احادیث و سخنان بزرگانمعارف اسلامی

همه چیز درباره چشم زخم و پیشگیری از آن

چشم زخم (Evil eye) عبارتی است که حتماً بارها و بارها آن را شنیده اید. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که پس از به دست آوردن یک موفقیت، درست زمانی که در حال شادی کردن هستید، یک دفعه یک اتفاقی پیش می آید که حال شما را خراب می کند. درست در همین زمان به ذهنتان می رسد که به احتمال زیاد چشم خورده اید.

به عنوان مثال بعد از مدت ها یک ویلای کوچک در شمال کشور می خرید، تعطیلات با کلی شوق و ذوق به آن جا می روید و کلی خوش می گذرد. در راه برگشت به خانه به صورت ناگهانی یک تصادف که به هیچ وجه در آن مقصر نبوده اید، اتفاق می افتد و ماشین تان کاملاً خراب می شود. در همین لحظه خدا را شکر می کنید که اثر چشم زخم به ماشین شما خورده است و خودتان سالم هستید.

شاید بپسندید:تمامی چراهای رفتن و توسل جستن به امام رضا

آیا چشم زخم حقیقت دارد؟

عده ای چشم زخم را خرافات می دانند و آن را ساخته تصورات ذهن افرادی می دانند که دچار مشکلی ناخواسته در زندگی خود شده اند. اما به دو دلیل متوجه می شویم که چنین چیزی وجود دارد و در واقع جزء یکی از واقعیت های زندگی ما محسوب می شود.

  • این که برخی از افراد نگاهی خاص دارند و در نگاه آن ها قدرتی ویژه وجود دارد، نکته ای است که در علم نیز به آن اشاره شده است.
  • علاوه بر این، در روایات متعددی از معصومین (ع) نیز به وجود چنین حقیقتی در زندگی انسان اشاره شده است. به عنوان نمونه در یکی از احادیث روایت شده از امام صادق (ع) چنین گفته شده است که اگر قبرها باز می شدند، شما می دیدید که بیش تر فوت شدگان به دلیل چشم زخم مرده اند؛ چرا که چشم زخم حقیقت دارد. به همین دلیل است که بسیاری از افراد به چشم زدن اعتقاد دارند و به دنبال راه های پیشگیری از آن هستند.

چشم زخم و پیشگیری از آن

راه های پیشگیری از چشم زخم کدام است؟

برای این که بتوانیم در پیشگیری از چشم زخم موفق عمل کنیم، می توانیم روش های زیر را در زندگی خود به کار ببریم:

  • اول از همه این که موفقیت ها و پیشرفت های خود را در هر زمینه ای به اصطلاح فریاد نزنیم.
  • دوم این که سعی ما بر این باشد که آرام و بی سر و صدا زندگی کنیم و زندگی خصوصی خود را در معرض دید دیگران قرار ندهیم.
  • زمانی که قرار است از خانه بیرون برویم و یا در مهمانی شرکت کنیم، سوره های ناس و فلق را بخوانیم. حتی در زمان خروج از خانه توصیه شده ایم به خواندن ۴ سوره ناس، فلق، توحید و کافرون.
  • خواندن آیه الکرسی نیز یکی دیگر از توصیه هایی است که برای از بین بردن چشم خوردن توصیه شده است.
  • اگر احساس کردید که فردی با دیدن شما و یا فعالیتی از شما دچار شگفتی خواهد شد، در زمان مواجه شدن با او سه بار عبارت «ماشاء‌الله لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم» را بگویید.
  • صدقه دادن یکی دیگر از راه هایی است که می تواند بلاهای مختلف را از زندگی ها دور کند.
  • اسپند دود کردن هم راه دیگری است که برای رفع چشم زخم می توان انجام داد.
4.5/5 - (2 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا