سیستم آب رسانی اسرار شهر سوخته سیستان

یکی از اسرار ناشناخته شهر سوخته

اسرار شهر سوخته دلیل شهرت جهانی این شهر

استان سیستان و بلوچستان جاذبه‌های تاریخی ارزنده‌ای را در خود جای داده است که تمامی آن‌ها از برجسته‌ترین نقاط شکل‌گیری تمدن کهن این استان هستند. یکی از این آثار تمدنی شهر سوخته می باشد. اسرار  شهر سوخته بسیار زیاد است و تمامی این آثار باعث حیرت باستان شناسان شده است. شهر سوخته نام بقایای‌ شهری باستانی در جنوب شرق ایران و ۵۰ کیلومتری شهرستان زابل در استان سیستان و بلوچستان میباشد. شهر سوخته در سی و هشتمین اجلاس یونسکو در تاریخ ۲۲ ژوئن ۲۰۱۴ مطابق با ۱ تیر ۱۳۹۳ به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شد و توانست لقب هفدهمین اثر ثبت شده ایران در یونسکو را بگیرد. این شهر جزء پیشرفته ترین شهرهای باستانی دنیا قلمداد میشود. قدمت شهر سوخته به ۵۰۰۰ سال پیش باز میگردد و همراه تمدن جیرفت ایران، از آثار باستانی عصر برنز محسوب میشود. آثار و اسرار فراوانی در شهر سوخته وجود دارد، اما قصد داریم در این یادداشت شما را با آن قسمت از اسرار شهر سوخته آشنا کنیم که زیاد به آن پرداخته نشده است.

اولین فاضلاب جهان، جزئی از اسرار شهر سوخته

اگر از شگفتیهای خارق العاده و دیگر اسرار شهر سوخته مانند: اولین جراحی مغز دنیا، اولین چشم مصنوعی ساخته شده در دنیا، اولین انیمیشن ساخته شده در دنیا، کهن ترین تخته نرد جهان، اولین خط کش ساخته شده در جهان و از صنعت کفاشی وچرم دوزی و… بگذریم؛ به نحوه زندگی مدرن مردم این شهر میرسیم.

سیستم فاضلاب شهر سوخته
فاضلاب شهری جز حیرت انگیز ترین اسرار شهر سوخته می باشد.

در پنج هزار سال پیش در شهر سوخته سیستان آثار شگفت انگیز تمدنی، مدرن و منظمی را مشاهده میکنیم، که حتی امروزه در بعضی از شهرهای جهان چنین سیستمی را نمیتوان پیدا کرد. شاید عجیب باشد ولی در ۵ هزار سال پیش مردم شهر سوخته از سیستم آبرسانی و فاضلاب شهری بهره میبردند. به گفته باستان شناسان در این سیستم مدون و یکپارچه، که بسیار شبیه سیستم های فاضلاب امروزی می باشد و مردم این شهر با کمک این سیستم آبرسان، مشقت آوردن آب برای آشامیدن و شست و شو را برای خودشان رفع کرده بودند و همچنین با سیستم فاضلاب شهری که احداث کرده بودند توانسته بودند فضولات انسانی را به راحتی از محل زندگی خودشان دور کنند. این سیستم که برای اولین بار در شهر های باستان پیدا شده است و شاید بتوان سیستم لوله کشی شهر سوخته را هم جزء اولین ها وترین های دیگر این شهر اضافه نمود.

4.7/5 - (7 امتیاز)

درباره kh.a

همچنین ببینید

غار پراویی غار خطر کرمانشاه

غار پراو، غار عجیب کرمانشاه

غار عجیب پراو که آن را با نام غار قاتل هم می شناسند یکی از …

4 نظرات

  1. سلام جالب بود من در مورد این شهر نمیدونستم با خوندن این مطلب آشنا شدم.

  2. واقعا اون زمان این چیزی که در مورد فاضلاب شهری شهر سوخته نوشتین بوده؟

    • بله درسته این تنها یکی از عجایب شهر سوخته ی سیستان است که خدمت شما ارائه شد در این شهر اولین انمیشن متحرک جهان نیز کشف شده است که در مطالب بعدی خدمت شما ارائه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.