تغذیهسلامت

چرا نباید از خوردن قهوه و شکلات بگذریم؟

چرا نباید از خوردن قهوه و شکلات بگذریم؟

خوردن قهوه و شکلات فواید شگفت انگیزی برای فعالیت مغز و بهبود عملکرد آن دارد. قهوه شش ماده فعال درون خود دارد که برای افزایش سطح هوشیاری و بهبود خلق و خو موثر است. هنگامی که دو ماده کاکائو و شکلات را در نظر می گیریم کافئین مهم ترین عامل مشترک آنهاست که باعث ایجاد آرامش می شود.

 اما این دو ترکیب مواد شیمیایی دیگری هم دارند که در محافظت از مغز و تقویت نیروی شناختی انسان اهمیت دارد. در تعدادی از پژوهش های علمی که در این خصوص انجام شده است، اسید کافئیک و اسید کلروژنیک در ایجاد  توانایی برای محافظت از هوش و مغز انسان اثر قابل توجهی داشته است. قهوه با مواد کافئینی غالبی که دارد عملکرد شناختی را تقویت کرده و با واکنش های آنتی اکسیدانی از نورون ها محافظت می کند و التهاب را بهبود می دهد.

فواید خوردن قهوه و شکلات
خوردن قهوه و شکلات

هر چه سلامت نورون های عصبی مغزی ما بیشتر باشد قدرت و انعطاف پذیری در ایجاد ارتباطات و یادگیری ما بیشتر خواهد بود.

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید شکلات هوش ما را افزایش می دهد. شکلاتها و به خصوص شکلات تلخ یا کاکائو فواید بسیار جالبی برای بدن دارد که به واسطه وجود کافئین از آن بهره مند می شویم. ماده فلاوانول موجود در شکلات نوعی آنتی اکسیدان است که به عنوان ضد التهاب هم عمل می کند. در ضمن فلاونوئیدها می توانند از سد خونی-مغزی عبور کنند و در بخش هایی از مغز روی حافظه و یادگیری ما تاثیر مثبت بگذارند.

پژوهش ها نشان داده است که فلاونوئیدها در تقویت و سلامت قلب و عروق هم بسیار موثر هستند. خوردن قهوه و شکلات علاوه بر اینکه باعث حس شادی و نشاط می شود در بهبود جریان خون در مغز موثر است و به کاهش آسیب های ناشی از سن، استرس و آسیب دیدگی های مغزی کمک می کند.

رای دادن
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. واقعا من خودم تا به حال به این فواید خوردن قهوه توجه نداشتم عالی بود توضیحات شما در مورد مزایای قهوه .

    1. سلام وقت بخیر قهوه مزایای زیادی دارد البته زیاد روی نیز نباید صورت بگیرد در صورت مصرف زیاد بهتر است در کنارشش مرکبات مانند گریپ فروت نیز استفاده شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا