پول و تجارتسیاسی و اقتصادی

تحولات بازار سکه و طلا از زبان رئیس اتحادیه

رئیس اتحادیه طلا فروشان در خصوص وضعیت نامناسب بازار سکه و طلا و با توجه به وضعیت کشور در روز های کرونایی خبر داد که تعطیلی بازار های اصلی کشور سبب شده است تا خرید و فروش در این شرایط بسیار کاهش پیدا کند. به همین دلیل در هفته گذشته شاهد روند نزولی و کاهش اندک نرخ قیمت در بازار طلا و سکه بودیم.

تحولات بازار سکه و طلا

یک گروه اقتصادی با توجه به سخنان رئیس اتحادیه طلا فروشان بیان می کند که بازار سکه و طلا در هفته گذشته نسبت به هفته های پیش دارای یک روند نزولی و کاهش قیمت سکه و طلا بوده است که این روند در روز های سه شنبه و چهارشنبه شکسته شده و افزایش قیمت ها را در بر داشته است.

البته شایان ذکر است که قابل توجه بودن روند کاهش قیمت در بازار سکه و طلا ناشی از کاهش نرخ ارز و اونس جهانی طلا می باشد که بر روی تقاضا در این بازار نیز تاثیر جدی می گذارد و عملا شاهد کاهش تقاضا نیز در این هفته بودیم. به همین دلیل در بازار سکه و طلا، سکه تمام بهار آزادی در روز شنبه ۲۰ شهریور ماه با قیمت ۱۲ میلیون و ۵۰ هزار تومان معامله شده است که این قیمت با کاهش نزدیک به ۴۰ هزار تومان، به ۱۲ میلیون و ۱۰ هزار تومان در روز یکشنبه ۲۱ شهریور رسیده است.

تحولات بازار سکه و طلا

همچنین این کاهش قیمت در روز های آتی نیز مشاهده می شود که در روز دوشنبه با کاهش نزدیک به ۲۱۰ هزار تومان، بازار سکه به کانال ۱۱ میلیون برگشت داده شده است که با تعیین قیمت ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان معامله صورت گرفته است. در ادامه این نوسان قیمت در حدود ۴۰ هزار تومان ادامه یافت تا اینکه پرونده داد و ستد در بازار سکه و طلا با قیمت ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در روز چهارشنبه خاتمه یافته است.

تحولات در تعیین قیمت طلا نیز به همین روند ادامه یافته است و شاهد کاهش قیمت در نرخ یک گرم طلای ۱۸ عیار نیز می باشیم که این قیمت از بالاترین قیمت در روز اول هفته که یک میلیون و ۱۷۰ هزار تومان بود، به یک میلیون و ۱۴۶ هزار تومان در روز چهارشنبه و پایان هفته رسیده است.

رئیس اتحادیه طلا فروشان دلیل اصلی کاهش نرخ سکه و طلا در هفته گذشته را کاهش قیمت انس جهانی اعلام می کند که این قیمت از یک هزار و ۷۸۵ دلار به طور متوسط به اندازه ۲۰ دلار در نوسان بوده است که در آخر هفته قیمت ۵ دلاری به معاملات خود پایان داده است.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر در تهران بیان می کند که قیمت انس جهانی طلا و نرخ ارز، تعیین کننده اصلی قیمت سکه و طلا در بازار داخلی می باشند؛ بنابراین می توان گفت که با کاهش نرخ دلار آمریکا در این روز ها که شاخصه اصلی تعیین قیمت طلا و سکه است، شاهد کاهش قیمت در بازار در روز های پیش رو هستیم.

رئیس اتحادیه طلا فروشان

همچنین وی افزود عامل دیگری که می تواند تعیین کننده قیمت طلا و سکه در بازار باشد، میزان عرضه و تقاضا است. هر چه در بازار سکه و طلا با کاهش تقاضا روبرو شویم، حباب انواع که کاهش یافته و شاهد افت قیمت خواهیم بود. در نتیجه کاهش شدید تقاضا در هفته گذشته نیز یکی از عواملی است که سبب شده است بازار سیر نزولی را طی کند که قیمت ها نسبت به روز های ابتدایی هفته با کاهش چشمگیری همراه بوده است.

ایشان با بیان اینکه حباب قیمت سکه نسبت به گذشته کاهش ۱۰۰ هزار تومانی را داشته است، بیان می کند که اکنون با توجه به کاهش نرخ و حباب موجود، همچنان در حال حاضر این حباب به ۴۸۰ هزار تومان رسیده ات که قسمت اعظمی از این حباب مربوط به میزان تقاضا بوده که با کاهش معاملات این مبلغ نیز کاهش یافته است.

در کلام اخر وی گفت هفته گذشته را می توان به عنوان هفته کاهشی نرخ سکه و طلا در بازار دانست. بازار سکه و طلا از رکود کم سابقه ای برخوردار است که حجم داد و ستد را به کمترین حجم ممکن در طی سال های اخیر رسانده است. همچنین با توجه به رویداد های پیش رو، به احتمال زیاد تغییرات قیمت چندانی را در بازار شاهد نخواهیم بود.

4.3/5 - (10 امتیاز)
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا