سبک زندگی

شب یلدا بهانه و سندی بر مهربانی و لبخند

شب یلدا بهانه ای برای مهربانی و لبخند

یکی از جشن های کهن ایران باستان که بین غروب آخرین شب فصل پاییز با طلوع اولین روز فصل زمستان برگزار می شود  شب یلدا می گویند که به نوعی انقلاب زمستانی نیز نامیده شده است این شب از  سال ۵۰۲ قبل از میلاد در زمان داریوش یکم به تقویم ایرانیان راه یافته است.

دلیل تاکید بر مهربانی و لبخند در شب چله

اگر به تمامی سنت ها و اعیاد و… تاریخ ایران باستان نظری گذرا داشته باشیم دو واژه بسیار زیبا همیشه بیشتر نمود دارد و آن دو واژه مهربانی و لبخند است.

مهربانی و لبخند شب یلدا

شب یلدا نیز از این قاعده مستثنی نیست دلیلش هم  این است که  اگر به شب یلدا، درازترین شب سال و یکی از بزرگترین جشن های ایرانیان از عمق دل توجه کنیم و آن را بهانه کنیم که شاد باشیم چیزی جز شیفتگی شادی و نشاط در عمق وجودمان نمی یابیم.این شب بهترین حس مهربانی، صله رحم، دوری از کدورت و خنده را در کنار تغذیه ای خوب به ارمغان دارد.

نماد میوه های شب یلدا

در این شب هندوانه و انار غوغا می کند چرا که یادآور زیبایی های گرمای تابستان است و میوه دیگر آن انار یادآور زنده کردن شادی و نشاط در کنار تازه کردن خون ماست و اگر آجیل آن را هم بگیم بهترین نماد خوش باش بر دم و دور بیانداز پوسته های غم و ناراحتی را می باشد.

نماد میوه های شب یلدا

 در یک جمله اگر بخواهیم زیبایی و اهمیت یلدا را به رخ بکشیم یلدا یعنی؟ یادمان باشد که زندگی آنقدر کوتاه است که یک دقیقه بیشتر با هم بودن را قدر بدانیم و جشن بگیریم.

رای دادن
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

4 دیدگاه

 1. سلام شب یلدای از شبهای بیاد ماندی در کنار هم بودن است اما حیف که امسال با این کرونا نمیشه مثل گذشته در کنار هم بود

  1. سلام درود بر شما بله دقیقا با نظر شما موافقم حیف واقعا که کرونا خیلی از زیبایی های ما رو کم رنگ کرد.

 2. سلام شب یلدا خیلی شب زیبایی برا ما ایرانیا هست بهانه ای برای دور هم بودن با هم بودن …..
  اما متاسفانه امسال بدلیل بودن این بیماری کرونا نمیشه مثل هر سال دور هم جمع بشیم .
  هر سال دریغ از پارسال
  .

  1. سلام بدون شک یلدا بهانه ای برای مهربانی و لبخند ماست و شب بسیار عالی و زیبایی است . متاسفانه در این یک سال کرونا چیزهایی را از ما گرفت که خیلی جای خالی شان را احساس می کنیم که یکی از اونها همین دور هم بودن است دعا کنید زودتر تموم شه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا