تعلیم و تربیت

12 شیوه آموزشی مؤثر و فواید آنها

۱۲ شیوه آموزشی مؤثر و فواید آنها چیست؟ بهتر از قبل از این که به این ۱۲ مرحله بپردازیم توضیحاتی از تعریف آموزش موثر و مزایای آن بیان کنیم.

آموزش موثر چیست؟

آموزش مؤثر اصطلاحی است که برای توصیف دانش، راهبردها و رفتار یک مربی موفق به کار می رود. توانایی ایجاد تأثیر مثبت بر زندگی و حرفه تحصیلی دانش آموز، از جمله ظرفیت آموزش مجموعه مهارت های مهم، معرفی مفاهیم جدید و مدیریت هر گونه نگرانی در کلاس درس. مربیان معمولاً در تلاش هستند تا از شیوه‌های آموزشی مؤثر برای کمک به دانش‌آموزان خود در یادگیری با سرعت ثابت و افزایش درک خود از این رشته استفاده کنند.

مزایای تدریس موثر چیست؟

استفاده از شیوه های آموزشی موثر مزایای زیادی دارد. موارد زیر را در نظر بگیرید:

به دانش آموزان کمک می کند تا به اهداف آموزشی خود دست یابند. آموزش مؤثر می تواند به شما کمک کند نیازهای دانش آموزان خود را ارزیابی کنید و به شما این امکان را می دهد که بفهمید کدام استراتژی کلاس درس ممکن است مفید باشد. همچنین می توانید جلسات سازنده تری را با دانش آموزان انجام دهید تا بهترین راه های حمایت از آنها را بیاموزید.

مشارکت دانش آموزان در کلاس را افزایش می دهد. تمرین های خوب می تواند به شما در طراحی برنامه های درسی جالب کمک کند و اشتیاق کلی را برای مطالب تشویق کند. روش‌های آموزشی مؤثر نیز ممکن است به شما در ایجاد روابط مثبت با دانش‌آموزان کمک کند.

کیفیت بازخورد شما را به دانش آموزان افزایش می دهد. اگر از شیوه های آموزشی موثر استفاده کنید، بهتر می توانید نحوه سنجش پیشرفت دانش آموزان خود را درک کنید. همچنین می توانید با اطلاعات مرتبط و دقیق به سوالات آنها پاسخ دهید.

رابطه شما با خانواده را بهبود می بخشد. خانواده یک دانش آموز اغلب جنبه مهمی از تحصیلات کلی آنها است و آموزش مؤثر می تواند به شما کمک کند تا یک رابطه سازنده با آنها حفظ کنید.

۱۲ شیوه آموزشی مؤثر و فواید آنها

در محیط آموزشی که همیشه در حال تغییر است، شیوه های آموزشی موثر به مربیان کمک می کند تا سبک آموزشی خود را ارتقا دهند. استفاده از این روش‌های آموزشی به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا استراتژی‌های تدریس خود را متناسب با دانش‌آموزان و مطالب آموزشی تنظیم کنند، و تشخیص دهند که دانش‌آموزان مختلف به روش‌های مختلف یاد می‌گیرند. با گنجاندن شیوه های آموزشی مؤثر در برنامه های آموزشی خود، ممکن است فرصت های بیشتری برای مشارکت دادن دانش آموزان در فرآیند یادگیری و حمایت از دستاوردهای تحصیلی آنها داشته باشید. درک روش های مختلف تدریس موثر به شما امکان می دهد تصمیم بگیرید که در هنگام تدریس از کدام یک استفاده کنید. در این مقاله، ما تعریف می کنیم که آموزش موثر چیست، مزایای آن را فهرست می کنیم و ۱۲ عادت آموزشی موثر را ارائه می دهیم.

در اینجا لیستی از شیوه آموزشی موثر است که می تواند به شما در توسعه مهارت های خود کمک کند:

 1. از زمینه آموزش لذت ببرید

معلمانی که به کار خود ابراز علاقه می کنند می توانند به دانش آموزان خود الهام بخشند. ایجاد برنامه های درسی جذاب برای اینکه به دانش آموزان نشان دهید که روی رشد تحصیلی آنها سرمایه گذاری کرده اید بسیار مهم است. دانش‌آموزان اغلب از دانستن اینکه شما در مورد موضوعی که تدریس می‌کنید مشتاق هستید قدردانی می‌کنند و اگر این رفتار را الگوبرداری کنید، ممکن است انگیزه بیشتری برای شرکت در فعالیت‌های کلاس درس یا تحقیق در مورد مطالب در طول اوقات فراغت پیدا کنند.

شیوه آموزشی مؤثر

 1. یک محیط یادگیری مثبت ایجاد کنید

حفظ یک رفتار دوستانه در طول روز می تواند به فضای کلاس شما برای همه دانش آموزان خوشایند کمک کند. معلمان مؤثر درک می کنند که می توانند نقش مهمی در زندگی دانش آموز به جز حرفه آکادمیک ایفا کنند. ارائه حمایت در کلاس برای نیازهای اجتماعی و عاطفی آنها، مانند تشویق کار گروهی در طول فعالیت ها و ارائه توصیه های مفید در خارج از دوره های کلاس، ممکن است مفید باشد.

 1. با دانش آموزان ارتباط برقرار کنید

توجه به زندگی و علایق دانش آموزان می تواند به شما در ایجاد روابط مثبت کمک کند. اگرچه حفظ مرز بین زندگی در خانه و محل کار بسیار مهم است، برخی از معلمان نیز علایق خود را با دانش آموزان به اشتراک می گذارند. سعی کنید به طور مکرر با خانواده دانش آموز ارتباط برقرار کنید تا زمینه بیشتری در مورد آنها بیاموزید و زمان خود را هنگام بحث در مورد پیشرفت آنها بهینه کنید.

 1. آماده باشید

معلمان مؤثر از مواد درسی خود دانش قوی دارند و زمان زیادی را صرف برنامه ریزی برنامه های درسی خود می کنند. آنها تلاش روزانه خود را انجام می دهند تا اطمینان حاصل کنند که می توانند آموزش با کیفیت بالا و مهلت های درجه بندی را کامل کنند. هر روز بررسی درسی را در نظر بگیرید تا بتوانید در طول کلاس به بهترین شکل به سوالات دانش آموزان پاسخ دهید. همچنین ممکن است تحقیق در مورد استراتژی های کلاس درس توصیه شده توسط سایر معلمان و متخصصان آموزشی مفید باشد.

 1. برنامه هفتگی را مدیریت کنید

معلمان موفق برنامه های درسی خود را بهینه می کنند تا از زمان خود در کلاس درس در روزهای هفته به بهترین شکل استفاده کنند. آن‌ها اغلب طرح‌های درسی را طراحی می‌کنند که شامل چندین مرحله یادگیری است، مانند سخنرانی در مورد مطالب و به دنبال آن تکالیف فردی یا کار کلاسی مبتنی بر گروه. فراهم کردن زمان کافی در طول روز مدرسه برای دانش آموزان برای تکمیل کار یا پایان دادن به یک فعالیت نیز مهم است.

 1. از زبان واضح استفاده کنید

معلمانی که ایده‌های پیچیده را به روش‌های ساده توضیح می‌دهند، می‌توانند به دانش‌آموزان خود در یادگیری مؤثرتر کمک کنند. آنها از رسانه های متعددی برای انتقال مطالب درسی استفاده می کنند، از جمله نمودارها، نمایش های اسلاید، نمایش ها یا فیلم های تکمیلی. هنگامی که آنها پروژه ها را تعیین می کنند، گام های متمایز را برای رفع هرگونه نگرانی بالقوه ارائه می دهند. استفاده از یک الگوی گفتار ثابت هنگام معرفی مفاهیم جدید به کلاس خود و گنجاندن اندازه فونت قابل خواندن در هر مطالب سخنرانی ممکن است مفید باشد.

 1. انتظارات معقولی را تعیین کنید

معلمان مؤثر استانداردهای شیوه آموزشی مؤثر خود را به دانش آموزان منتقل می کنند و آنها را در شیوه های خود اعمال می کنند. آنها ممکن است استانداردها را برای رسیدگی بهتر به سبک های مختلف یادگیری تنظیم کنند و اطمینان حاصل کنند که هر دانش آموزی می تواند به اهداف خود دست یابد. به عنوان مثال، اگر دانش آموزی موضوعی را با نمره ای در میان بگذارد، یک عادت آموزشی سازنده شامل گوش دادن به نگرانی او و پرداختن به آن پس از آن است. مهم است که خط مشی های خود را در ابتدای یک ترم مشخص کنید تا دانش آموزان بتوانند سؤالات خود را بپرسند و افکار خود را بیان کنند.

 1. خود را با شرایط مختلف وفق دهید

معلمانی که در طول رویدادهای غیرمنتظره با انعطاف واکنش نشان می دهند، بهتر می توانند به نیازهای دانش آموزان خود پاسخ دهند. به عنوان مثال، ممکن است پیش‌بینی کنید که یک فعالیت می‌تواند به دانش‌آموزان در درک یک درس کمک کند، اما یاد بگیرند که فعالیت دیگری از فرآیند یادگیری آنها بهتر پشتیبانی می‌کند. هر گونه بازخوردی را به سرعت بررسی کنید و شرایط در حال تغییر را در حین برنامه ریزی یک درس روزانه در نظر بگیرید.

 1. منابع را بیابید

معلمان مؤثر برای ارتقای عملکرد تدریس خود، دانش خود را از منابع متعدد تکمیل می کنند. سعی کنید در مورد روش های آموزشی جدید به روز باشید تا بتوانید به بهترین شکل از دانش آموزان حمایت کنید. می توانید مقالات دانشگاهی را مرور کنید، کتاب بخوانید یا ویدیوهای آموزنده را در یک سرویس پخش تماشا کنید. همچنین ممکن است بخواهید با سایر مربیان در مورد نکات مفید با استفاده از یک پلت فرم رسانه های اجتماعی یا یک انجمن آنلاین تعامل داشته باشید.

 1. در تمرینات فکر کنید

آموزش مؤثر مستلزم تأمل مداوم در مورد استراتژی ها و رفتار شماست. زمینه های بهبود را شناسایی کنید تا بتوانید تمرین تدریس خود را توسعه دهید و به عنوان یک مربی رشد کنید. برای ارزیابی کیفیت آموزش خود، به بازخورد دانش‌آموزان، خانواده‌های آنها و مدیریت مدرسه گوش دهید و تعیین کنید که کدام جنبه‌ها را در نظر بگیرید. بررسی پیشرفت دانش‌آموزان شما همچنین می‌تواند ابزار ارزشمندی برای تأمل باشد، زیرا پاسخ‌های روزانه آن‌ها به فعالیت‌ها می‌تواند نشان دهد که آیا سبک تدریس شما موفق است یا خیر.

 1. حس شوخ طبعی داشته باشید

اگر از گفتن جوک یا بیان جملات طنز خارج از کلاس لذت می برید، ممکن است استفاده از طنز در انتقال مطالب درسی مفید باشد. دانش‌آموزان ممکن است وقتی یک جنبه جذاب را اضافه می‌کنید، اطلاعات بیشتری را به خاطر بسپارند، مانند اشاره به یک شخصیت خنده‌دار یا فیلمی که دانش‌آموزان شما ممکن است بدانند. مهم است که مراقب شیوه آموزشی مؤثر خود باشید، اما چند مرجع به موقع ممکن است محیط یادگیری را که ایجاد می کنید بهبود بخشد.

 1. برنامه های کاربردی را ارائه دهید

تأثیرگذاری آموزش شامل کمک به دانش‌آموزان برای درک نحوه به کارگیری مفاهیمی است که می‌آموزند در سایر زمینه‌های زندگی‌شان، به‌ویژه شغل آینده‌شان. می‌توانید نمونه‌هایی از موقعیت‌های واقعی را در درس خود بگنجانید، مانند نحوه استفاده از یک مفهوم ریاضی برای تعیین هزینه کل قبض رستوران. در طول درس‌های انشا، می‌توانید از دانش‌آموزان بخواهید که مقالات متقاعدکننده‌ای درباره رویدادها از اخبار بنویسند.

5/5 - (5 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا