ضروری ترین ملاک ازدواج

ملاک ازدواج و انتخاب همسر آینده در اسلام و قرآن

اسلام و قرآن برای تمام مراحل زندگی بشر توصیه های ارزنده ای را ارائه کرده است تا در مسیر سعادت و خوشبختی گام بردارد؛ بنابراین امکان ندارد که خداوند برای بزرگترین مرحله از زندگی هر انسانی یعنی ازدواج، توصیه و راهکاری نداشته باشد. در اسلام و قرآن، معیار انتخاب همسر و ملاک ازدواج برای یک زندگی مشترک موفق آورده شده است تا در زندگی خوشبخت و سعادتمند شوند. در ادامه این مقاله معیار انتخاب همسر و ملاک ازدواج در قرآن را که قدم اساسی ساختن یک زندگی مشترک موفق است، بررسی می کنیم.

ملاک ازدواج و معیار انتخاب همسر آینده در اسلام و قرآن

انسان در زندگی خود دست یه انتخاب های فراوانی می زند که ملاک و معیار هایی برای انتخاب هر گزینه داشته باشد به عنوان مثال انتخاب رشته تحصیلی، انتخاب شغل، مسکن و سایر موارد؛ اما یکی از مهم ترین انتخاب ها در زندگی همه افراد، انتخاب همسر آینده است که باید به آن دقت بیشتری شود. چرا که زندگی دنیوی، اخروی و نسل آینده او را تشکیل می دهد و بسیار تاثیرگذار است.

از این رو با توجه به اهمیت ازدواج و پیامد های ناشی از آن، لازم است تا ملاک ازدواج و انتخاب همسر آینده را به خوبی بشناسیم. قرآن کریم و امامان معصوم (ع) در این زمینه ملاک های مهم و توصیه های جدی را بیان نموده اند تا ما معیار های درست و منطقی ازدواج را بدانیم و دچار اشتباه و پشیمانی نشویم. اصلی ترین معیار انتخاب همسر از نظر اسلام و قرآن به شرح زیر است.

ملاک ازدواج و معیار انتخاب همسر آینده در اسلام و قرآن

داشتن ایمان و دین داری

اولین و مهم ترین معیار انتخاب همسر از نظر اسلام، داشتن ایمان و اعتقاد به دین اسلام است. قرآن کریم در این زمینه می فرماید: با کسانی که دین ندارند تا زمانی که ایمان نیاورده اند ازدواج نکنید، حتی اگر آنان شما را شگفت زده کنند، در حقیقت شما را به سوی آتش دعوت می کنند و خداوند شما را به سمت بهشت و آمرزش دعوت می کند.

از آیات و روایات ذکر شده در این زمینه می توان فهمید که یکی از شروط اصلی انتخاب همسر را باید داشتن ایمان و دیانت دانست تا در زندگی به سعادت و کمال خوشبختی دست یافت.

داشتن عقل و هوش

پس از ایمان و دیانت، دومین معیار انتخاب همسر خوب از نظر قرآن داشتن عقل و هوش است تا راه درست زندگی را پیدا کنید و از پس حل مشکلات زندگی با یکدیگر برآیید. زن و شوهر باید در زندگی با یکدیگر تفاهم داشته باشند و موقعیت و شرایط را در زندگی مشترک به خوبی درک کنند، زندگی را بر پایه صحیح استوار سازند تا آن را به یک کانون گرم و صمیمی تبدیل کنند.

همسر عاقل و بالغ شرایط و موقعیت های زندگی را درک می کند و توقعات بیجا و بلند پروازانه ندارد. بیشتر اختلافات زناشویی به دلیل جهالت و درک نکردن صحیح زن و شوهر اتفاق می افتد. هرچه زوجین در زندگی عاقل تر رفتار کنند، اختلافات کاهش یافته و بک زندگی مشترک موفق را تجربه خواهند نمود.

ضروری ترین ملاک ازدواج

داشتن اخلاق نیک

می توان گفت سومین معیار انتخاب همسر از نظر اسلام و قرآن داشتن اخلاق نیک است. این مورد در آیات و روایات بسیاری دیده شده است که نشان دهنده اهمیت آن در زندگی زناشویی می باشد. داشتن اخلاق حسنه و نیک باید در تمام طول زندگی حفظ شود. چرا که بدون آن زندگی پر از جنجال و دعوا خواهد بود که هرگز رنگ آرامش را نخواهید دید.

زندگی با زن یا مردی که دارای تمام کمالات و زیبایی بوده اما اخلاق بد، تندخو، بدرفتار و بدکلام باشد، چیزی به جز رنج و عذاب نخواهد بود؛ بنابراین شرط اساسی زندگی موفق و سالم، با نشاط و صمیمی، داشتن همسری خوش اخلاق، مهربان و خوش برخورد است.

داشتن عفت و پاکدامنی

از ضروری ترین ملاک ازدواج، انتخاب همسر عفیف و پاکدامن است. با مراجعه به احادیث و قرآن کریم، درمی یابد که ایشان به این موضوع تاکید فراوان داشته اند. پاکی و عفت مردان و زنان علاوه بر زندگی زناشویی، در اخلاق و تربیت کودک نیز تاثیر می گذارد به گونه ای که آنها راه پدر و مادران خود را دنبال می کنند و قدم جای پای آنها می گذارند؛ بنابراین باید در انتخاب شریک زندگی خود دقت لازم را به عمل آورید تا آینده خوبی برای خود و کودکان خود بسازید.

4.1/5 - (7 امتیاز)

درباره سعید یزدانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *