غار پراویی غار خطر کرمانشاه

غار پراو، غار عجیب کرمانشاه

غار عجیب پراو که آن را با نام غار قاتل هم می شناسند یکی از غارهای جالب در ایران است. تا به امروز پنج نفری که به این غار رفته اند، جان خود را از دست داده اند. غار پراو (Ghar Parau) یکی از طولانی ترین غارهای عمودی در کشور است. برای رسیدن به دهانه غار و وارد شدن به آن باید بالا رفتن از ارتفاعی به اندازه بیش تر از سه هزار متر را از کوه پراو تجربه کرد.

 غار پراو

غار عجیب پراو در کجا قرار دارد؟

غار عجیب پراو در شهر کرمانشاه واقع شده است. این غار در کوهی به همین نام که نزدیک کوه بیستون قرار دارد، وجود دارد. در این غار گذرگاه های متعددی را می توان دید که هر کدام از آن ها دارای ویژگی های خاص خود هستند. غار پراو ترکیبی است از:

  • گذرگاه های افقی
  • گذرگاه های عمودی
  • کانال های تنگ و باریک افقی
  • چاه های عمودی گوناگون

غار عجیب پراو چرا غار قاتل شد؟

ارتفاع بیش از ۳ هزار متری با دهانه ی عمودی و سختی هایی که در گذشتن از غار عجیب پراو وجود دارد، یک بدن قوی و تجربه ای زیاد برای غارنوردی می طلبد. برخی از افراد یا آمادگی جسمانی لازم را نداشتند و یا به دلیل نداشتن تجربه کافی، در مواقع حساس تصمیمات درستی نگرفتند و متأسفانه جان خود را از دست دادند.

همچنین بخوانید: یکی از اسرار ناشناخته شهر سوخته

ماجراهای غار خطرناک پراو

سال ها مردم در پی این بودند که بدانند در غار پراو چه چیزهایی وجود دارد. اما تا سال ها هیچ کس موفق نشد به این غار برود و از راز و رمزهای درون آن باخبر شود. به این ترتیب، ماجرای گشت و گذار کوهنوردان مختلف به غار پراو و جستجو در تمام قسمت های آن، خود یک داستان ماجراجویانه طولانی است. افراد زیادی تلاش کردند تا این غار را به طور کامل ببینند و تا انتهای آن پیش بروند ولی تنها بعضی از آن ها موفق شدند.

غار پراو غار قاتل

اولین کسانی که غار عجیب پراو را پیمودند، چه کسانی بودند؟

افرادی که برای اولین توانستند تا قسمت های انتهایی غار عجیب پراو بروند و غارنوردی (Caving) خود را کامل کنند، انگلیسی ها بودند. پس از آن ها غارنوردان لهستانی بودند که غار پراو را تا انتهای آن طی کردند. بعد از این غارنوردی ها، ایرانی ها تلاش بسیاری کردند تا بتوانند از این غار دیدن کنند و تمام قسمت های آن را ببینند ولی تا سال ۱۳۷۰ موفق به انجام این کار نشدند.

تیم کانون کوهنوردان کرمانشاه در این سال به صورتی کاملاً برنامه ریزی شده، تیمی منسجم را تشکیل دادند. آن ها با کمک و همراهی بسیار وسیع و همه جانبه کل شهر و استفاده از یک تلفن نظامی که با خود به داخل غار عجیب پراو بردند، موفق شدند تا کل غار را تا انتهایی ترین بخش آن ببینند. به این صورت بود که طلسم جستجو کردن در این غار برای ایرانی ها شکسته شد.

دو نفر از کوهنوردان با تجربه و با سابقه کرمانشاه در سال ۱۳۷۲ به غار عجیب پراو رفتند. آن ها ۱۲ روز را در این غار سپری کردند و تا پایان آن رفتند و برگشتند. بعد از این غارپیمایی ها دیگر ترسی که پیش از این در رابطه با غار پراو در دل مردم وجود داشت، از بین رفت و افراد زیادی به این غار برای غارپیمایی رفتند.

4.8/5 - (17 امتیاز)

درباره kh.a

همچنین ببینید

حتما درباره عقربها بخوانید

حتماً مقاله در مورد عقرب ها را بخوانید

در مورد عقرب (Scorpions) شاید بیش تر ما تنها اطلاعاتی که درباره آن داریم این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.