اخبار علمی

همه چیز درباره زندگی لاک پشت ها

لاک پشت ها گروهی از خزندگان هستند که برخی از آنها یا علف خوار یا گوشت خوار هستند. لاک پشت ها پوششی از جنس استخوان دارند که هنگام احساس خطر به درون لاک خود می روند و از بدن خود در برابر خطرات محافظت می کنند. این موجودات کند رو که معروف به خشک پشت هستند در گروه خزندگانی خونسرد قرار می گیرند و دمای بدنشان هماهنگ با محیط تغییر می کند.

زیستگاه لاک پشتها

خشک پشت ها بر اساس زیستگاه به سه نوع تقسیم می شوند. نوع اول لاک پشت رودخانه است. نوع دوم دریایی و نوع سوم خشک زی می باشد. این موجودات خزنده آب شش دارند و راه تنفسی آنها از طریق هوا می باشد. در واقع می توان گفت که لاک پشت ها شش ندارند و این گروه خزندگان که در آب زندگی می کنند، نمی توانند در این محیط تخمک گذاری کنند. در مناطق جنوبی کشور حداقل ۵۰ زیستگاه مخصوص لاک پشتهای آبی یا همان دریایی وجود دارد. بدن این خزندگان معمولا در لاک استخوانی قرار دارد و فقط سر، دست، پا و دم آنها در بیرون از لاک قرار می گیرد. هنگامی که احساس خطر کنند به صورت کامل خود را در زیر لاک پنهان می کنند.

زیستگاه لاک پشتها

طول عمر لاک پشتها و تغذیه آنها

خشک پشت ها آن دسته از خزندگانی هستند که عمر طولانی مدتی دارند و تخمین زده شده است که این خزندگان حداکثر ۱۰۰ سال عمر می کنند. گروه دیگر نیز بالغ بر ۵۰ سال حتی در منازل عمر می کنند.

تغذیه این موجودات خزنده بر اساس زیستگاهی است که به آن وابسته هستند. رژیم غذایی این خزندگان کند رو شامل گیاهان دریایی،  برخی از بی مهرگان مانند کرم و حلزون می باشد. البته این موجودات کند رو از بقایای جانوران مرده نیز به عنوان منبع غذایی تغذیه می کنند. گروهی از خشک پشت ها که در رودخانه زندگی می کنند، ماهیان دیگر را شکار  می کنند. هنگامی که بچه لاک پشت هستند و نیاز مبرم به پروتئین جهت رشد دارند، سعی در شکار ماهیان دارند.

از سوی دیگر عروس دریایی و اسفنج دریایی منبع غذایی دیگر خشک پشت های دریایی هستند. گروهی از آنها که ارواره دارند از صدف ها که سفت و سخت هستند تغذیه می کنند. برخی دیگر که ضعیف تر هستند تنها از گیاهان و جلبک ها تغذیه می کنند.

همچنین مطالعه کنید دانستنی های کامل درباره ی قورباغه ها

نقش لاک پشتها در جهان هستی

خشک پشت ها موجوداتی کند رو و در عین حال مظلوم هستند که زیبایی خاصی به طبیعت می بخشند. هنگامی که تخمک گذاری می کنند و نوزاد از آنها متولد می شود، این زیبایی و موهبت الهی دو چندان می شود. این موجودات خزنده از اهمیت بالایی برای محیط زیست برخوردار هستند زیرا نقش بسزایی در حفظ تعادل این محیط دارند. از سوی دیگر منبع غنی پروتئین و روغن هستند که برای بشر بسیار مفید می باشند. همچنین، از آنجایی که عروس دریایی منبع غذایی برخی از این موجودات خزنده می باشد، جمعیت این گونه دریایی را این موجودات کند رو کنترل می کنند. یکی دیگر از فواید خشک پشت ها در حفظ تمیزی محیط زیست و رفع آلودگی است.

3.5/5 - (2 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا