نقش و فواید درختان در زندگی

نقش و فواید درختان در زندگی

درخت ها یکی از زیبا ترین عناصر طبیعت اند که به جرات می توان گفت طبیعت نیمی از زیبایی خود را مدیون این عنصر و مخلوق زیبای خداوند است. با سرسبزی و زیبایی خود روح انسان را نوازش می کند و به ریه ی زمین تبدیل شده است. اما نقش و فواید درختان در زندگی، تنها در این موارد خلاصه نمی شود.

در این مقاله به چند مورد از فواید آن ها می پردازیم.

نقش درختان در ایجاد هوای تمیز

این عناصر زیبای طبیعت یعنی درختان، هوای آلوده ای که مملو از گاز های دی اکسید کربن، نیتروژن ، آمونیاک، گوگرد و غیره هستند را به وسیله برگ های خود می گیرند و در جریان فتو سنتز خود از این گاز ها گاز اکسیژن ایجاد می کنند و به طبیعت باز می گردانند. و از این جهت باعث تصفیه هوا می شود.

توانایی جذب دی اکسید کربن توسط هر صد درخت در طول سال بیشتر از یک تن و نیم است.

وجود درخت ها در فضای شهری باعث خنک شدن می شود

یکی دیگر از نقش و فواید درختان در زندگی، خنک کردن فضا های شهری است. سایه ی درختان در کنار مناطق مسکونی باعث می شود فضای آرام و با دمای مناسب ایجاد شود که مکان مناسب برای استراحت و تفریح بزرگسالان و بازی کردن بچه ها ایجاد شود و در گرمای تابستان به سایه درختان پناه برد.

نقش درختان در حفظ منابع آبی و جلوگیری از فرسایش خاک

نقش درختان در حفظ منابع آبی و جلوگیری از فرسایش خاک

برگ درختان خزان دار، زمانی که می ریزد، پای درخت با خاک مخلوط می شود و مدفون می شود و بعد از گذشت زمان به کود گیاهی تبدیل می شود و باعث می شود خاک از مواد آلی غنی شود.

همچنین وجود ریشه درختان در خاک مانع از شسته شدن خاک هنگام بارندگی ها می شود و به این صورت  آب باران با سرعت کم از محل ریشه درختان با خاک نفوذ می کند.

در نتیجه درختان باعث می شوند سیل و طوفان خسارات کم تری به خاک وارد می کنند و همچنین باعث کم شدن فرسایش خاک از طریق باد می شوند.

درختان منبع تولید میوه اند

درصد بسیار بالایی از درختن میوه می دهند. ممکن است میوه درختان خوراکی باشد و به مصرف انسان برسد و ممکن است توسط پرندگان و حشرات و سایر موجودات زنده مصرف شود که در دو حالت بسیار مفید است.

نقش درختان در تولید چوب

انواعی از درختان را به منظور تولید چوب و تولید مصنوعات چوبی می کارند که بسیار ارزشمند و پر کاربرد است.

زیبا سازی سطح شهر

از  جمله مهم ترین فواید درختان می توان به زیبا کردن سطح شهر اشاره کرد.

درخت ها این عناصر سبز و زیبا، در ایجاد فضای سبز بسیار پر کاربرد هستند و روح زیبا و دلنواز و ایجاد می کنند و طراوت خاصی به شهر می بخشند.

درخت ها زیستگاه موجودات زنده است

مهم ترین فواید درختان

درختان به طور طبیعی خانه بسیاری از موجودات زنده مانند حیوان ها و پرنده ها است.

کمک به بهبود روحیه انسان

وجود درخت در اطراف ما باعث کاهش استرس و افزایش آرامش و نشاط می شود.

رای دادن

درباره kh.a

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *