مقالات علمی

چرا دانش آموزان درس ریاضی را دوست ندارند؟

دلیل عدم علاقه دانش آموزان به درس ریاضی 

متاسفانه ریاضی یکی از درس هایی است که اکثر دانش آموزان آن را دوست ندارند و به آن بی علاقه هستند سوالی که پیش می آید این است که چرا دانش آموزان درس ریاضی را دوست ندارند؟  این امر می تواند دلایل متعددی داشته باشد یکی از این دلایل این است که دانش آموزان از ابتدا درس ریاضی را به خوبی یاد نگرفته اند و چون درس ریاضی از آن دسته درس هایی است که به طور پیوسته در همه پایه های تحصیلی است به همین دلیل دانش آموزان در سال های گذشته خوب درس را یاد نگرفته اند به آن درس بی علاقه هستند و یکی دیگر از این دلایل نخواندن دانش آموزان است. دلیل دیگر آموزش نامناسب و نادرست این درس در سال های قبل است که باعث شده دانش آموزان این درس را دوست نداشته باشند.

نقش معلم در علاقه دانش آموز به درس ریاضی

گرچه مقصر اصلی خود دانش آموزان هستند ولی در هر صورت بخشی از این مشکل به تدریس و مدرس این درس بر می گردد، اکثر مدرسین این درس کلاس های خشک و بی روحی دارند که این امر باعث بی علاقگی دانش آموزان به این درس می شود معلم باید با دانش آموزان و کلاس ارتباط روحی برقرار کند و یا در صورت نفهمیدن دانش آموزان در یک موضوع روش تدریس خود را عوض کند تا دانش آموزان را به آن درس علاقمند کند. یکی دیگر از بی علاقگی دانش آموزان به این درس کاربرد نامعلوم این درس در زندگیشان است خیلی از دانش آموزان رشته های مختلف از جمله علوم تجربی،  ادبیات و هنرستان ها نمی دانند چرا این درس را می خوانند و بیشتر به درس های تخصصی خود رو می آورند.
چرا دانش آموزان درس ریاضی را دوست ندارند

راهکارهای علاقه مندی به درس ریاضی

برای این که دانش آموزان به این درس علاقمند شده و آن را دوست داشته باشند راهکارهایی وجود دارد یکی از این راه‌ها این است که معلمین موقع تدریس از دانش آموزان کمک بگیرند و آن ها را در این درس دخیل کنند و یا از نرم افزارهای خاص این درس در هنگام تدریس استفاده نمایند. به دانش آموزان فعالیت هایی در مورد درس تدریس شده بدهند و در زمان تعیین شده از آنها بخواهند تا دانش آموزان در مورد موضوع تحقیق کرده و آن را بخوانند وقتی این فعالیت ها توسط دانش آموزان ارائه شود آن ها را مورد تشویق قرار دهند تا آنها علاقه بیشتری به این درس نشان دهند‌.
3.3/5 - (26 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا