دلایل توسل به امام رضا

تمامی چراهای رفتن و توسل جستن به امام رضا

درود بر شما همراهان عزیز وب سایت برزام نوشته ای که هم اکنون در حال مطالعه آن هستید تمامی چراهای رفتن و توسل جستن به امام رضا (ع) نام دارد که به موضوع متوسل شدن به امام هشتم شیعیان جهان اختصاص دارد با ما همراه باشید و از نظرات خوبتان بی نصیبمان نگذارید .

اگر به ذهنیات و تفکرات همدیگر پی ببریم می بینیم که در عمق وجود همه ی ما اعتقاداتی نهفته است که فقط می توان آنها را در چارچوب دینی و مذهبی تشریح و تبیین کرد حال این اعتقادات چقدر می تواند بر پایه ای استوار باشد؟ خدا داند. اما تا حالا از خودمان پرسیده ایم چرا توسل و ارادت به امام رضا (ع) داشته باشیم و به زیارتش برویم ؟

غربت امام رضا علیه السلام

در كتاب لغت، شخصي كه از وطن خود دور افتاده باشد را غريب ناميده‌اند همچنان که  حضرت امير (ع) فرموده‌اند: غريب كسى است كه دوستى نداشته باشد. (نهج البلاغه صبحى صالح، نامه ۳۱).

بنابراين غربت امام رضا (ع) را در دوري از وطن و اهل و عيال و نيز نداشتن يار و ياور در دوران تبعيدشان به خراسان و همچنين شهادت مظلومانه و غريبانه آن حضرت بايد معنا كرد. از خود حضرت رضا (ع) نقل است كه فرموده‌اند: هر که مرا در غربتم و دوري مزارم زيارت کند، روز قيامت به فريادش مي رسم، تا از هول و وحشت آن مکان ها نجاتش دهم.

 توسل جستن به امام رضا (ع)

اگر به تمام روایات و احادیث در باب زیارت ائمه نظری داشته باشیم فقط می توان گفت که زیارت حرمین ائمه در نهایت با تمام صفا و معنویتی که دارد به سعادت و نیک بختی برای انسان ختم می شود حال آنکه ما از چه منظری پا بر درب این مکانهای پر از خلوص و زیبایی و عظمت های دینی مان می گذاریم.

قبر امام رضا

که در تکمیلش باید گفت با هر نگرشی هم که به زیارت برویم سعادت شرف یاب شدن به مقربین خدا نصیبمان شده است و بی شک در زیارت ائمه معصومین سری بزرگ و واقعیتی بلند مرتبه وجود دارد که تا بدین حد به آن سفارش شده و برای آن اجر لحاظ شده است.در نتیجه زیارت ائمه معصومین یک عمل عبادی صرف نیست و یک پشتوانه عمیق و جدی اعتقادی دارد.

سخن آخر

کوتاه سخن آنکه زیارت امام معصوم عبادتی بزرگ است که در بطن خویش رابطه‌ای مستقیم و تنگاتنگ با توحید و نبوت و معاد دارد و به انسان که ناچاراً درگیر دنیای مادی و لذات است فرصت می‌دهد تا با رکن‌های ایمان و چراغ‌ هدایت ارتباط برقرار کند و موجبات سعادتمندی خویش را فراهم کند امام علی (ع) می‌فرماید:‌«کجایند عقل‌های روشنی خواه از چراغ هدایت»، منظور این احادیث لزوم توجه و رجوع کردن شیعیان به ائمه معصومین را نشان می‌دهد تا از ایشان به وسع خود بهره گیرند.

«از درد کهنه ای که مداوا نمیشود

یا میشود گلایه کنم یا نمیشود

اینک سلام حضرت عیسی تر از مسیح

لطفت نگو که شامل ماها نمیشود

ای من فدای پنجره فولاد چشمهات

از بغض من چرا گرهی وا نمیشود؟

یوسف ترین عزیز !مرا تا خودت بخوان

هرچند این غریبه زلیخا نمیشود

امضا:کسی که با همه ی ریزنقشی اش

در بیکران چشم شما جا نمیشود»

4.5/5 - (2 امتیاز)

درباره kh.a

همچنین ببینید

بیائیم ببینیم به خدا چه می گوییم؟

بیائیم ببینیم به خدا چه می گوییم؟

بیائیم ببینیم به خدا چه می گوییم؟  در مورد نماز  و تعریف نماز همه ما …

2 نظرات

  1. سلام روزتون بخیر. نوشته رو که خوندم بیشتر دلم هوای امام رضا رو کرد. ممنون بابت مطلب قشنگتون.

  2. سلام خیلی وقته دلم هوای زیارت کرده اما متاسفانه الان نمیشه. این نوشته هم بیشتر دلتنگی میاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.