سبک زندگی

مرگ راست ترین اتفاق در کمین لحظه هایمان

نوته ای که امروز در وب سایت برزام برایتان منتشر کرده ایم با عنوان مرگ راست ترین اتفاق در کمین لحظه هایمان است این مطلب درباره مردن و از دنیا رفتن و مسائل پیرامون این اتفاق عظیم انسانی است.

//مرگ// حس خوبی برای به کار بردن این واژه نیست و آرامش انسان به هم می ریزد وقتی فکر می کنی به سراغت می آید و اگر ریسک حساب و کتاب اون ور خاک درست باشد و تو با وجدان خودت کنار نیامده باشی و بدانی چه کرده ای؟

شاید به جرات بتوان گفت تنها چیزی که در دنیا چاره ای برای رهایی از آن پیدا نشده  مرگ است.

مرگ این کابوس زجر آور بسان خط پایانی است که اگر قبلش از لحظه های عمرت بهره ای نبردی و به خط پایان رسیدی دیگر حتی حسرت هم نمی توانی بخوری چون رفته ای و داشته هایت می ماند برای دیگران و این تو هستی و یک خانه ی مستطیل شکل زیر خاک نه روی خاک و آنجاست که چگونه مردن ارزش پیدا می کند.

مرگ راست ترین اتفاق در کمین لحظه هایمان به چه چیزی اشاره دارد.

روی صحبت در این مطلب فقط توجه به مرگ و عاقلانه زیستن است هر چه گشتم و فکر کردم چه مطلبی بیاورم که تمام تفکرات را در بر بگیرد و بتوانم بگویم از اهمیت و توجه به مرگ هیچ مطلبی را زیبا تر , سنگین تر و بهتر از این جمله نیافتم که اسطوره سخن حضرت علی (ع) گفته است که «مرگ را ورطه‌هایی است دشوارتر از آنچه بتوان وصف کرد، یا در میزان دل‌های مردم دنیا توان آورد».( نهج البلاغه، خطبه، ۲۲۱)

با توجه به این سخن حضرت علی (ع) , به نظر من مبهم ترین واژه برای مرگ ندانستن است ندانستن از این که چه پیش خواهد آمد و باورش هم سخت است اما از آنجائیکه قرآن هم می گوید :«هیچ کس نمی‌داند که فردا چه به دست می‌آورد، و هیچ کس نمی‌داند که در کدامین سرزمین می‌میرد».(قرآن سوره ۳۱: لقمان) پس باید با همین ندانستن از پس مرگ به پذیرش آن برویم و برایش برنامه ریزی درست داشته باشیم شاید خیلی زود دیر شود.

شاید گفتن و پذیرش حرف مرگ  از طرف من آزردگی خاطر داشته باشد  اما بهتر است ریسک نکنیم و خوب بمیریم و قدردان لحظه های زندگی خویش باشیم.

شاید اگر می‌دانستیم که یک محکوم به مرگ، هنگام مجازات تا چه حد آرزوی بازگشت به زندگی دارد، آنگاه قدر روزهایی را که با غم و گناه سپری می‌سازیم بهتر می‌دانستیم.

و چه زیبا مرگ در این شعر بابا طاهر نمایان است

اگر زرین کلاهی عاقبت هیچ

اگر خود پادشاهی عاقبت هیچ

اگر ملک سلیمانت ببخشند

در آخر خاک راهی عاقبت هیچ

(شعر از باباطاهر)

(آرزومندم خداوند بخشندگی اش را هیچ گاه از ما نگیرد)

رای دادن
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. سلام حتما در زندگی باید به مرگ هم فک کرد چون هیچ کس از فردای خود خبر ندارد. مرگ اتفاق بدی است که در هر صورت اتفاق خواهد افتاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا