جامعهسبک زندگی

نکات حقوقی قبل از قرارداد اجاره

نکات مهم در قرارداد اجاره

یکی از مهم‌ترین اقدام‌ها قبل از عقد قرارداد اجاره، بررسی نکات حقوقی آن است. در این مطلب برخی از مهم‌ترین نکات حقوقی قبل از قرارداد اجاره را با هم بررسی خواهیم کرد. متأسفانه افراد بسیار زیادی به دلیل آشنا نبودن با قوانین عقد قرارداد، در دام کلاه‌برداری‌ها می‌افتند.

شما می‌توانید با اندکی مطالعه پیش از به ثبت رسانیدن قرار داد اجاره، از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنید. یکی از راحت‌ترین راه‌ها برای جلوگیری از کلاهبرداری‌ها یا اشتباهات ثبتی در قرار داد‌های اجاره، پرسش است.

در ادامه برخی از مهم‌ترین سؤال‌هایی که می‌توانند قبل از عقد قرار داد اجاره کمک‌کننده باشند را در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد. بسیاری از افراد تصور می‌کنند تنها توجه به متراژ خانه و مدت زمان اجاره مکان، اهمیت دارند. اما خوب است بدانید که مسائلی همچون وظایف مستاجر و صاحب ملک نیز باید در متن قرار داد ذکر شود.

به عنوان مثال طرفین باید شرایط پرداخت هزینه تعمیرات ساختمان یا شارژ ماهانه آن را در متن قرار داد به ثبت برسانند. با عمل کردن به این نکته، در صورتی که ساختمان به تعمیرات نیاز داشته باشد، تفاوت نظری در خصوص پرداخت هزینه‌ها بین مستأجر و صاحب ملک، پیش نخواهد آمد.

قبل از قرار داد اجاره بهتر است چه سوالاتی پرسیده شود؟

همانطور که گفته شد، بهتر است قبل از نوشتن متن قرار داد اجاره خانه، مسکن و… سوالاتی در خصوص حق مستاجر و صاحب ملک پرسیده شود.

  • یکی از مهم‌ترین مسأله‌هایی که باید به آن دقت کنید، مالکیت صاحب ملک است. بهتر است از صاحب ملک در خواست کنید تا تمام مدارک مربوط به مالکیت را در اختیار شما قرار دهد تا بتوانید آن‌ها را مطالعه کنید. شما به عنوان مستأجر، باید مدارک را به خوبی بررسی کنید تا از مالکیت صاحب ملک اطمینان حاصل کنید.
  • مورد دیگر در خصوص فسخ اجاره نامه است. خوب است قبل از عقد قرارداد مطلع شوید که در چه صورتی می‌توانید اجاره نامه را فسخ کنید. برخی از افراد چند ماه پس از عقد قرار داد، به دلیل آشنا شدن با ویژگی‌های ملک، تمایل دارند تا قرار داد را فسخ کنند. اما در شرایطی این عمل ممکن نیست. به همین علت، خوب است تا از مواردی که شامل فسخ قرارداد می‌شوند اطلاع پیدا کنید.
  • معمولاً افراد بسیار زیادی فراموش می‌کنند تا در خصوص پارکینگ نیز سؤالاتی را بپرسند. ابتدا بهتر است مطلع شوید که آیا ملک مورد نظر شما پارکینگ دارد یا خیر. در صورتی که ملک مورد نظر دارای پارکینگ است، باید محل دقیق آن را در متن قرار داد ذکر کنید.

چه کسی باید به باغچه و فضای سبز ساختمان رسیدگی کند؟

برخی از ساختمان‌های مسکونی و اداری، دارای فضای سبز یا باغچه هستند. در برخی از ساختمان‌ها، وظیفه رسیدگی به فضای سبز ساختمان بر عهده ساکنین ساختمان است. اما بسیاری از افراد به دلیل نداشتن دانش یا زمان کافی، معمولاً قادر به پذیرفتن این مسئولیت نیستند.

بنابراین اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که فرصت کافی برای رسیدگی به فضای سبز را ندارید، بهتر است قبل از عقد قرارداد از وظایف خود در برابر صاحب ملک مطلع شوید. در غیر اینصورت می‌توانید با ساکنین ساختمان توافق کنید تا فردی را به عنوان مسئول رسیدگی به فضای سبز ملک انتخاب یا استخدام کنید. در صورت استخدام یک نیرو کمکی باید بدانید که هزینه‌های مربوط به این شخص بر عهده تمام ساکنین ساختمان است و شما نیز سهیم هستید.

نکات حقوقی قرار داد اجاره

قرار داد یا قولنامه دستی چیست؟

این تصور در میان بسیاری از افراد وجود دارد که قولنامه‌های دستی، از اعتبار قانونی بر خوردار نیستند. در صورتی که این تصور کاملاً غلط است. بر اساس قانون، هر قولنامه‌ای که دارای امضا یا اثر انگشت باشد، دارای اعتبار است. اما اگر اثبات شود که آن قولنامه جعلی می‌باشد، اعتبار قانونی آن از بین می‌رود. بنابراین اگر قصد دارید تا قرار داد خود را به صورت دستی به ثبت برسانید، امضا یا اثر انگشت را فراموش نکنید. همچنین تمام وظایف صاحب ملک و مستأجر در برابر ملک، هزینه‌های تعمیرات، هزینه ماهانه شارژ، پارکینگ، مشکلات خانه و… را با دقت در قولنامه ثبت کنید. تمام مشخصات فردی افراد اعم از نام، نام خانوادگی، شماره شناسنامه و دیگر موارد باید در متن قرار داد ذکر شوند. در صورتی که یکی از طرفین از طریق وکالت دادن به شخص دیگری قصد عقد قرار داد را دارد، باید مشخصات فردی وکیل نیز به صورت کاملاً صحیح در متن قرار داد به ثبت برسد.

آیا تعداد نفرات در اجاره خانه اهمیت دارد؟

یکی از مهم‌ترین مسائلی که می‌تواند موجب فسخ قرار داد اجاره شود، صادق نبودن در تعداد نفرات است. در صورتی که صاحب ملک متوجه شود که مستأجران از تعداد افراد ذکر شده بیشتر هستند، می‌توانند قرار داد را فسخ کنند. بنابراین مستأجران بهتر است قبل از عقد قرارداد، در خصوص چنین مسائلی با صاحبان ملک صادق باشند. ‌امیدوار هستیم در پایان این مقاله اطلاعات خوبی را در خصوص نکات حقوقی قبل از قرارداد اجاره کسب کرده باشید.

رای دادن
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا