آیا واقعا مردگان ما را می بینند؟

آیا واقعا مردگان ما را می بینند؟

وضعیت مردگان یکی از موقعیت های گنگی است که بسیاری از ما دوست داریم در رابطه با آن اطلاعات بیش تری به دست بیاوریم. اکثر قریب به اتفاق ما به این موضوع اعتقاد داریم که انسان ها پس از مرگ وارد دنیایی دیگر می شوند و در عالم بعد مرگ زندگی تازه ای را شروع می کنند. ما مرگ را نه تنها یک پایان نمی دانیم بلکه معتقدیم زندگی انسان ها تا ابد ادامه دارد و فقط نوع آن فرق می کند. اما سؤال های زیادی برای ما مطرح می شود که دو سؤال مهم از میان آن ها شامل دو مورد زیر می شود:

  • آیا بعد از مرگ ارتباط فردی که فوت کرده کاملاً با این دنیا قطع می شود؟
  • آیا فقط بندگان خوب خدا هستند که قدرت ارتباط داشتن با این دنیا را دارند؟

وضعیت مردگان پس از مرگ چگونه است؟

وضعیت مردگان با توجه به این که همه انسان ها دارای روح هستند، تا حدودی برای ما روشن می شود. روح انسان ها با مرگ از جسم آن ها جدا می شود و برای یک زندگی ابدی به دنیایی دیگر می رود. در واقع به صورت موقتی در این دنیا بوده است تا خود را برای زندگی اصلی ابدی خود مهیا کند. ما هم باید از فرصت کوتاهی که در اختیارمان قرار داده اند استفاده کنیم؛ چرا که دیگر فرصت انجام بعضی از کارها را نخواهیم داشت. کارهایی مثل:

  • بازسازی اخلاقی خود
  • اصلاح اشتباهات
  • جبران خطاها
  • فعالیت برای رسیدن به کمالات

وضعیت مردگان

آیا بعد از مرگ ارتباط فردی که فوت کرده کاملاً با این دنیا قطع می شود؟

کیفیت و کمیت وضعیت مردگان در رابطه با ارتباط آن ها با دنیای خاکی بی ارتباط با حالات و درجات روحی و عرفانی آن ها نیست. بی تردید افرادی که مسائل اعتقادی را بیش تر رعایت کرده اند و انسان هایی با اخلاقی پاک و کم ترین خطا بوده اند، در مقایسه با سایر مردگان می توانند ارتباط بیش تری با دنیای خاکی داشته باشند. اما این به این معنی نیست که افراد معمولی و یا کافران نمی توانند با دنیا ارتباط داشته باشند.

از امام جعفر صادق (ع) روایت شده است که انسان های مؤمن و کافر به خانواده های خود سر می زنند و کارهای آن ها را می بینند. روایتی دیگر هم وجود دارد که بعضی از افراد فوت شده جمعه ها و عده ای نیز با فاصله زمانی بیش تر و یا کم تر به دیدار بازماندگان خود می روند. به این ترتیب، با مراجعه به کتاب های مختلف حدیث می توان روایت های متعددی درباره وضعیت مردگان پیدا کرد که نشان دهنده این است که مردگان ما را می بینند.

شهیدان راه خدا استثنا هستند

وضعیت مردگان، چه بندگان خیلی خوب خدا باشند و چه جزء کافران، کاملاً با افرادی که در راه خدا کشته شده و از دنیا رفته باشند فرق دارد. شهیدان راه خدا استثنا هستند و با توجه به آیات قرآن این افراد زنده هستند و نزد پروردگار خود روزی دارند. به همین دلیل است که بهتر است در زندگی فانی این دنیای خاکی مراقب خود باشیم و با یک برنامه دقیق خوب زندگی کنیم تا ما هم بتوانیم عزیزان خود را بعد از مرگ ببینیم.

4.6/5 - (8 امتیاز)

درباره kh.a

همچنین ببینید

علی علیه السلام اسطوره

امام علی علیه السلام اسطوره تاریخ بشریت

با سلام امروز در وب سایت برزام با نوشته ی امام علی علیه السلام اسطوره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.