احادیث و سخنان بزرگانروشناسی اجتماعی

بخشش و نگاهی به کاربرد درمانی آن

بخشش خود و دیگران و فواید آن

بخشش درمانی رهایی از رنجش یا خشم است . گذشت از دیگرا به معنای آشتی نیست لازم نیست فرد به همان رابطه برگردد یا همان رفتارهای مضر یک مجرم را بپذیرد.

عفو و گذشت برای سلامت روان کسانی که قربانی شده اند بسیار مهم است. مردم را به جلو سوق می دهد تا اینکه آنها را از نظر احساسی درگیر یک بی عدالتی یا تروما کند . نشان داده شده است که بخشش خلق و خوی را بالا می برد، خوش بینی را تقویت می کند و در برابر خشم، استرس ، اضطراب و افسردگی محافظت می کند .

با این حال، سناریوهایی وجود دارد که در آن بخشش بهترین راه برای یک فرد خاص نیست. گاهی اوقات قربانی آزار جنسی وقتی به خود اجازه نمی دهد که نبخشد، قدرت بیشتری پیدا می کند.

مزایای بخشش

چگونه دیگران را ببخشیم؟

بخشش می تواند چالش برانگیز باشد، به خصوص زمانی که طرف متخلف یک عذرخواهی غیر صادقانه ارائه می دهد یا اصلاً هیچ چیزی را ارائه نمی دهد. با این حال، این اغلب سالم ترین مسیر رو به جلو است.

یک مدل برجسته که توسط روانشناس رابرت انرایت ارائه شده است، چهار مرحله بخشش را مشخص می کند.

 اولین مورد این است که خشم خود را با کاوش در مورد اینکه چگونه از احساسات اجتناب کرده اید یا با آن مقابله کرده اید، آشکار کنید .

 دوم تصمیم گرفتن برای بخشش است. با اذعان به اینکه نادیده گرفتن یا کنار آمدن با تخلف کارساز نبوده است، شروع کنید و بنابراین بخشش ممکن است راهی به جلو ایجاد کند.

سوم، با ایجاد شفقت برای مجرم، بخشش را پرورش دهید. به این فکر کنید که آیا این عمل به دلیل نیت سوء یا شرایطی در زندگی مجرم بوده است.

 در نهایت، احساسات مضر را رها کنید و به این فکر کنید که چگونه ممکن است از تجربه و خود عمل بخشش رشد کرده باشید.

چگونه بر رنجش غلبه کنم؟

گاهی اوقات رنجش می‌تواند سال‌ها باقی بماند، حتی اگر باور داشته باشیم که «به جلو رفته‌ایم» یا «آن را فراموش کرده‌ایم». برای رهایی از رنجش، به این فکر کنید که چرا ممکن است شخص مرتکب جرم شده، با درد بنشینید و سپس سعی کنید طرف مقابل را ببخشید، زیرا بخشش درمانی می تواند حس قدرتی را القا کند که بر تلخی غلبه می کند.

چگونه همسرم را به خاطر خیانت به من ببخشم ؟

تصمیم برای بخشش یک رابطه عمیقاً شخصی است. یکی از مؤلفه‌های کلیدی این است که شریکی که این رابطه را داشت، از همان لحظه به بعد کاملاً شفاف و صادق باشد تا اعتماد را در رابطه بازسازی کند. این ممکن است شامل بررسی دلایل این رابطه برای رسیدگی به مشکلات اساسی و جلوگیری از خیانت در آینده باشد.

چگونه خود را ببخشیم

بخشیدن شخص دیگری یک چیز است، اما وقتی خودمان مرتکب جرم می شویم چه اتفاقی می افتد؟ مهم است که مسئولیت اشتباهات را بپذیرید، اما احساس گناه و شرم شدید در درازمدت نتیجه سازنده ای نیست.

فرآیند خودبخشی می تواند چالشی دردناک اما عمیقا ارزشمند باشد. کلید این فرآیند، درک اشتباهات خود، درک دلیل وقوع آنها و کمک به اصلاح وضعیت است.

چگونه خودم را برای اشتباهات گذشته ببخشم؟

با اذعان به اینکه مقصر هستید شروع کنید و مسئولیت صدمه ای را که ایجاد کرده اید بپذیرید. در مورد علت وقوع این رویداد فکر کنید و نحوه اجتناب از تخلف مشابه در آینده را مشخص کنید. سپس با تمرکز بر فکر، گفتن آن با صدای بلند یا نوشتن آن، خود را ببخشید . از فردی که به او ظلم کرده اید عذرخواهی کنید و سعی کنید زندگی او را به شیوه ای معنادار بهبود بخشید.

چرا بخشش خود اینقدر سخت است؟

اشتباهات اغلب به باورهای اساسی در مورد خودمان متصل می شوند، مانند “من همیشه چیزهای نادرست می گویم” یا “من هرگز نمی توانم صورت حساب هایم را پوشش دهم.” خودبخشی می تواند مستلزم این باشد که ابتدا این باورها شناسایی و مورد توجه قرار گیرند. این دام و دیگران، بخشش خود را به ویژه چالش برانگیز می کند.

فواید بخشش درمانی

گذشت و بخشش درمانی با احساس بیشتر شادی ، امیدواری و خوش بینی مرتبط است . فرآیند بخشش همچنین می تواند در برابر شرایط جدی مانند اضطراب و افسردگی و اختلال استرس پس از سانحه محافظت کند . در تحقیقات نتایج نشان داده است که این عمل با کاهش قابل توجه فشار خون برای بیماران قلبی مفید است.

فواید بخشش

به من گفته اند که “به نفع خودم” ببخشم؟ چرا؟

نگه داشتن خشم و عصبانیت منجر به ترشح هورمون‌های استرس مانند کورتیزول و آدرنالین در بدن می‌شود. یک جریان ثابت از این مواد شیمیایی می تواند منجر به استرس و اضطراب و همچنین کاهش خلاقیت و حل مشکل شود.

مزایای عاطفی بخشش چیست؟

بخشش بسیاری از  پیشرفت‌های روان‌شناختی مثبت را ارائه می‌کند، مانند کاهش خشم ناسالم، ترمیم روابط بالقوه ارزشمند، رشد به‌عنوان یک فرد، و اعمال خیر به خودی خود، بدون توجه به پاسخ. علاوه بر منافع شخصی، الگوبرداری از بخشش برای دیگران ممکن است به بهبود بین نسلی و حتی اجتماعی منجر شود.

کاهش افسردگی با بخشش درمانی

آیا بخشش می تواند به کاهش افسردگی کمک کند؟

بخشش درمانی از بیماران می خواهد که با بی عدالتی و درد عاطفی مقابله کنند و سپس برای رفع خشم ناسالم در جهت بخشش تلاش کنند. این درمان، همراه با دارو درمانی یا درمان شناختی رفتاری ، می تواند به درمان افسردگی کمک کند.

5/5 - (4 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا