معارف اسلامی

صبر دریایی عظیم برای حکمتها و ناملایمات

با سلام و درود خدمت همراهان عزیز وب سایت برزام صبر دریایی عظیم برای حکمتها و ناملایمات عنوان مطلبی است که هم اکنون در حال مطالعه آن هستید

بر تمام مسائل زندگی که گذر می کنم گاهی به این نقطه می رسم که تفکر و دنیایم چقدر محدود است وقتی پای بعضی از مشکلات ناتوان می شوم اما خوب که دقیق می شوم می بینم برخی زجر ها و حکمت های خدا که شاید با تضرع و التماس به خدا به آنها رسیدم خیر من بود وقتی نتیجه اش برایم نمایان می شود.

و شاید همین سختیها و مصائب زندگی باشد که ما معنای توکل و صبر را دریابیم اما واقعا صبر چیست ؟

صبر از مهمترین ارکان ایمان است،امیر مؤمنان علی علیه السلام که خود اسطوره صبر و مقاومت است و سکوت ۲۵ ساله اش برای حقی که از او گرفته شد خود گویای این مطلب است  موقعیت صبر را در برابرایمان،همانند موقعیت سر نسبت به بدن می دانند.

 در قرآن مجید نیز کمتر موضوعی را مانند صبر مورد تاکید قرار داده است.حدود هفتاد آیه،از صبر سخن به میان آمده که بیش از ده مورد آن به شخص پیغمبر اسلام صلی الله علیه و اله اختصاص دارد.

در نظرم رسید مطلب را با سه شاخه صبر کامل کنم انشالله که بتوانم آنچه در تفکر است را به درستی به سرانجام برسانم.

صبر دریایی عظیم برای حکمتها و ناملایمات

در بسیاری از گفتار و نوشتار علمای اخلاق و بزرگان اسلام،«صبر»به سه شاخه تقسیم شده است

۱-صبر بر اطاعت. ۲-صبر بر معصیت. ۳-صبر بر مصیبت.صبر دریایی عظیم برای حکمتها و ناملایمات

*منظور از«صبر بر اطاعت »،ایستادگی در برابر مشکلات و اطاعت فرمان خداست.که گاهی من خودم صبر طاعت و توکل بر خدا را ندارم و گله مند می شوم از خدا که خدایا چرا نمی شود ؟نکند به من بنده توجه نداری ؟ یا خدایا می دانم گناهکارم ولی تو ببخش و حلش کن اما وقتی به سرانجام می رسد می بینم شاید اگر صبر می کردم و دل به حکمتش می دادم خیلی برایم زیبا تر بود.

*منظور از«صبر بر معصیت »،ایستادگی در برابر شعله های سرکش شهوات وهیجان های برخاسته از هوا و هوس که متاسفانه گاهی ما چنان درگیر این موضوع می شویم که حتی کسانی که حرف حق را هم می زنند بر نمی تابیم و خود را چنان در ید قدرت چند صباح خود می بینم که حاضریم وجدان،شرافت، ایمان و همه چیز را زیر پا بگذاریم تا حرص شهوت و قدرت معصیت را در خود زنده نگه داریم.

*و منظور از«صبر بر مصیبت »،آن است که انسان در طول زندگی،در برابر حوادث دردناکی،مانند از دست دادن عزیزان، خسارت های عظیم مالی،به خطر افتادن آبرو وحیثیت اجتماعی،گرفتاری در چنگال بیماری های صعب العلاج و افتادن در دام انسانهای جاه طلب  و شرکای خائن و حکومت ظالم و گاه همسران فاسد و…صبر و شکیبایی را ازدست ندهد.

به این مطالب به دقت تفکر می کنم خودم را در پیشگاه خدا شرمنده می بینم و از وعده ای که به «و بشر الصابرین» داده خیلی دور می بینم.

«زندگی تان بی رنج و مصیبت و دریای عظیم صبر یار همیشگی تان»

رای دادن
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا