اخبار علمی

چرا دانش آموزان زود مطالب را فراموش می کنند؟

چرا دانش آموزان زود مطالب را فراموش می کنند؟

قطعا برا همه ما اتفاق افتاده که هنگام مطالعه دروس و مطالب درسی و غیر درسی، بعد از مدتی متوجه می شویم که دچار فراموشی مطالب خوانده شده شده ایم. در این مقاله قصد داریم دلایل فراموشی مطالب در ذهن دانش آموزان را با هم بررسی کنیم. تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

فراموشی مطالب در دانش آموزان

دلایل فراموشی سریع مطالب در ذهن دانش آموزان

دلایل زیادی برای فراموش مطالب در ذهن دانش آموزان توسط کارشناسان و روانشناسان ارائه شده است که ما سعی می کنیم مهمترین آن ها را در این مقاله ذکر کنیم:

  • عدم تمرکز روی موضوع

عدم توانایی تمرکز دانش آموز روی دروس به عوامل متعددی می تواند بستگی داشته باشد. برای مثال محیط مطالعه اگر خلوت نباشد و یا در کنار وسایلی مانند تلوزیون باشد می تواند از تمرکز دانش آموز بر روی موضوع کم کند. یکی از موانعی که جدیدا باعث مانع تمرکز دانش آموزان و در نتیجه باعث فراموشی مطالب توسط دانش آموزان می شود، تلفن های همراه است. سعی کنید هنگام مطالعه گوشی موبایل خود را کنار خود نگه ندارید. عادت به چک کردن متوالی شبکه های اجتماعی می تواند عاملی برای فراموشی مطالب شود.

شبکه های اجتماعی از عوامل عدم تمرکز

  • عدم مصرف مواد غذایی مفید

بدون شک داشتن یک حافظه قوی به نوع رژیم غذایی بسیار مربوط است. بنابراین استفاده از رژیم غذایی سالم حافظه انسان را تقویت می کند تا از فراموشی مطالب جلوگیری کند.

از مواد غذایی حاوی گلوکز مانند خرما، عسل و شیرینی های طبیعی و همچنین غذاهایی که دارای کلسیم و فسفر هستند مانند محصولات لبنی ، روغن ماهی و جگر و غیره استفاده کنید. از مواد غذایی حاوی ویتامین های مختلف مانند پرتقال ، هویج ، گوجه فرنگی و سبزیجات تازه نیز حتما در رژیم خود استفاده کنید.

  • استرس

استرس یکی از عواملی است که بر کیفیت یادگیری تاثیر شایانی دارد. تجربه نشان داده که دانش آموزانی که شب امتحان با استرس درس را مرور می کنند و یا داوطلبان کنکوری که نمی توانند بر استرس خود کنترل داشته باشند بیشتر از بقیه دچار فراموشی مطالب می شوند. اگر دچار استرس هستید حتما عوامل ایجاد استرس را شناسایی کنید و در صورت لزوم با یک مشاور صحبت کنید.

رای دادن
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا