روشناسی اجتماعی

آرامش چیست و چگونه حاصل می شود ؟

با سلام ورود شما به وب سایت برزام را خوش آمد می گوییم مطلب امروزمان با عنوان آرامش چیست و چگونه حاصل می شود؟ به تعریفی از حس آسایش و آرامش درونی پرداخته است و اینکه چگونه می توانیم به آرامش برسیم با ما همراه باشید و در پایان ما را از نظرات خود بهره مند سازید.

برای تعریف آرامش ابتدا به تعریف لغوی این واژه می پردازیم در در فرهنگ لغت معین آرامش به: آرمیدن، فراغت، صلح، آشتی، ایمنی و امنیت معنا شده است.

آرامش چیست؟

به نظر این حقیر آرامش به معنای آن نیست که صدایی نباشد، مشکلی وجود نداشته باشد، کار سختی پیش رو نباشد. آرامش منشا درونی است که گرچه عوامل بیرونی و محیطی بر آن تاثیرگذار هستند اما این حس ذاتا در درون ما وجود دارد.

آرامش یعنی در میان تمام دغدغه های اجتماعی -کاری – سیاسی و… که از ذات پاک همه ی انسانهای آزاده برای ساختن مدینه فاضله به چشم می خورد و  همچنین صدها مشکلات و گرفتاریهای سخت این روزهای زندگی،دلی آرام وجود داشته باشد و بتوانی آرامشت را تقدیم کنی به عزیزانت و آنانی که دوستشان داری.

آرامش چیست و چگونه حاصل می شود ؟

آرامش یعنی اینکه مهربانی و اخلاق را سرلوحه ی کارمان قرار دهیم و بر عیب همدیگر نتازیم و هرگاه عیبی نیز از هم دیدیم به نقطه برسیم که:

هرگاه عیبی در من دیدی، به خودم خبر بده نه کسی دیگر را، چون تغییر آن دست من است!! کار اولت ثواب دارد و نصیحت است، اما گزینه دوم غیبت است و گناه است.

چرا موقعی که چیز منفی در کسی می بینیم، جز خودش همه را خبر می دهیم؟؟؟ و شهرت را با صحبت کردن در مورد یکدیگر می دانیم نه با یکدیگر!!!

جمله ای که در یک هتل نوشته بود شگفت زده ام کرد که :” اگر سبب رضایتت شدیم از ما سخن بگو و گرنه با خود ما بگو بر خود تطبیقش دهیم تا غیبت از میانمان برود !”

در این زمان در میان هزار هزار عیب و خطایی که در خود سراغ دارم به این یقین دارم که بهشت وعده دور از دسترسی نیست اگر بی بهانه بایکدیگر خوب و مهربان باشیم!

چنانکه رسول اکرم صلی الله علیه و آله نیز در این حدیث به آن اشاره دارد و  می فرماید:

«مؤمن آیینه برادر خویش است و بدی ها را از او دور می سازد.» (وسائل الشیعه، ج ۱۲، ص ۲۱۰)

کوتاه سخن آنکه آرامش داشتن و دنبال آن رفتن بر هیچ کس پوشیده نیست و شاید به جرات بتوان گفت که در ناخودآگاه ذهنی همه ما در هر زمان یک آرامش بزرگ و ابدی وجود دارد و آن اگر بر دل نباشد بر زبان جاریست که خدا هست و آن آرامشی که همه ما به دنبالش هستیم اگر یقین بدانیم  جز با یاد خدا حاصل نمی شود….

 آرامش چیست و چگونه حاصل می شود ؟

«الَّذينَ آمَنُوا وَ تَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِکْرِ اللَّهِ أَلا بِذِکْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ – آنها که به خدا ایمان آورده و دلهاشان به یاد خدا آرام می‌گیرد، آگاه شوید که تنها یاد خدا آرام‌بخش دلهاست.» (سوره الرعد – ۲۸)

«در پایان دعا می کنم که هیچ مشکلی از سختیهای این روزگار آرامش را از شما نگیرد و در نگاه پاک خداوند ستار العیوب و غفار الذنوب آرامش توام با لذت زندگی نصیبتان گردد»

5/5 - (3 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا