روشناسی اجتماعیسبک زندگی

ضرورت شناخت مهارتهای سبک زندگی

اهمیت توسعه مهارتهای زندگی

ضرورت شناخت مهارتهای سبک زندگی و تقویت آنها با پیشرفت های جدید تکنولوژی ، فناوریهای مجازی، تغییرات و مشکلاتی که وجود دارد امری واجب شده است. و افراد با نداشتن مهارتهای زندگی در معرض انواع چالش ها و اختلالات اجتماعی و روحی قرار می گیرند.

حتما بخوانید:کتاب اصول و مهارتهای سبک زندگی موفق

مهارتهای سبک زندگی چیست؟

تاکنون تعاریف زیادی برای موضوع فوق ارائه شده است که در این نوشته از ذکر همه آنها خودداری می کنیم و به تعریفی که سازمان بهداشت جهانی ارائه کرده است بسنده می کنیم.

این سازمان توانایی افراد برای انجام رفتاری سازگارانه و مثبت را که فرد بتواند با مشکلات و اصول زندگی روزانه خود تطبیق یابد مهارت زندگی می داند همچنین از نظر سازمان فوق ارتباط مناسب ، مسئولیت پذیری، کنترل خود، برنامه ریزی ، تصمیم گیری، فعالیت های مفید و…امری مهم برای سلامت افراد محسوب می شود.

تاریخچه مهارتهای زندگی

اولین بار به طور رسمی آموزش مهارتهای زندگی با فعالیت دکتر گیلبرت بوتوین در سال ۱۹۷۹ شروع شد.وی در آموزش های مدنظرش را برای دانش آموزان پایه هفتم تا نهم طراحی کرد که با پذیرش صاحب نظران و متخصصان همراه شد.

برنامه ی بوتوین به نوجوان آموزش می داد که به چه طریقی مهارتهای جرات ورزی-تصمیم گیری -تفکر انتقادی را انجام دهند که این مهارتهای وی نوعی برنامه پیشگیرانه بود.

در سالهای بعد از بوتوین نتایج گویای این بود که باید تمامی مهارتها را به کودکان آموزش داد تا برای یک زندگی موفق توانایی داشته باشند.

اهداف و ضرورت شناخت مهارتهای سبک زندگی

در ادامه به اهداف توسعه مهارت های زندگی اشاره شده است.

 • هدف توسعه اجتماعی
 • توسعه دانش تجربی
 • هدف از توسعه قدرت تنظیم
 • هدف از توسعه ارزش های زندگی است.
 • هدف رشد ذهنی
 • توسعه همه جانبه

اهمیت مهارت های زندگی

اگر می خواهیم زندگی موفقی داشته باشیم، پس باید اهمیت مهارت های زندگی را درک کنیم. و همچنین اجرای آن در زندگی ما بسیار مهم است. اگر این اتفاق بیفتد، زندگی ما می تواند در مسیری ساده و درست حرکت کند. مهارت های زندگی به ما این توانایی را می دهد که بدانیم چگونه زندگی خود را آسان و ساده کنیم، چگونه یک زندگی مثبت ایجاد کنیم، و چگونه می توان زندگی را در راه درست سپری کرد. بنابراین ضرورت شناخت مهارتهای سبک زندگی ما بسیار مهم است.

فهرست مهارتهای ده گانه زندگی

چرا مهارت های زندگی برای دانش آموزان مهم است؟

مهارت‌های زندگی دارایی‌های ارزشمندی هستند که می‌توانند به جوانان کمک کنند تا چالش‌های زندگی روزمره را پشت سر بگذارند، بنابراین مدارس باید به دانش‌آموزان خود درس‌های عملی در زندگی روزمره مانند تصمیم‌گیری، مدیریت احساسات و حل مسئله ارائه دهند – مهارت‌هایی که آنها را آماده می‌کند.

 وارد دنیای واقعی شوید و مستقل زندگی کنید. یادگیری همه یا برخی از مهم‌ترین مهارت‌های زندگی می‌تواند تأثیرات ماندگاری داشته باشد که می‌تواند کل زندگی آنها را تغییر دهد و تأثیری داشته باشد که در آینده جهان ما موج می‌زند.

بسیاری از کودکان به دلیل مشکلاتی در مواجهه با فشارهای مدرسه یا نداشتن مهارت‌های اساسی لازم برای موفقیت، با انتقال از راحتی مدرسه به دنیای واقعی دست و پنجه نرم می‌کنند.

 برخی از مدارس بر این باورند که این وظیفه والدین است که فرزندان خود را در مورد مهارت های زندگی آموزش دهند. با این حال، این ممکن است همیشه امکان پذیر نباشد. بنابراین، سیستم آموزشی باید نقش بزرگتری در آموزش تکنیک های اساسی بقا ایفا کند که کودکان را برای زندگی در خارج از خانه مجهز می کند.

 

چگونه مهارت های زندگی را توسعه دهیم

توسعه مهارت های زندگی یک فرآیند مداوم است که نیازمند تلاش و فداکاری است. با شناسایی نقاط ضعف، تعیین اهداف، تمرین مداوم، جستجوی بازخورد و راهنمایی، هر کسی می تواند مهارت های زندگی خود را بهبود بخشد. در اینجا چند نکته برای کمک به توسعه مهارت های زندگی وجود دارد:

 • شناسایی نقاط ضعف خود

اولین گام در توسعه مهارت های زندگی، شناسایی زمینه هایی است که در آن نیاز به بهبود است. این را می توان با تأمل در تجربیات گذشته و شناخت الگوهای رفتاری که ممکن است مانع رشد شخصی شوند، انجام داد. مهم است که با خود صادق باشیم و نقاط ضعف را بدون قضاوت بپذیریم.

 • تعیین اهداف

پس از شناسایی نقاط ضعف، گام بعدی تعیین اهداف قابل دستیابی است. اهداف باید مشخص، قابل اندازه گیری و واقع بینانه باشند. مهم است که اهداف بزرگ‌تر را به گام‌های کوچک‌تر و قابل کنترل‌تر تقسیم کنید تا احساس غرق شدن نکنید. نوشتن اهداف و پیگیری پیشرفت می تواند به حفظ انگیزه و تمرکز کمک کند.

 • تمرین مداوم

توسعه مهارت های زندگی مستلزم تمرین مداوم است. مهم است که به طور منظم برای تمرین مهارت ها وقت بگذارید، حتی اگر فقط چند دقیقه در روز باشد. تمرین مداوم به ایجاد عادات و تقویت رفتارهای جدید کمک می کند.

راز رسیدن به آرامش در زندگی

 • جستجوی بازخورد و راهنمایی

بازخورد و راهنمایی دیگران می تواند در توسعه مهارت های زندگی بسیار ارزشمند باشد. جستجوی بازخورد از دوستان قابل اعتماد، اعضای خانواده یا مربیان می تواند بینش و دیدگاه ارزشمندی را ارائه دهد. بسیار مهم است که پذیرای انتقاد سازنده باشیم و از آن به عنوان فرصتی برای یادگیری و رشد استفاده کنیم.

در نتیجه، توسعه و ضرورت شناخت مهارتهای سبک زندگی مستلزم تلاش، فداکاری و تمایل به یادگیری و رشد است. با شناسایی نقاط ضعف، تعیین اهداف، تمرین مداوم و جستجوی بازخورد و راهنمایی، هر کسی می تواند مهارت های زندگی خود را بهبود بخشد.

5/5 - (1 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

 1. مطلب جالبی بود به نظر من برای تقویت مهارتهای زندگی اولین قدم مطالعه و آشنایی با آن است

 2. با توجه به پیچیدگی هایی که زندگی افراد دارد به نظرم هر چه بتوانند در زمینه تقویت و شناخت مهارتهای زندگی و اصول ان مطلبی بخوانند لازم و مفید است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا