیز قابل استناد است و در صورت مصرف منظم مولتی ویتامین ها، تجربه احساس گرسنگی کم می شود.

سنتز هورمون های گرسنگی مانند انسولین، لپتین و کورتیزول به مصرف ویتامین ها و مواد معدنی وابسته اند. این هورمون ها وظیفه کنترل مصرف غذا و سیری و گرسنگی را بر عهده دارند. نتیجه ارتباط قرص های ویتامین و اضافه وزن، ارتباطی بسیار پیچیده و وابسته به متغیرهای بسیاری است. اگر پس از مصرف این دست از مکمل ها دچار اضافه وزن شدید، صرفه دارو را مقصر ندانید و به دنبال عوامل تقویت کننده چاقی در سبک زندگی تان نیز باشید.

اگر هدف شما از دست دادن چربی بدن یا حفظ سطح چربی سالم بدن است مصرف منظم مکمل های مولتی ویتامین و مواد معدنی ممکن است به شما در دستیابی به این هدف کمک کند. از رژیم غذایی بسیار مغذی غنی از سبزیجات، حبوبات، غلات کامل، منابع پروتئین بدون چربی و میوه ها استفاده کنید.

ارتباط قرص های ویتامین و اضافه وزن

مکمل مولتی ویتامین و مواد معدنی ممکن است به کاهش اشتها کمک کند؛ که این امر برای کاهش وزن بسیار مفید است. در نتیجه ارتباط قرص های ویتامین و اضافه وزن، صرفا ارتباطی منفی نیست و این مکمل ها حتی می توانند به کاهش وزن شما نیز کمک کنند.

استرس؛ مقصر اصلی در ایجاد اضافه وزن

تحقیقات زیادی به استرس به عنوان عامل اصلی افزایش وزن اشاره می کنند. هر بار که استرس داریم، سطح کورتیزول ما افزایش می یابد و هورمون استرس سطح گلوکز را در جریان خون افزایش می دهد تا به ما در مقابله با عامل استرس زا کمک کند. متأسفانه بسیاری از افراد از استرس مزمن رنج می برند، به این معنی که سطح کورتیزول آنها برای مدت طولانی افزایش می یابد.

سطح بالای کورتیزول و فشار روانی سبب می شود تا ما به خوردن غذا و مصرف قند بیشتر متمایل شویم که نتیجه آن افزایش وزن خواهد بود. به همین دلیل مهم است که تمرکز حواس را تمرین کرده و یاد بگیریم که چگونه در مواقع لزوم استرس از بین ببریم. مدیتیشن، ورزش، یوگا و رژیم غنی از مواد مغذی، به شما در این امر یاری خواهد رساند.

3.2/5 - (12 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا