تعلیم و تربیتمقالات علمیمقالات متفرقه

اهمیت یادگیری مهارت های ریاضی

9 مزیت یک آموزش عالی ریاضی

اهمیت یادگیری مهارت های ریاضی فرصت های بیشتری را فراتر از ابتدایی، دبیرستان و دانشگاه ارائه می دهد. کاربردهای آن در سناریوهای زندگی واقعی بسیار گسترده است.

اگرچه بسیاری از دانش‌آموزان در کلاس ریاضی به این فکر می‌کنند که چه زمانی از این چیزهایی که یاد می‌گیرند استفاده می‌کنند، اما می‌دانیم که مهارت‌های ریاضی آنها در بزرگسالی چند برابر می‌شود.

اهمیت ریاضی در زندگی

اهمیت ریاضیات در موفقیت فرزند شما را نمی توان نادیده گرفت. ریاضیات پایه یک ضرورت است، اما حتی ریاضیات انتزاعی می‌تواند به تقویت مهارت‌های تفکر انتقادی کمک کند.حتی اگر فرزند شما تصمیم بگیرد که حرفه‌ای به سبک STEM را دنبال نکند. ریاضی می تواند به آنها کمک کند تا از نظر حرفه ای، عاطفی و شناختی موفق شوند. در ادامه دلایل آن است.

 1. ریاضی عملکرد سالم مغز را ارتقا می دهد

“از آن استفاده کن یا آن را دور بیانداز.” این را می شنویم که در مورد بسیاری از مهارت ها گفته می شود، و ریاضی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

حل مسائل ریاضی و اهمیت یادگیری مهارت های ریاضی به مغز ما تمرین خوبی می دهد. و به مرور زمان مهارت های شناختی ما را بهبود می بخشد. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که تمرین منظم ریاضی مغز ما را سالم نگه می دارد و عملکرد خوبی دارد.

 1. ریاضی مهارت های حل مسئله را بهبود می بخشد

در ابتدا، مسائل ریاضی کلاسیک مانند جانی که ۴۲ هندوانه را به خانه آورده و ۱۳ عدد از آنها را برمی گرداند، می تواند یک تمرین احمقانه به نظر برسد. اما تمام آن مسائل ریاضی که کودکان ما حل می کنند واقعاً مهارت های حل مسئله آنها را بهبود می بخشد. مشکلات کلمه به بچه ها می آموزد که چگونه اطلاعات مهم را بیرون بکشند و سپس آنها را دستکاری کنند تا راه حلی پیدا کنند.

بعداً، مشکلات پیچیده زندگی جای کتاب‌های کار را می‌گیرند، اما حل مسئله همچنان به همین شکل اتفاق می‌افتد. وقتی دانش‌آموزان الگوریتم‌ها و مسائل را عمیق‌تر درک کنند، می‌توانند حقایق را رمزگشایی کنند و راحت ‌تر مسئله را حل کنند. راه حل های زندگی واقعی با ریاضی و منطق پیدا می شوند.

 1. ریاضی از استدلال منطقی و تفکر تحلیلی پشتیبانی می کند

درک قوی از مفاهیم ریاضی به معنای چیزی بیش از حس اعداد است. این به ما کمک می کند تا مسیرهای رسیدن به یک راه حل را ببینیم. معادلات و مسائل کلمه باید قبل از تعیین بهترین روش برای حل آنها بررسی شوند. و در بسیاری از موارد، بیش از یک راه برای رسیدن به پاسخ درست وجود دارد.

جای تعجب نیست که استدلال منطقی و تفکر تحلیلی در کنار مهارت های ریاضی بهبود می یابند. مهارت های منطقی در تمام سطوح آموزش ریاضی ضروری است.

 1. ریاضی تفکر انعطاف پذیر و خلاقیت را توسعه می دهد

نشان داده شده است که تمرین ریاضی باعث بهبود مهارت های تحقیق، تدبیر و خلاقیت می شود.

این به این دلیل است که مسائل ریاضی اغلب ما را ملزم می کند که تفکر خود را خم کنیم و به بیش از یک روش به مسائل برخورد کنیم. اولین فرآیندی که امتحان می کنیم ممکن است کارساز نباشد. ما به انعطاف‌پذیری و خلاقیت نیاز داریم تا به راه‌های جدیدی برای راه‌حل فکر کنیم. و مانند هر چیز دیگری، این طرز تفکر با تمرین تقویت می شود.

 1. ریاضی مسیرهای شغلی مختلفی را باز می کند

مشاغل زیادی وجود دارند که از تعداد زیادی مفاهیم ریاضی استفاده می کنند. این افراد شامل معماران، حسابداران و دانشمندان هستند.

اما بسیاری از متخصصان دیگر هر روز از اهمیت یادگیری مهارت های ریاضی برای تکمیل کار خود استفاده می کنند. مدیران عامل از ریاضیات برای تجزیه و تحلیل مالی استفاده می کنند. پستچی ها از آن برای محاسبه مدت زمان لازم برای پیاده روی مسیر جدیدشان استفاده می کنند. طراحان گرافیک از ریاضیات استفاده می کنند تا مقیاس و تناسبات مناسب را در طرح های خود بفهمند.

مهم نیست که فرزند شما چه مسیر شغلی را انتخاب می کند، اهمیت یادگیری مهارت های ریاضی برای او مفید خواهد بود.بخصوص برای بچه‌های امروزی.

مطمئناً ریاضی می تواند فرصت های زیادی را برای بسیاری از ما باز کند. اما آیا می‌دانستید که مشاغلی که به شدت از ریاضیات استفاده می‌کنند ، تا زمانی که بچه‌های امروزی شغل خود را شروع کنند، جزو مشاغلی خواهند بود که سریع‌ترین رشد را دارند ؟ این مشاغل عبارتند از:

 • اکچوئرها(علم بیم‌سنجی)
 • آماردانان
 • دانشمندان داده
 • توسعه دهندگان نرم افزار
 • تحلیلگران امنیت سایبری

این فقط مشاغل STEM نیستند که به ریاضی نیز نیاز دارند. سایر مشاغل پرطرفدار و با رشد بالا مانند پرستاری و تدریس اکنون حداقل دانش ریاضی در سطح دانشگاه را می طلبند.

 1. ریاضی ممکن است سلامت عاطفی را تقویت کند

در حالی که این تحقیق هنوز در روزهای اولیه خود است، آنچه ما شاهد آن هستیم امیدوارکننده است.

به نظر می رسد بخش هایی از مغز که برای حل مسائل ریاضی استفاده می شود با بخش هایی از مغز که احساسات را تنظیم می کند، کار می کنند. این نشان می دهد که تمرین ریاضی در واقع می تواند به ما در مقابله با موقعیت های دشوار کمک کند. در این مطالعات، هرچه فردی در محاسبات عددی بهتر عمل کند، در تنظیم ترس و خشم بهتر عمل می کند. اهمیت یادگیری مهارت های ریاضی قوی حتی ممکن است بتواند به درمان اضطراب و افسردگی کمک کند.

 1. ریاضی سواد مالی را بهبود می بخشد

اگرچه ممکن است بچه‌ها در حال حاضر امور مالی خود را مدیریت نکنند، اما زمان‌های زیادی وجود دارد که مهارت‌های ریاضی در بزرگسالی تفاوت زیادی در زندگی آنها ایجاد می‌کند.

اهمیت ریاضیات در مباحث مالی

بودجه و صرفه جویی کار بزرگی است. کجا می توانند هزینه های خود را کاهش دهند؟ چگونه بودجه به آنها کمک می کند تا به اهداف مالی خود برسند؟ آیا آنها اکنون می توانند این خرید جدید را بپردازند؟

همانطور که به بزرگسالی می رسد، درک نحوه کارکرد وام و بهره قبل از خرید خانه یا ماشین برای فرزند شما مفید خواهد بود. آنها باید قبل از سرمایه گذاری در بازار سهام، سود و زیان را کاملا درک کنند. و احتمالاً قبل از انتخاب اولین شغل خود نیاز به ارزیابی حقوق و مزایای شغلی دارند.

 1. ریاضی حافظه شما را تقویت می کند

یادگیری ریاضیات ذهنی از دبستان شروع می شود. دانش آموزان جداول جمع و سپس تفریق، ضرب و تقسیم را یاد می گیرند. با تسلط بر این مهارت ها، شروع به به خاطر سپردن نکات و ترفندهای بیشتری می کنند، مانند افزودن یک صفر به انتها هنگام ضرب در ۱۰٫ دانش آموزان الگوریتم ها و فرآیندها را در طول آموزش به خاطر می سپارند.

استفاده از حافظه خود اغلب آن را واضح نگه می دارد. همانطور که کودک شما رشد می کند و به استفاده از مهارت های ریاضی در بزرگسالی ادامه می دهد، حافظه او در بهترین حالت باقی می ماند.

 1. ریاضی استقامت را می آموزد

“من می توانم آن را انجام دهم!”

اینها کلماتی است که اغلب از کودکان نوپا شنیده می شود. این عبارت نشانگر رشد و افتخار است. اما زمانی که فرزندتان وارد مدرسه ابتدایی می شود، ممکن است این کلمات را به دفعات یا با اعتماد به نفس قبلی نشنید.

یادگیری ریاضی برای آموزش پشتکار عالی است. با آموزش صحیح ریاضی، فرزند شما می تواند پیشرفت خود را ببیند و یک بار دیگر احساس کند که نگرش “من می توانم آن را انجام دهم”. هجوم هیجانی که کودک تجربه می کند زمانی که بر مفهوم جدیدی تسلط پیدا می کند در حافظه او باقی می ماند. و زمانی که با یک مهارت جدید و سخت‌تر دست و پنجه نرم می‌کنند، می‌توانند به آن فکر کنند.

حتی زمانی که همه چیز سخت می شود، آنها می دانند که می توانند به تلاش خود ادامه دهند و در نهایت بر آن غلبه کنند – زیرا قبلاً این کار را انجام داده اند.

نتیجه گیری

در این مقاله به اهمیت یادگیری مهارت های ریاضی در ۹ مزیت مهم اشاره شد که نشان از ضروری بودن یادگیری ریاضی برای آینده فرزندان است شما نیز اگر مزیت یا فوایدی از درس ریاضی را می دانید.در ادامه قسمت دیدگاهها برای ما ثبت کنید و با درج رتبه به این نوشته یاری کنید تا بهتر دیده شویم.

5/5 - (9 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا