تغذیهداروهامقالات علمی

اهمیت خورشید

نقش خورشید در زمین

اهمیت خورشید مهمترین ستاره منظومه شمسی بسیار زیاد است! چرا که بدون آن، هیچ حیاتی روی زمین وجود نخواهد داشت. نه تنها خورشید اجازه وجود ما را می دهد، بلکه چیزهای زیادی را در مورد زندگی روزمره و سیاره ما تعیین می کند، مانند تغییر فصول و دما و ریتم شبانه روزی و الگوی خوابی که دنبال می کنیم.

 خورشید جو زمین را گرم می کند تا دمای متوسط ​​قابل سکونت ۱۴-۱۵ درجه سانتیگراد را حفظ کند. بدون خورشید، مزایای نور خورشید در دسترس نخواهد بود و مهمتر از همه، برای زندگی سیاره ما بسیار سرد و غیرممکن می شود.

اهمیت خورشید برای دما و فصول

خورشید برای حفظ دمای قابل سکونت روی زمین ضروری است. سطح زمین مقداری انرژی از خورشید جذب می کند و در عین حال بخشی از آن را دوباره به فضا بازتاب می کند. بخشی از انرژی باید دوباره به فضا بازتاب شود تا زمین بیش از حد گرم نشود.

اهمیت خورشید برای دما و فصول

 علاوه بر حفظ میانگین دمای جهانی قابل سکونت در حدود ۱۵ درجه سانتیگراد، خورشید همچنین تعیین می کند که هر نیمکره در کدام فصل باشد. وقتی محور زمین روی هر یک از نیمکره ها کج می شود، مقدار خورشید دریافتی توسط هر نیمکره تغییر می کند. وقتی قطب شمال به سمت خورشید متمایل می شود، در نیمکره شمالی تابستان و در نیمکره جنوبی زمستان است و بالعکس. بنابراین، میزان دریافتی خورشید توسط هر نیمکره، تعیین کننده فصلی است که اتفاق می افتد.

فرآیندهای گیاهی

گیاهان برای انجام فرآیندهای حیاتی مانند فتوسنتز به شدت به خورشید وابسته هستند. نور خورشید بخش اساسی این فرآیند است، بدون نور خورشید، گیاهان نمی توانند انرژی خورشید را به قند (غذای خود) تبدیل کنند.

 این فرآیند گیاهان را تغذیه می کند و آنها را برای یک گیاهخوار در سطح بعدی زنجیره غذایی زنده نگه می دارد. گیاهان پایه بسیاری از زنجیره های غذایی به این معنی است که برای بقای گونه های دیگر در یک اکوسیستم حیاتی هستند.

 اگر گیاهان وجود نداشتند، همه موجودات دیگر در یک اکوسیستم نیز وجود نداشتند و نه تنها به این دلیل که غذا وجود نداشت، بلکه به این دلیل که اکسیژن وجود نداشت.

 در طول فتوسنتز، اکسیژن نیز آزاد می شود که در تنفس انسان و حیوان ضروری است، بنابراین بار دیگر ضروری بودن خورشید برای حیات روی زمین ثابت می شود.

اهمیت خورشید برای انسان

علاوه بر نقش حیاتی خورشید در فتوسنتز که اکسیژن را برای تنفس همه ما فراهم می کند و گیاهان را تغذیه می کند، خورشید همچنین فواید کلی بسیاری را برای انسان فراهم می کند که باید از آنها استفاده کنیم.

اهمیت خورشید برای انسان

 یک ویتامین بسیار مهم که نور خورشید برای ما فراهم می کند ویتامین D است، حدود ۱۰ تا ۳۰ دقیقه در آفتاب کافی است تا مقدار توصیه شده روزانه را بسته به رنگ پوست شما دریافت کنید. در مکانهایی که در تمام طول سال به اندازه کافی نور خورشید دریافت نمی کنیم، بنابراین اغلب مکمل این ویتامین ضروری است.

صرف نظر از اینکه چگونه ویتامین D خود را به دست می آوریم، فواید قابل توجهی خورشید برای استحکام استخوان ها و سیستم ایمنی بدن ما دارد. نور خورشید حتی به سلامت روان ما نیز کمک می کند، می تواند با افزایش سطح سروتونین شما با افسردگی مبارزه کند و در نتیجه خلق و خوی شما را بهبود بخشد.

به طور کلی، خورشید در حال حاضر به جایی نمی‌رود، بنابراین ما هنوز گیاهان و اکسیژن را برای روزها خواهیم داشت. لازم نیست نگران نباشیم که خورشید اینجا نیست تا به عملکردهای حیاتی سیاره ما کمک کند، اما قطعاً می‌توانیم از نور خورشید بیشتر استفاده کنیم، در حالی که در تابستان به وفور آن را داریم.

نتیجه گیری

خورشید حاوی مقدار بی نهایت انرژی است که برخی از آن برای تولید منابع انرژی سازگار با محیط زیست مهار شده است . این به ما می گوید که خورشید برای ما فواید مفید زیاد دیگری نیز دارا می باشد، اما این محدودیتی دارد. ضرب المثلی می گوید: «زیاد از همه چیز خوب نیست»، بنابراین نور زیاد خورشید منجر به سرطان پوست، آفتاب سوختگی و سایر اثرات مرتبط می شود.

5/5 - (8 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا