روشناسی اجتماعی

شناخت خشم و جایگاه مناسب استفاده از آن

در این مقاله قصد داریم به بررسی و شناخت خشم ، جایگاه مناسب استفاده از آن ، راه حل های کنترل خشم و اینکه کلا خشم چیست و کجا باید استفاده شود و یا اصلا باید استفاده شود یا نه؟ بپردازیم ما در ادامه این مقاله به سوالاتی که ممکن است برای شما درباره خشم ایجاد شود پاسخ خواهیم داد.

خشم چیست؟

خشم یک واکنش هیجانی ناخوشایند است و بر اثر بروز حوادث ناخوشایند بیرونی و درونی به وجود می آید هر آنچه که موجب تجربه های ناخوشایند  و آسیب دهنده و ناعدالتی باشد باعث بروز خشم میشود .

عوامل درونی و بیرونی در کنترل خشم:

۱-عوامل درونی در بروز خشم:

عوامل درونی بروز خشم عواملی هستند که هیچکس باعث بروز آن نشده و اتفاقات و افکار ها و …  در درون خوده ما باعث بروز این نوع خشم شده است.

۲-عوامل بیرونی در بروز خشم:

عوامل بیرونی بروز خشم همانطور که از اسم شان نیز پیداست عواملی هستند که در بیرون از ما و توسط اطرافیان ما و اتفاقاتی که برایمان رخ میدهد ایجاد میشود.

عوامل درونی و بیرونی در کنترل خشم

راه حل های کنترل خشم:

-شماردن :

در موقع عصبانیت شروع به شمردن کنید این کار باعث میشود.ضربان قلب پایین بیایید و کم کم عصبانیتان فروکش میکند اگر عصبانیتان زیاد نیست تا ده بشمارید اما اگر عصبانیت تان زیاد است از صد شروع به شمردن کنید .

-راه رفتن:

پیاده روی رفتن ، ورزش کردن و توپ بازی و هر کار مثبت که باعث تخلیه انرژی شما میشود بسیار برای کنترل خشم مفید است.

-صحبت کردن با یک شخص مناسب و قابل اعتماد:

حرف زدن با فردی که قابل اعتماد و مناسب باشد و حامی و دلسوز شما باشد در مواقع خشم میتواند بسیار شما را آرام کند.

-نفس عمیق کشیدن:

در هنگام عصبانیت میزان نفس کشیدمان بیشتر از حالت عادی میشود.و این موضوع باعث تشدید عصبانیت ما میشود برای کنترل خشم و آرام شدن بهتر است نفس عمیق بکشیم بصورت دم و باز دم این عمل را چند بار  تکرار کنید که نفس کشیدن تان کنترل شود. و آرام شوید.

-تقلین در هنگام خشم:

یکی دیگر از روش های کنترل خشم تقلین است که در آن از روش مدیتیشن استفاده میشود این گونه که یک جمله یا یک عبارت را مدام با خود تکرار کنیم تا خشم مان فرو ریزد مانند : { من آرامم ، من عصبانی نیستم و…}.

-سکوت هنگام بروز خشم:

سکوت راه حل دیگری برای کنترل خشم است. در هنگام خشم حرارت بدن و ضربان قلب بالا میرود و این ها با صحبت کردن فرد تشدید میشود. در هنگام عصبانیت در ذهن خود تصور کنید که در آن لحظه دهان تان قادر به باز شدن نیست پس باید سکوت کنید این کار باعث میشود حرارت بدن تان پایین بیایید و کم کم آرام شوید.

-جایگاه مناسب استفاده از خشم:

در هنگام عصبانیت و خشم انرژی منفی بسیار زیادی در ما ایجاد میشود.که نیازبه تخلیه مثبت آن داریم که به سراغ تخلیه منفی مثل: سیگار کشیدن،دعوا ، شکستن وسیله و… نرویم  بنابراین بهتر است به فعالیت بدنی مثل ورزش ،حرکات کششی ، دوچرخه سواری ، توپ بازی و پیاده روری بپردازیم.  

رای دادن
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا