تعلیم و تربیتمقالات علمی

یادگیری موثر ریاضی با چند راهکار عملی

استراتژی ایجاد انگیزه در دانش آموزان برای یادگیری ریاضی

یادگیری موثر ریاضی به عوامل مختلفی بستگی دارد که ایجاد انگیزه در دانش‌آموزان برای پذیرش مشتاقانه یکی از مهمترین جنبه‌های آموزش ریاضی و جنبه مهم هر برنامه درسی است. معلمان مؤثر بر دانش آموزان کم علاقه و همچنین دانش آموزان با انگیزه تمرکز می کنند. در اینجا ۱۰ تکنیک – بر اساس انگیزه درونی و بیرونی – وجود دارد که می توان از آنها برای ایجاد انگیزه و علاقه در دانش آموزان  در ریاضیات استفاده کرد.

اکنون ممکن است بپرسید که چرا دانش آموزان باید انگیزه داشته باشند؟

برای درسی مانند ریاضی، چه چیزهایی باعث تشویق دانش آموزان در هنگام مطالعه ریاضی می شود؟

قبل از اینکه بفهمیم چگونه می‌توانید انگیزه دادن به دانش‌آموزان را در ریاضی شروع کنید، اجازه دهید ابتدا انواع مختلف انگیزه را درک کنیم.

انگیزه بیرونی: کلمه “بیرونی” به معنای بیرونی یا بیرونی است. این صرفاً به انگیزه ای اشاره دارد که از طریق منابع خارج از حوزه کاری یادگیرنده (یعنی دانش آموز) می آید. این می تواند به پاداش ها، هدایا و قدردانی از عملکرد دانش آموزان اشاره داشته باشد.

انگیزه درونی: برخلاف انگیزه بیرونی، انگیزه درونی به عواملی اشاره دارد که دانش آموزان را از محیط تحت کنترل خود برمی انگیزاند. بسیاری از دانش آموزان ممکن است تمایل داشته باشند که بهتر از همسالان خود عمل کنند. تعداد کمی از دانش آموزان ممکن است قدرت درک سریع داشته باشند، در حالی که بقیه ممکن است علاقه مند به بهبود خود با یک مفهوم یا موضوع خاص باشند. از این رو انگیزه درونی به تمام عواملی اطلاق می شود که در کنترل دانش آموز به انگیزه منجر می شود.

اکنون که انگیزه‌های درونی و بیرونی را درک کرده‌ایم، به سمت برجسته کردن استراتژی‌هایی که برای یادگیری موثر ریاضی بهتر عمل می‌کنند، حرکت خواهیم کرد.

چند استراتژی ایجاد انگیزه در دانش آموزان برای یادگیری موثر ریاضی

۱-القای ذهنیت رشد

یکی از موثرترین راهبردها برای ایجاد انگیزه در دانش آموزان در ریاضی این است که به آنها آموزش دهیم که می توانند به تدریج در ریاضی بهتر شوند. اکثر دانش‌آموزان اغلب بر این باورند که هرگز نمی‌توانند در ریاضیات خوب عمل کنند، بنابراین مطالعه ریاضی برایشان دشوار، یکنواخت و کسل‌کننده است.

به عنوان یک معلم، می‌توانید نگرش آنها را نسبت به ریاضیات با آموزش اینکه می‌توانند عملکرد بهتری داشته باشند و پس از تمرین موفق شوند، بشکنید. وقتی به دانش‌آموزان خود یاد می‌دهید که منحنی یادگیری آنها صرفاً به نحوه تمرین مسائل بستگی دارد، آنها در نهایت می‌آیند و شروع به دوست داشتن موضوع می‌کنند.

با این حال، باید به یاد داشته باشید که به دانش آموزان خود کمک کنید تا موفقیت خود را جشن بگیرند و با نگرش مثبت نسبت به موضوع به تلاش ادامه دهند.

۲-یک ساختار کلاس انعطاف پذیر ایجاد کنید

ما اغلب متوجه می شویم که در مورد اهمیت مطالعه ریاضی صحبت می کنیم. ریاضی به ترویج یک روش موثر تفکر و یادگیری کمک می کند. با این حال، ریاضی به عنوان یک موضوع از یک زبان آموز به دیگری بسیار متفاوت است. هیچ مدلی در موضوع وجود ندارد که همه فراگیران به یک شکل آن را درک کنند.

بنابراین، یک تکنیک موثر برای کمک به ایجاد انگیزه در دانش‌آموزان برای یادگیری موثر ریاضی ، ایجاد یک ساختار کلاسی انعطاف‌پذیر در کلاس درس است. اکثر معلمان از روش چرخش و انتقال در کلاس های درس خود استفاده می کنند. چند معلم ریاضی دیگر نیز از روش گروه بندی استفاده می کنند تا اطمینان حاصل کنند که یادگیری مشارکتی در بین دانش آموزان وجود دارد. بدین ترتیب دانش آموزان با انعطاف بیشتری درگیر یادگیری موضوع می شوند.

۳-اهداف کلاس درس ایجاد کنید

یکی دیگر از استراتژی های عالی و در عین حال موثر برای ایجاد انگیزه در دانش آموزان در ریاضی، تعیین اهداف است. تعیین اهداف راهی عالی برای پیگیری پیشرفت هر دانش آموز و بهبود مستمر عملکرد تحصیلی آنهاست. علاوه بر عملکرد کلی، زمانی که اهداف در کلاس درس تعیین می شود، دانش آموزان تمایل دارند در کلاس فعال تر و متمرکزتر باشند.

تعیین اهداف درس ریاضی توسط معلم

چندین معلم ریاضی دبیرستان که از تعیین اهداف برای تنظیم تکالیف برای دانش آموزان خود استفاده می کنند، اغلب اظهار می کنند که اهداف خود را به قطعات کوچکتر تقسیم می کنند. به این ترتیب، آنها می توانند تکالیف را پیگیری کنند و زمینه های برتر بهبود را برای همه دانش آموزان پیدا کنند. به‌علاوه، می‌توانید در مورد عملکرد کلاس و استراتژی‌های چارچوب خود اطلاعاتی کسب کنید تا به آن‌ها در رسیدن به بهتر کمک کنید.

۴-حس کنجکاوی

یک مطالعه اخیر نشان داد که بیش از ۶۶٪ از پاسخ دهندگان اظهار داشتند که دانش آموزانی که در ریاضیات خوب عمل می کنند معمولاً در طول کلاس توضیح می خواهند. ضروری است اطمینان حاصل شود که باید حس کنجکاوی در معلمان ایجاد شود. وقتی دانش‌آموزان در داخل کلاس سؤال می‌کنند، احتمال بیشتری وجود دارد که باعث شود آنها مفاهیم ریاضی را بهتر درک کنند و نرخ پیشرفت را افزایش دهند.

۵-کمک به غلبه بر ترس

ریاضی و ترس از ریاضی در بین دانش‌آموزان مترادف هستند. چندین دانش‌آموز از موضوع می‌ترسند و اغلب به دلیل ترس‌های ذاتی‌شان، عملکرد خوب را دشوار می‌دانند. یکی از راه‌های مؤثر برای شروع انگیزه دادن به دانش‌آموزان در ریاضی این است که به آنها کمک کنید بدون هیچ ترسی به موضوع نزدیک شوند.

کمک به غلبه بر ترس برای انگیزه درس ریاضی

به عنوان بخشی از راهبردهای مختلف تدریس ریاضی، معلمان می توانند با ایجاد یک محیط یادگیری مثبت شروع کنند.

۶-استفاده از تکنولوژی در کلاس های درس

برای اکثر دانش آموزان، فناوری به عنوان ابزاری عالی عمل می کند که دانش آموزان را به یادگیری ریاضی ترغیب می کند. به لطف رشد فناوری، راه‌های متعددی وجود دارد که می‌توانید از فناوری در کلاس درس خود استفاده کنید. یک راه برای اطمینان از اینکه زبان آموزان در کلاس ریاضی شما مشارکت دارند، شروع استفاده از نرم افزارهای تاثیرگذار است.

نرم افزارهای تاثیرگذار یک دستیار تدریس دیجیتالی ریاضی است که به معلمان و زبان آموزان اجازه می دهد ریاضی را به روشی سرگرم کننده و تعاملی بیاموزند. نرم افزارهای تاثیرگذار یک دستیار آموزشی فردی است که به معلمان کمک می کند کلاس های درس خود را راه اندازی کنند و تکالیف ساختگی برای کلاس های خود ایجاد کنند.

علاوه بر آن، معلمان همچنین می‌توانند آزمون‌های خلاقانه، زنگ‌ها، بلیط‌های خروج و موارد دیگر را بسازند. نرم افزارهای تاثیرگذار به صرفه جویی در وقت شما کمک می کند و تدریس کلاس را جذاب تر می کند.

۷-ایجاد رقابت دوستانه

وقتی از چند معلم ریاضی پرسیده شد، آنها گفتند که یکی از راهبردهای اصلی که برای ایجاد انگیزه در دانش آموزان برای یادگیری موثر ریاضی استفاده می کنند، ایجاد مسابقات غیررسمی در کلاس درس است. وقتی مسابقه ای در کلاس برگزار می شود، دانش آموزان اغلب با یکدیگر رقابت می کنند و متوجه می شوند که از یکدیگر برتری دارند.

با وجود رقابت، دانش آموزان نه تنها فرصتی برای یادگیری و رشد دارند، بلکه تمایل به دستیابی به دستاوردهای بیشتری نسبت به دیگران دارند. دانش آموزان همچنین تمایل دارند مفاهیم را به شیوه ای منطقی بیاموزند و از الگوی متوالی یادگیری پیروی کنند.

۸-یک محیط یادگیری منسجم ایجاد کنید

این دقیقاً یک استراتژی نیست، اما قطعاً وظیفه هر معلمی است. یکی از راه‌های جذب بیشتر دانش‌آموزان در یادگیری یک موضوع خاص، ایجاد یک محیط یادگیری منسجم است. جدا از آموزش موضوع، می توانید با وارد کردن عناصر خلاقیت، تفکر و کنجکاوی در کلاس درس، فراتر از آن حرکت کنید.

می‌توانید چالش‌های کوچکی را برای دانش‌آموزان ایجاد کنید، که آن‌ها می‌توانند به صورت فردی یا گروهی انجام دهند. شما همچنین می توانید با کمک نرم افزارهای تاثیرگذار راه بیشتری را طی کنید و آموزش گام به گام برای آن دسته از دانش آموزانی که واقعاً به آن نیاز دارند ارائه دهید. برای دانستن بیشتر در مورد اهمیت ایجاد یک محیط یادگیری منسجم، « ایجاد انسجام و همدلی در کلاس درس » را بخوانید.

۹-تعاملات یک به یک داشته باشید

یکی از راه‌های عالی برای ایجاد انگیزه در دانش‌آموزان در ریاضی این است که با دانش‌آموزان خود تعامل یک به یک داشته باشید. مطالعه ای که توسط فرامیر و هاوسر (۲۰۰۰ ) انجام شد بیان می کند که رابطه معلم و دانش آموز نقش مهمی در ایجاد علاقه به موضوع دارد. معلم نقش دوگانه ای را در کلاس دارد و معلم هر دو نقش اتفاقی و رابطه ای (مطمئن به موضوع) در داخل کلاس دارد.

هنگامی که یک معلم شروع به برگزاری جلسات یک به یک با دانش آموزان خود می کند، می تواند به افزایش مشارکت کلی دانش آموزان کمک کند. همچنین به معلم کمک می کند تا نبض هر دانش آموز را درک کند و روند ایجاد طرح درس ریاضی یا حتی جستجوی بهترین استراتژی های تدریس ریاضی را بهتر کند . این تعاملات به شیوه ای ثابت انجام می شود و همچنین می تواند منجر به علاقه دانش آموز به موضوع شود.

۱۰-حضور داشته باش، همیشه!

آخرین و در عین حال مؤثرترین استراتژی تدریس برای ایجاد انگیزه در دانش آموزان در ریاضی، حضور است. شما به عنوان یک معلم نقش بسیار تاثیرگذاری در زندگی دانش آموزان خود دارید. برخی از دانش آموزان ممکن است بیش از دیگران به راهنمایی و حمایت شما نیاز داشته باشند . بیشتر دانش آموزان ممکن است در هر مرحله به کمک نیاز داشته باشند، و این کاملاً اشکالی ندارد.

مؤثرترین استراتژی تدریس برای ایجاد انگیزه در دانش آموزان در ریاضی

راه های مختلفی وجود دارد که می توانید با حضور در کنار دانش آموزان خود به آنها کمک کنید. شما می توانید در کلاس قدم بزنید در حالی که آنها مشغول انجام تکالیف خود هستند. حتی می توانید فعالیت های مرتبط با مفاهیم مختلف را انتخاب کرده و در طول دوره انجام دهید. در نهایت، نگرش مثبت خود را حفظ کنید و با دقت به دانش آموزان خود خدمت کنید.

نتیجه گیری

اکنون که چند استراتژی موثر برای شروع انگیزه دادن به دانش‌آموزان برای یادگیری موثر ریاضی فهرست کرده‌ایم، تکنیک‌های مؤثر زیادی وجود دارد. با این حال، عامل اساسی برای کارآمد کردن همه این استراتژی ها برای کلاس شما، درک انگیزه های هر یادگیرنده است.

به عنوان یک معلم، می توانید انگیزه های آنها را درک کنید و اطمینان حاصل کنید که آنها به طور مؤثر و مؤثر درگیر هستند. در حین درک و کار روی انگیزه‌های آن‌ها، باید مراقب باشید که منافع آن‌ها تحت تأثیر منفی قرار نگیرد، زیرا این امر می‌تواند منجر به ایجاد ترس و اضطراب نسبت به موضوع شود.

4.5/5 - (2 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا