تغذیهداروهاکشاورزی و صنعت

11 دلیل برای اهمیت گیاهان

نقش گیاهان در زندگی انسان

اهمیت گیاهان در چیست؟ گیاهان چه نقشی در جهان دارند؟ این سوال و سوالاتی از این قبیل ما را بر آن داشت تا به این مسئله بپردازیم.

صدها هزار گونه گیاهی وجود دارد که برای ما غذا، فیبر، سرپناه، دارو و سوخت فراهم می کنندعلاوه بر آن گیاهان زیبایی زیادی دارند که مردم در سراسر جهان سفر می کنند تا گیاهان خاص را ببینند. با وجود عشق انسان به گیاهان، ۴۰ درصد از گونه های گیاهی جهان در معرض خطر انقراض قرار دارند. پس نیاز است که بیشتر برای حفظ گیاهان توجه شود.

۱۱ دلیل برای اهمیت گیاهان

شماره ۱: گیاهان اکسیژن تولید می کنند

از همان ابتدا، ما به گیاهان نیاز داریم زیرا آنها اکسیژن تولید می کنند. گیاهان از طریق فتوسنتز دی اکسید کربن را می گیرند و هوایی را که ما تنفس می کنیم ایجاد می کنند. اکثریت قریب به اتفاق موجودات زنده برای زنده ماندن به اکسیژن نیاز دارند. در انسان، اکسیژن به سلول‌های ما سوخت می‌دهد و با ترکیب شدن با هیدروژن و نیتروژن به بدن کمک می‌کند سلول‌های جدید بسازد. این مهم است زیرا ما هر روز میلیاردها سلول را از دست می دهیم و به سلول های جدید نیاز داریم. اکسیژن همچنین نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن ما دارد. بدون تولید اکسیژن توسط گیاهان، ما می میریم.

شماره ۲: آنها از گونه های دیگر حمایت می کنند

گونه های دیگر خانه های خود را روی گیاهان، داخل و اطراف گیاهان می سازند. برخی از گیاهان، مانند افرا قندی، به عنوان “گیاهان کیستون” شناخته می شوند. این بدان معنی است که آنها تأثیر نامتناسب زیادی بر اکوسیستم دارند و به عنوان خانه بسیاری از حشرات و گونه های دیگر عمل می کنند. افرا قندی فوق الذکر را در نظر بگیرید. این درخت در جنگل‌های چوب سخت یافت می‌شود و آب را از زمین بیرون می‌کشد و آن را در دسترس سایر گیاهان قرار می‌دهد. افرا همچنین خانه پرندگان مختلف، حشرات و سایر حیوانات کوچک است. مطالعات نشان می دهد که بین کاهش افرا شکر و سلامت مناطق اطراف ارتباط وجود دارد.

گیاهان و حیوانات برای بقا در همه زیستگاه های متعدد زمین به یکدیگر وابسته هستند. ممکن است واضح باشد که حیوانات به گیاهان وابسته هستند. گیاهان اکسیژن را در اتمسفر آزاد می کنند و سرپناه و زیستگاه ایجاد می کنند، برخی از حیوانات گیاهان را می خورند و سایر حیوانات حیواناتی را که گیاهان می خورند.

شماره ۳:  گیاهان منابع غذایی ضروری هستند

بدون گیاهان، اساساً تمام زندگی از گرسنگی خواهد مرد. همه چیز از مورچه گرفته تا انسان به اهمیت گیاهان به عنوان منبع اصلی سوخت آنها بستگی دارد. حتی گوشتخواران به گیاهان نیاز دارند زیرا غذای آنها (علاوه بر گوشت سایر حیوانات) گیاهان را نیز می خورند. بدون مواد مغذی حاصل از چیزهای سبز، سلامت انسان به طور قابل توجهی آسیب می بیند. علائم عدم مصرف سبزیجات به اندازه کافی شامل مشکلات گوارشی، خستگی، گرفتگی عضلات، سردرد و موارد دیگر است. خطر ابتلا به مشکلات جدی سلامتی مانند بیماری قلبی و سرطان نیز افزایش می یابد. در حالی که اکثر مردم برای رشد نیازی به زندگی فقط بر روی گیاهان ندارند، ما باید مقدار قابل توجهی بخوریم.

شماره ۴: گیاهان هوا را تمیز می کنند

در سال ۱۹۸۹، ناسا دریافت که گیاهان آپارتمانی روزمره می توانند سموم را از هوا جذب کنند، به خصوص در فضاهای کوچک با جریان هوای محدود. همچنین یک سری مطالعات طولانی را آغاز کرد که نشان می دهد گیاهان خاص در تمیز کردن هوا نسبت به گیاهان دیگر بهتر عمل می کنند. نیلوفرهای صلح، نخل بامبو، و همیشه سبز چینی نیروگاه های فیلتر کننده هستند. برای افرادی که در محیط های شهری یا مکان های دیگر با آلودگی زندگی می کنند، گیاهان آپارتمانی می توانند هوا را تمیزتر و سالم تر نگه دارند.

اهمیت گیاهان

شماره ۵ :گیاهان به کیفیت خاک کمک می کنند

اهمیت کیفیت خاک به سختی قابل اغراق است. بدون خاک سالم، انسان ها نمی توانند محصولاتی را که برای تغذیه خود و حیواناتی که می خوریم به آن نیاز داریم، پرورش دهند. کیفیت خاک اثرات دیگری بر سلامت کلی یک اکوسیستم دارد. ریشه‌های آنها و میکروارگانیسم‌هایی که به سمت آنها کشیده می‌شوند، خاک را کنار هم نگه می‌دارند و از فرسایش خاک جلوگیری می‌کنند، در حالی که مرگ نهایی گیاه از طریق تجزیه خاک را بارور می‌کند.

شماره ۶ :گیاهان به تنظیم چرخه آب کمک می کنند

چرخه آب سالم برای زندگی روی زمین حیاتی است. گیاهان با پاکسازی و توزیع آب در این چرخه نقش زیادی دارند. گیاهان از طریق تعرق، آب را از خاک به ریشه‌های خود، به سمت بالا بدن و به جو برمی‌گردانند. پس از رسیدن به آنجا، آب در ابرها جمع می شود و سپس از طریق باران به زمین باز می گردد. نقش و اهمیت گیاهان در چرخه آب ممکن است مهمتر از آنچه قبلا تصور می شد باشد. در مطالعه ای از مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم، محققان مهندسی کلمبیا دریافتند که پوشش گیاهی – و نه فقط دما یا بارش – تعیین می کند که آیا ما در دنیای مرطوب تر یا خشک تر زندگی می کنیم.

شماره ۷:  گیاهان با تغییرات آب و هوایی مبارزه می کنند

همانطور که قبلاً گفتیم، گیاهان دی اکسید کربن را جذب کرده و اکسیژن آزاد می کنند. گیاهان CO2 را برای ساختن بافت های جدید ذخیره می کنند. هنگامی که جنگل ها قطع می شوند، CO2 ذخیره شده آزاد می شود. این مهم است زیرا دی اکسید کربن یکی از گازهای گلخانه ای اصلی است که در تغییرات آب و هوایی نقش دارد. برای کاهش میزان CO2 در اتمسفر، محافظت از زندگی گیاهان – به ویژه جنگل های باستانی – و دست نخورده ماندن CO2 ذخیره شده آنها ضروری است.

شماره ۸: گیاهان برای پزشکی ضروری هستند

اکثر داروهایی که امروزه استفاده می کنیم منشاء حیات گیاهی دارند. آسپرین یکی از معروف ترین آنهاست. برای قرن ها، مردم از پوست درخت بید برای اسید سالیسیلیک آن استفاده می کردند، ماده ای شیمیایی که تب و درد را تسکین می داد. در سال ۱۷۶۳، یک روحانی ماده فعال را جدا کرد که در نهایت منجر به ایجاد آسپرینی شد که امروزه می شناسیم. چندین عصاره گیاهی نیز در داروهای سرطان مانند پاکلیتاکسل که از پوست درخت سرخدار اقیانوس آرام به دست می آید، استفاده می شود. از اهمیت گیاهان دیگر در طب طبیعی نیز استفاده می شود.

شماره ۹: گیاهان در بسیاری از محصولات استفاده می شوند

مواد گیاهی را می توان در بسیاری از محصولات روزمره مانند کتاب، دستمال توالت، مبلمان و لباس یافت. برخی از رایج ترین مواد عبارتند از پنبه، کتان و کنف. کاغذ بازیافتی همچنین در مواردی مانند جعبه های مقوایی، کارتن های تخم مرغ، بشقاب های کاغذی و موارد دیگر ظاهر می شود. چیزی که به عنوان یک گیاه شروع شد می تواند به محصولات زیادی تبدیل شود.

شماره ۱۰: گیاهان سلامت روان را بهبود می بخشند

مطالعات نشان می دهد که حیات گیاهی تأثیر مثبتی بر ذهن انسان دارد. این امر به ویژه در محیط های شهری که مردم احساس می کنند از طبیعت جدا شده اند صادق است. کاشت سبز در این فضاها از طریق پارک های عمومی، درختان و گیاهان آپارتمانی با کاهش استرس و اضطراب باعث بهبود رفاه مردم می شود. این نظریه که انسان ها به طور طبیعی به طبیعت کشیده می شوند و بنابراین در اطراف آن شادتر هستند، “بیوفیلیا” نامیده می شود. زیست شناس ادوارد او. ویلسون این اصطلاح را در دهه ۱۹۸۰ ابداع کرد و از آن زمان الهام گرفته از طرح هایی برای خانه ها، دفاتر و غیره است.

نقش گیاهان آپارتمانی

افراد خاصی هستند که دوست دارند اوقات فراغت خود را با باغبانی بگذرانند در حالی که برخی دیگر گیاهان خانگی می کارند تا استرسی را که روز به روز به دلیل کمبود فرورفتگی احساس می کنند کاهش دهند. مطالعات نشان می دهد که قرار گرفتن در نزدیکی گیاهان می تواند استرس شما را کاهش دهد .

این به این دلیل است که با دیدن گل‌ها یا سبزیجات که هر روز رشد می‌کنند ، تسکین می‌یابند و باعث می‌شود برخی از مشکلاتی را که برای مثال در محل کار یا مدرسه وجود دارد فراموش کنند.

شماره ۱۱: گیاهان سایه ایجاد می کنند

گیاهان یک سایه طبیعی ایجاد می کنند که در طول ماه های تابستان شما را خنک نگه می دارد و اگر در مجاورت شما باشند در طول زمستان گرم نگه می دارد.

این امر نیاز به استفاده از وسایل مصنوعی که گرما و سرما تولید می کنند مانند فن های برقی یا تهویه مطبوع را کاهش می دهد. همچنین اگر سایه‌هایی در اطراف خانه‌تان بکارید و همچنین برای طبیعت مفید است تا از گرم شدن زمین جلوگیری کنید، هزینه‌های آب و برق شما را کاهش می‌دهد.

نتیجه گیری

نقش و اهمیت گیاهان واقعاً مهم است، بنابراین تمام تلاش خود را بکنید تا آنها را در داخل یا خارج از خانه داشته باشید و از تماشای رشد هر روز آن ها لذت ببرید زیرا برای محیط زیست خوب است و هرگز نخواهید فهمید که چه زمانی باید درست از آنها استفاده کنید؟

5/5 - (5 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا