روشناسی اجتماعیسبک زندگی

اهمیت صداقت در زندگی

نقش صداقت در گفتار و عمل

صداقت در زندگی چیست؟ و چرا باید صداقت را تمرین کنید؟، دو سوال مهم هستند که تقریباً هر فردی در طول زندگی خود به ذهنش خطور می کند. برخی از افراد در سال های اولیه آن را تجربه می کنند و برخی دیگر در بیشتر قسمت های زندگی خود ناآگاه می مانند و در سنین بالا متوجه می شوند. همه باید برای یافتن پاسخ مناسب برای این سوالات تلاش کنند و بر اساس آن عمل کنند.

من هم در دوران مدرسه مجبور بودم با این سؤالات روبرو شوم و به دنبال یافتن پاسخی برای این سؤالات بودم.

همچنین ببینید:تک بیت های ناب درباره صداقت و راستی

صداقت به عنوان صداقت در گفتار و اعمال ما تعریف می شود. معلمان، والدین و پدربزرگ‌های ما درست می‌گفتند که در سال‌های کودکی به ما یاد دادند که «صداقت بهترین سیاست است».

این فکر در ضمیر ناخودآگاه ما در سالهای اولیه کودکی تثبیت شد زیرا هر پدر و مادری خواهان عادات خوب در بخش خود هستند. اما حالا بعد از بزرگ شدن که عملاً به این دنیا نگاه می‌کنیم و سعی می‌کنیم حقیقت را پیدا کنیم، می‌بینیم که در این دنیا اکثریت مردم به نظر می‌رسد که در حال انجام نادرستی و نیمه حقیقت هستند.

 به نظر می رسد که مردم، در کل، این دنیا را به یک بازار تبدیل کرده اند و تمرین صداقت به یک چالش واقعی تبدیل شده است. دروغ گفتن برای چیزهای کوچک به یک عمل عادی تبدیل شده است.

آیا شما یک فرد صادق هستید؟

تقریباً هر یک از ما ادعا می کنیم که کاملاً صادق هستیم. اما ما فقط سطح صداقت خود را می دانیم.

احتمالاً در طول سال‌های رشد خود از کودکی تا بزرگسالی چندین دروغ و نیم حقیقت گفته‌اید و تا به امروز به همین کار ادامه می‌دهید.

افراد بی شرف به توانایی های خود ایمان ندارند. ضمیر ناخودآگاه آنها این واقعیت را پذیرفته است که آنها به اندازه کافی شایستگی ندارند و لیاقت به دست آوردن آن همه چیزهای مثبت زندگی را بدون دروغ و تقلب ندارند. و هر روز که می گذرد عادت آنها به دروغگویی و عدم صداقت در زندگی تقویت می شود و دروغگوی کامل می شوند.

اگر شما نیز به همان دسته از افراد تعلق دارید، مشخص می شود که شما عادت دارید که خود را فردی دیگر وانمود کنید، چیزی که نیستید. شما از شناسایی خود واقعی خود امتناع می کنید. چنین افرادی در زندگی خود شفافیت ندارند و فاقد جهت گیری واقعی و اهداف زندگی خود هستند.

وقتی دروغ می گویید، رنگ واقعی خود را نشان می دهید و به این دنیا می گویید که چقدر خود محور هستید؟ همچنین ضعف و احساس ناامنی شما را به تصویر می کشد.

واقعیت زندگی این است که هیچ فردی در این دنیا کاملاً صادق و مطلقاً بی صداقت نیست. بنابراین هیچ یک از ما نمونه کامل یک شخص صادق نیستیم. هنوز ما عادت داریم که مدام شخص دیگری را به بی صداقتی متهم کنیم. این انسان است که می تواند صادق باشد و همچنین می تواند ناصادق باشد.

دروغگویی زنجیره ای از دروغ ها را به همراه دارد:

یک اصطلاح هندی وجود دارد که می گوید: “دروغ پا ندارد.” یعنی وجودی برای دروغ وجود ندارد. شما باید تلاش کنید تا آنها را به زور حرکت دهید. و برای اینکه آن را به حرکت درآورید، باید یک دروغ دیگر بچرخانید و یک واکنش زنجیره ای آغاز می شود و باید دروغ های بیشتری ساخته شود تا دروغ اول را بپوشانید. و تمام تمرکز و انرژی شما به سمت پوشاندن دروغ های شما هدایت می شود. مردم در کل حافظه کاملی برای ساختن یک دروغگوی موفق ندارند.

دروغ گفتن کار آسانی است اما خطری در ارتباط با آن وجود دارد که باید پاسخ این پنج سوال را به خاطر بسپارید. اینها که گفتی، چرا گفتی، کی گفتی، کی گفتی و کجا گفتی. اگر فراموش کردید که به این سؤالات پاسخ صحیح بدهید، شانس زیادی برای گرفتار شدن دارید.

تاثیر دروغ بر زندگی شما:

دروغ گفتن خیلی راحته تنها چند ثانیه طول می کشد تا یک دروغ بگوییم. گاهی اوقات لازم نیست قبل از صحبت کردن به آن فکر کنید. با این حال ممکن است در هنگام تصحیح یک اشتباه، سالها و حتی کل زندگی طول بکشد. برای همین باید خیلی سخت تر کار کنید و انرژی زندگی خود را تخلیه کنید. پس مراقب دروغ هایی که می گویید باشید. شما نمی دانید کدام یک قرار است برای شما گران تمام شود؟

همه ما تقریباً در هر زمینه‌ای از زندگی در حال افزایش نفوذ نادرستی در ذهن مردم هستیم. و سوالات بالا در شرایط حاکم مرتبط تر شده اند.

در همین حین ترس در ذهن شما ایجاد می شود اگر دروغ من دستگیر شود چه؟ کوانتومی ترس به اندازه دروغ و روابط شما با فردی که به او دروغ می گویید بستگی دارد. دروغ گفتن با پدر و مادر، خواهر و برادر، همسر، فرزندان یا سایر اقوام نزدیکتان بر شما تأثیر می گذارد. از سوی دیگر، دروغ نسبت به مشتریان، فروشنده، کارفرما، کارمند یا مدیریت، بسته به رابطه، وضعیت و مجموعه عوامل دیگر، درجات مختلفی بر شما تأثیر خواهد داشت. همچنین در میزان تلفات ناشی از دروغ ها و اشتباهات شما متفاوت است.

میل خود را برای صادق ماندن تقویت کنید:

هر انسانی در خود میل به رعایت صداقت و راستگو ماندن دارد. و باید این میل را تقویت کرد. میل شدید به زندگی در دنیای صادقانه به تقویت میل به صادق ماندن کمک می کند. صادق بودن به این معنی نیست که باید با تمام دنیا روبرو شوید. با صداقت شروع کنید. نگرانی های واقعی خود را شناسایی کنید. تمرین صداقت مستلزم نظم و انضباط شخصی است. در ابتدا ممکن است برای شما دشوار به نظر برسد که به صداقت در زندگی ادامه دهید. بیشتر به خاطر عادت همیشگی شما به دروغ گفتن است. شما فرضیات نادرستی در ذهن خود دارید مبنی بر اینکه دروغ زندگی را ساده تر می کند. اما چنین فرضیاتی درست نیست.

تمرین عدم صداقت در زندگی شما را به روابط تیره با دیگران سوق می دهد و عزت نفس شخصی شما نیز در خطر است. برعکس، اگر به عنوان فردی صادق شناخته شوید، مردم شما را باور می کنند، به شما احترام می گذارند و به شما احترام می گذارند. هنگامی که از دروغ گفتن دست بردارید، تغییرات زیادی در زندگی خود مشاهده خواهید کرد. وقتی شما صداقت را تمرین می کنید، مردم از شما بسیار خوشحال خواهند شد.

تغییر عادات نیاز به تلاش زیادی دارد و زمان می برد. در چنین مواردی که افراد عادات مثبتی را به دست می آورند، برای آنها بسیار مفید است. با خودتان صادق باشید و با دیگران صادق باشید. در رویاهایتان صادق باشید. با تمرین صداقت، با خود واقعی خود صادق هستید.

تمرین صداقت در ابتدا برای کسانی که عادت به دروغ گفتن دارند کار سخت و دلهره آور به نظر می رسد اما با تمرین مداوم کار آسانی خواهد بود. احساس خواهید کرد پر از انرژی مثبت و الهی هستید.

مزایای تمرین صداقت:

صداقت یکی از مهم ترین و مفیدترین عاداتی است که یک فرد می تواند کسب کند. به دلیل این عادت است که شما در زندگی فواید زیادی را به دست می آورید. در اینجا به برخی از مزایای مهم تمرین صداقت اشاره می شود.

۱-صداقت باعث سلامتی و خوشبختی می شود:

  در حالی که در زندگی صداقت را تمرین می کنید، از نگرانی در مورد گرفتار شدن در برابر عمل نادرستی خود رها هستید. بنابراین شما از اضطراب و استرس رها خواهید شد.

جمله در مورد صداقت در زندگی

زندگی پر استرس منجر به چندین بیماری از جمله فشار خون بالا، دیابت، خستگی و ضعف سیستم ایمنی می شود. این همچنین ممکن است منجر به چندین بیماری مرتبط دیگر شود که می تواند زندگی را بدتر کند. بنابراین برای دوری از چنین بیماری هایی و شاد ماندن، باید به سبک زندگی صادقانه روی آورد.

۲- صداقت به ایجاد آرامش کمک می کند:

 افراد ناصادق در ترس زندگی می کنند. آرامش روانی خود را از دست می دهند و از نظر درونی از شرایط حاکم بر زندگی و بی احساسی خود راضی نیستند. تمرین صداقت ترس از هر نوع را از بین می برد و به حفظ آرامش و ایجاد آرامش ذهن کمک می کند. با ذهنی پایدار و آرام، تصمیمات بهتری می گیرید و کیفیت زندگی خود را بهبود می بخشید.

۳-جامعه کسانی را که صادق هستند دوست دارد و به آنها احترام می گذارد:

 اگر شما انسان صادقی نیستید، باور کنید هیچکس دوست ندارد با شما روابط کاری، شخصی و کاری داشته باشد.

حتی آنها نیز با شما دوستانه نخواهند بود. دروغگوها نمی توانند زندگی خوبی داشته باشند. مردم همیشه تو را واقعی دوست دارند. آنها روابط نزدیک و صمیمیت بیشتری با افراد صادق ایجاد می کنند.

آنها به شما اعتماد می کنند، شما را باور می کنند، به شما احترام می گذارند و به شما احترام می گذارند. با صداقت، کیفیت بهتری از افرادی که وارد زندگی شما می شوند، به دست می آورید، به عنوان مثال افرادی که قابل اعتماد و صادق هستند. کیفیت زندگی شما با تمرین صداقت بهبود می یابد.

۴-صداقت به ترویج حسن نیت در اطراف شما کمک می کند:

 اطرافیان اطراف افراد صادق همیشه دلپذیر و سرشار از انرژی مثبت هستند. آنها مثبت گرایی را در اطراف خود ترویج می کنند. مردم آنها را دوست دارند و از آنها تقلید می کنند. آنها سفیران حسن نیت این جهان هستند. عادت شما به صداقت به شما کمک می کند تا حسن نیت را در اطراف خود تقویت کنید.

۵- با صداقت به بهتر شدن این دنیا کمک می کنید:

 با عادت به تمرین صداقت، یک رابطه بین فردی قوی با افراد صادق و مثبت ایجاد می شود. سطح شادی شما نیز افزایش می یابد و زندگی آرام و عاری از منفی ها دارید.

سلامت جسمی و روانی شما نیز بهبود می یابد. شما تبدیل به نمادی برای افرادی می شوید که با شما در تماس هستند. هاله ای از پوزیتیویسم شما را احاطه کرده است. مردم به سمت شما جذب می شوند و می توانید آنها را تحت تأثیر قرار دهید تا در زندگی صداقت را رعایت کنند و از مزایای آن بهره مند شوند. بنابراین شما کمک می کنید تا این دنیا مکانی بهتر برای زندگی شود.

صداقت مهاتما گاندی به هند کمک کرد تا از دویست سال حکومت بریتانیا رهایی یابد. وی همچنین پیام داد که صداقت و عدم خشونت می تواند شرایط این جهان را بهبود بخشد.

۶-با صداقت در زندگی به هدف الهی خود نزدیک می شوید:

زندگی یک انسان صادق شفاف است. او چیزی برای پنهان کردن از این دنیا ندارد. صداقت به او کمک می کند تا قدرت های نهفته و شهود خود را بیدار کند. با شهود تکامل یافته، او چندین راز پنهان این جهان را می آموزد. هر فردی با هدف الهی از زندگی خود متولد می شود.

برخی از مردم به دلیل درگیر شدن در لذت های دنیوی قادرند هدف خود را بدانند در حالی که بسیاری دیگر در طول زندگی خود نادان می مانند. شما می توانید با تمرین صداقت در زندگی، هدف الهی خود را آزاد کنید و آن هدف الهی را محقق کنید.

متون مقدس مذهبی هندو باستان به ما می گویند که هر کس باید هدف الهی زندگی خود را برآورده کند در غیر این صورت باید با تولد دوباره و دوباره به این زمین بازگردد. هنگامی که هدف الهی شما برآورده شد، به رستگاری دست خواهید یافت و در آرامش ابدی و زندگی سعادتمندانه زندگی خواهید کرد.

۷-صداقت به شما کمک می کند تا مسئولیت های مذهبی خود را انجام دهید:

هر دینی در این دنیا انجام صداقت را در هر جنبه ای از زندگی پیشنهاد می کند. مثلا،

بودیسم:  صداقت یکی از اصول اساسی اخلاق بودایی است. بودا همیشه از تمرین صداقت در زندگی حمایت می کرد.

مسیحیت:  عیسی مسیح گفت: او راه، حقیقت و زندگی است. برای مسیحیان، صادق بودن یعنی پیروی از ردپای خدا.

هندوئیسم:  در اوپانیشادها، متون مقدس هندوهای باستانی، آمده است: «امیال خودخواهانه مانعی بر سر راه جویندگان حقیقت است. سالک الوهیت واقعی زمانی به رستگاری می رسد که حقیقت را دریابد. ده یاما وجود دارد، یعنی کنترل‌ها و محدودیت‌هایی که هر هندوی ایده‌آل باید از آن پیروی کند. و هشتمین مهار صداقت و صراحت است. یعنی چشم پوشی از فریب و عمل نادرست.

اسلام: اسلام به مسلمان دستور می دهد که با خود و دیگران صادق باشد. خداوند به مسلمان دستور می دهد که راستگو باشد: ای کسانی که ایمان آورده اید برای خدا و با راستگویان (در گفتار و کردار) باشید.

سیکیسم:  یکی از باورهای اصلی آیین سیک «تشویق فضایل اخلاقی و خانگی، مانند وفاداری، قدردانی برای همه لطف‌های دریافت شده، بشردوستی، عدالت، حقیقت و صداقت است. فلسفه سیک به همه سیک ها پیشنهاد می کند که زندگی صادقانه و پرهیز از وسوسه ها و گناهان دنیوی را به دست آورند.

زرتشتی:  طبق آموزه های زرتشتی یک زرتشتی واقعی باید با دیگران صادق باشد. در گاتاها به صراحت ذکر شده است که زندگی صادقانه ضرری ندارد. حتی اندکی که از طریق صداقت به دست می آید به انسان آرامش واقعی می دهد، در حالی که ثروت هنگفتی که از طریق عدم صداقت جمع شده است به معنای بدبخت کردن زندگی است.

بنابراین هر دینی در این دنیا طرفدار صداقت و راستی در جامعه است. افراد بی شرف را نمی توان مذهبی دانست. آنها به دین خود وفادار نیستند. خداوند آنها را در دینشان قبول ندارد. راستگو بودن به این معناست که شما نسبت به دین خود وفادار هستید و وظایف دینی خود را وظیفه شناسانه انجام می دهید.

چه زمانی صداقت را حفظ کنیم:

-صداقت را در مسائل مالی رعایت کنید:

این یکی از مهمترین و حساس ترین مسائل است. مردم در کل در مورد حفظ صداقت در مسائل مالی شک دارند. اگر مجبور باشند به دیگران پول بدهند، سعی می کنند با آنها بی صداقت باشند. بنابراین، اکثر مردم طبق قوانین از پرداخت مالیات و عوارض به دولت اجتناب می کنند. اعمال فساد در مسائل مالی در سراسر جهان رواج دارد.

با این حال، همیشه باید صداقت در زندگی را در مسائل مربوط به امور مالی و تجارت حفظ کرد. شما باید یاد بگیرید که حقوق خود را برای کالاها و خدمات دیگران به دیگران بپردازید. و در عین حال برای کالاها و خدمات خود از دیگران هزینه زیادی دریافت نکنید. شما همچنین باید اطمینان حاصل کنید که پرداخت دیگران را به موقع و در مدت تعیین شده انجام دهید.

-در حفظ روابط صادق باشید:

انسان یک حیوان اجتماعی است. بقای او به روابط اجتماعی با دیگران بستگی دارد. شما نمی توانید بدون کمک دیگران زندگی کنید. همیشه باید یک عنصر صداقت در حفظ رابطه شما با دیگران وجود داشته باشد. دیگران را فریب ندهید. از رابطه خود با دیگران سوء استفاده نکنید. دیگران را از نظر جسمی، روحی و روانی آزار ندهید.

 در رابطه و معاملات خود با همه افراد صادق باشید. به همه کمک کنید، شما می توانید. با اعضای خانواده، همکاران، افراد در محل کار و هر کسی که ملاقات می کنید صادق باشید. مسئولیت های اجتماعی خود را با صداقت کامل انجام دهید.

نحوه تمرین صداقت:

-خودتان را در حال دروغگویی ببینید:

 اگر شما یک دروغگوی مکرر هستید، نرخ دروغگویی شما می تواند دوازده تا هجده دروغ در ساعت باشد. با این حال، از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اکنون که اهمیت تمرین صداقت را به خوبی درک کرده اید، مهم نیست که چه اتفاقی می افتد، باید مراقب افکار، گفتار و اعمال خود باشید.

دروغ های خود را تجزیه و تحلیل کنید و به الگوی دروغ های خود فکر کنید. آیا برای صدمه زدن به کسی است؟ هر عمل دروغ خود را تجزیه و تحلیل کنید و در پذیرش دروغ های خود و مشاهده آنها صادق باشید. از خود به خاطر عادت دروغگویی خود عذرخواهی کنید و به خود قول دهید که به تدریج تکرار دروغ گفتن و سایر اعمال نادرست را کاهش دهد.

-به خود قول دهید که در زندگی روزمره خود صداقت را رعایت کنید:

برای تمرین صداقت باید به خود قول دهید که همیشه رفتار صادقانه را نسبت به هر کسی که ملاقات می کنید و هر کاری که انجام می دهید حفظ کنید.

-هر روز بلافاصله پس از بیدار شدن در صبح خود را تأیید کنید و به شما بگویید:

“امروز من سخت تلاش خواهم کرد تا در هر شرایطی صادق باشم.” این جملات تاکیدی را پنج تا ده بار در ذهن خود با فداکاری کامل روی این عبارت تکرار کنید. و برای کارهای روزمره خود از رختخواب بیرون بیایید.

-عصر که به رختخواب می روید، از خود بپرسید:

 “آیا امروز در همه شرایط صداقت را حفظ کردم؟” اگر پاسخ شما به این سوال منفی است، پس باید به خود قول دهید که فردا از مسیر صداقت منحرف نشوید. خدا را شکر/نیروهای برتر/قدرت برتر که به شما کمک کردند تا به وعده خود عمل کنید. و اکنون می توانید برای خوابی آرام به رختخواب بروید.

اهمیت صداقت در زندگی

-افکار خود را با صداقت پر کنید:

این شرطی شدن ذهن و سیستم اعتقادی شماست که شما را صادق یا ناصادق می کند. در صورتی که شما در حال تمرین بی صداقتی هستید، در همان ابتدا به عنوان افکار شما سرچشمه می گیرد. شما باید یاد بگیرید که افکارتان را پاکسازی کنید. روش های مختلفی برای مدیتیشن وجود دارد. به افکار خود توجه کنید و تلاش کنید تا صداقت را در سبک زندگی خود بیاورید.

-در هر عمل کوچکی از راستی استفاده کنید:

بهترین تمرین این است که در هر لحظه ای به راستگویی اندیشه کنید. در فعالیت های روزمره خود رو راست باشید. وقتی با کسی تلفنی صحبت می کنید، پیام می فرستید و نامه می فرستید، کلمات صادقانه بگویید. در وب سایت های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر و غیره صادق باشید. صداقت را تا حد زیادی تمرین کنید.

حفظ صداقت در مقابل عدم صداقت:

دفتری را نگه دارید که در آن هر روز عصر قبل از خواب باید تمام یا اکثر کارهای روز را که در آن ناصادق بوده اید، ثبت کنید، اما می توانستید صادق باشید. هر بی صداقتی را بنویس و تعهدی هم بنویس که دفعه بعد در چنین شرایطی صادق باشم. من تقلب نمی کنم و به دیگران آسیب نمی زنم.

تمرین صداقت کار دشواری است، اما غیرممکن نیست. شما به خوبی می دانید که صداقت به رشد شخصیت، اعتماد و مقبولیت شما کمک می کند. و اعتبار شما با عادات تمرین صداقت و راستگویی در زندگی افزایش می یابد. مردم به شما احترام می گذارند و به شما ایمان می آورند. رابطه شما با دیگران تقویت می شود.

تمرین صداقت هدف شما نیست. بلکه سفری برای کل زندگی شماست. آن را یک فرآیند مداوم در نظر بگیرید. ثمرات شیرین شادی، آرامش خاطر، رضایت و احترام در جامعه و امانتداری را در طول زندگی برای شما به ارمغان خواهد آورد.

تا به حال باید به اهمیت صداقت در زندگی پی برده باشید و احساس کرده باشید که “صداقت واقعا بهترین سیاست است.”

رای دادن
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا