روشناسی اجتماعیسبک زندگی

۱۰ راهکار قطعی غلبه بر ناامیدی

چطور بر ناامیدی غلبه کنیم؟

در این مقاله قصد داریم که به معرفی ۱۰ راهکار قطعی غلبه بر ناامیدی اشاره داشته باشیم. نا امیدی از جمله مسائل و معضلاتی است که می تواند به سراغ تک تک آدم ها بیایید و دلایل آن نیز می تواند مختلف باشد که از جمله آنها می توان به شکست شغلی، تحصیلی، عاطفی، از دست دادن عزیزان، نداشتن برنامه برای زندگی و… اشاره داشت. در صورتی که فرد برای رفع و درمان ناامیدی خود، اقدامی انجام ندهد قطعا زندگی وی با بن بست روبرو خواهد شد. از طریق مطالعه ۱۰ راهکار قطعی غلبه بر ناامیدی می توانید امید را در وجود خودتان زنده و پابرجا کنید.

راهکار قطعی غلبه بر ناامیدی؛ زیر سوال بردن نا امیدی

 در ابتدا نباید فکر کنید که تلاش شما کاملا بی فایده است چرا که در چرخه سقوط ناامیدی خواهید افتاد. لذا ضرورت دارد که ناامیدی خود را به چالش بکشید و در جست و جوی افکار و روزنه های مثبت باشید و مطمئن باشید که به آسانی می تواند ذهنیت منفی خود را تغییر دهید.

راهکار قطعی غلبه بر ناامیدی: داشتن ابتکار عمل

اگر تمایل به انجام کاری را ندارید با خوش‌بینی آن را انجام دهید چرا که ممکن است شرایط شما را بهبود ببخشد. پیاده روی را فراموش نکنید با دوستان خود برنامه بچینید و سعی کنید که برای برون رفت از شرایط موجود خود ابتکار عمل داشته باشید و زندگی خود را از دست رفته ندانید.

روش قطعی غلبه بر ناامیدی: توجه به موارد الهام بخش

 به موضوعاتی که امکان تغییر آنها وجود ندارد توجه نکنید در عوض مواردی را مد نظر داشته که امکان ایجاد تغییر در آنها وجود دارد. فکر کردن بر روی نقاط عطف و مثبت زندگی نقش مهمی در خروج از بن بست ناامیدی خواهد داشت.

راهکار غلبه بر ناامیدی: فکر کردن به چیزهای ارزشمند

فرض کنید که تمام مسائل و مشکلات عالم بر سر شما آوار شده است و تمام زندگی شما تحت تاثیر ناامیدی و تحت کنترل مشکلات قرار گرفته است در این صورت باید خوب و بدون ناامیدی بیاندیشید تا روزنه های امید خود را بیابید گاهی داشتن یک روزنه امید به مانند سلامتی، خانواده، دوستان خوب و… می تواند محرکی برای خروج از نا امیدی باشد.

 تخلیه احساس راهکار مقابله با ناامیدی

 اگر دچار ناامیدی شده اید به هیچ عنوان سعی در پنهان سازی نا امیدی خود نداشته باشید. از هر راه منطقی که می توانید احساستان را بیان کنید استفاده کنید. برخی افراد با گریه کردن، برخی با نوشتن و برخی نیز با حرف زدن می توانند خود را تخلیه و در جهت رفع ناامیدی قدم بردارند.

تخلیه احساس راهکار مقابله با ناامیدی

صبر از روش های مقابله با ناامیدی

یکی از کلیدهای موفقیت و غلبه بر ناامیدی داشتن صبر است. باید به این باور برسد که بسیاری از کارها یک شبه به سرانجام نمی رسد و یا بسیاری از مشکلات یک شبه حل نخواهند شد. شکست ها مقدمه ای برای پیروزی هستند لذا با تلاش و صبر می توان از تمامی بحران ها خارج شد.

نادیده گرفتن انتقادهای ناسالم

امروزه انتقادات ناسالم افزایش یافته است و در واقع انتقادت اصولی جای خود را به تخریب داده است لذا هجوم انتقادات ناسالم مانند تبلیغات می تواند عامل مهمی در تزریق و تشدید نا امیدی باشد بر همین اساس نیز توصیه می شود که از افراد منفی دور شوید.

توقعات خود را پایین بیاورید

از دیگر انواع راهکار قطعی غلبه بر ناامیدی می توان به پایین آوردن سطح توقعات اشاره داشت. زمانی که شما توقعات خودتان را در سطح بالایی قرار دهید دستیابی سخت خواهد شد و لذا فشار بیشتری را متحمل می شوید که نتیجه آن چیزی جز ناامیدی نخواهد بود اما زمانی که سطح انتظار شما پایین تر باشد، موفقیت های بیشتر و فشار کمتر در دسترس تر خواهد بود.

در لحظه زندگی کنید

کودکان همیشه در لحظه زندگی می کنند بر همین اساس نیز در مورد فردا هیچ نگرانی ندارند. لذا در برخی از موارد زندگی کردن مثل کودکان می تواند برای افرادی که زودتر دچار ناامیدی می شوند موثر و مفید باشد.

مقابله با ناامیدی

با خودتان خوب باشید

به هیچ وجه دنبال آزار دادن به خود نباشید. سعی کنید که برای مدتی حتی کوتاه برای خودتان استراحت بدهید. مواظبت و مراقبت از خویشتن در مقابله با ناامیدی بسیار مهم است. از این که جسم سالمی دارید، هوش بالا دارید و زنده هستید خوشحال باشید چرا که قدردانی از نعمت ها سبب رفتار خوب با خویشتن می شود. به هیچ وجه خودتان را با سایر افراد قیاس نکنید چرا که احساس خوبی به شما دست نخواهد داد و به سمت نا امیدی می روید.

5/5 - (6 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا