ورزش

درباره ورزش کریکت بیشتر بدانیم

درباره ورزش کریکت بیشتر بدانیم

کریکت، ورزش تابستانی ملی انگلستان است، که اکنون یکی از ورزش‌های محبوب در سراسر جهان از جمله استرالیا، هند، پاکستان و جزایر انگلیس محسوب می‌شود. کریکت شامل دو تیم ۱۱ نفره بوده و توپ و بت از ابزار بازی این ورزش به حساب می‌آید. میدانی که این ورزش در آن انجام می‌شود، بیضی شکل است که ناحیه ای مستطیلی در وسط آن کشیده شده و زمین بازی محسوب می‌شود. ابعاد این زمین ۲۰٫۱۲ متر در ۳٫۰۴ متر است. به این مستطیل پیچ گفته می‌شود.

چگونگی ورزش کریکت

در  هر دو سر پیچ، سه چوب به نام استامپ واقع شده که به مجموعه‌ی آنها ویکت گفته می‌شود. این استامپ‌ها به وسیله یک قطعه‌ی افقی به نام ضمانت به یکدیگر از بالا متصل شده اند. سطح خارجی توپ مورد استفاده، چرمی و قسمت داخلی آن چوب پنبه پیچیده شده به نخ است. چوبی که با آن ضربه زده می‌شود، بت نام دارد.

تاریخچه‌ی کریکت

تاریخچه‌ی دقیقی از زمان پیدایش این ورزش در دسترس نیست، اما اعتقاد براین است که در اوایل قرن سیزدهم میلادی در میان پسران روستایی و با استفاده از یک کنده‌ی درخت رواج داشته است. مستندات موجود نشان دهنده ی این مطلب است که تا اوایل قرن ۱۷ میلادی این ورزش، بیشتر حکم بازی کودکان را داشته و بزرگسالان به آن نمی‌پرداختند.

اما آنچه به عنوان کریکت امروزی شناخته می‌شود، در بریتانیای کبیر آغاز شده و در سال ۱۷۴۴ برای اولین بار قوانین بازی در سطح بین المللی برای آن وضع شده است.

چگونگی ورزش کریکت

آنچه در این مسابقه بیش از هر چیز اهمیت دارد، دویدن است به همین دلیل کسب ران‌های بیشتر هدفی است که هر تیم در پی آن است. ران توسط تیم بتینگ انجام می‌شود و تیم بولر باید تلاش کند تا با ضربه زدن به توپ ویکت‌ها را بشکند. وظیفه‌ی دیگر تیم بولر اوت کردن اعضای تیم بتینگ است. اعضای تیم بتینگ نیز باید در زمان پرتاب، اعضای تیم بولر را حذف نمایند.

داوران حاضر در زمین دو نفر هستند، و داور سوم بیرون از زمین نیز داور مسئول ویدئو چک است. زمانی که داوران درون زمین نتوانند تصمیم بگیرند، داور سوم با استفاده از تماشای ویدئوی ضبط شده تصمیم می‌گیرد.

نحوه انجام بازی کریکت

بازی‌های کریکت به سه دسته تقسیم می شوند که اصول و قواعد همه ی آنها به یک نحو است :

 • بازی های پنج روزه
 • یک روزه جهانی
 • بیست دوره ای

نحوه‌ی انجام بازی

با شکل زمین بازی در قسمتهای قبل آشنا شده اید. حال با نحوه ی انجام آن نیز آشنا می‌شویم:

این بازی متشکل از دو گروه ۱۱ نفره است که هر بار ۲ نفر از این گروه برای زدن ضربه، به زمین بازی می‌روند. این ۲ نفر یا باید پس از ضربه زدن به توپ، طول پیچ را بدوند یا با پرتاب توپ خارج از زمین بازی امتیازی کسب کنند. پس از اینکه ۱۰ نفر از اعضای گروه اوت شدند، جای دو گروه با هم عوض می شود.

توپ زن ها به روش‌های زیر از بازی حذف می‌شوند:

 • اصابت با ویکت
 • دریافت توپ توسط تیم مقابل
 • خطای پا
 • حذف در حین دویدن
 • پا بیرون خط

هر زمان که توپ زنی از بازی حذف شود، توپ زن دیگر جایگزین می شود. وقتی تمام توپ زن ها حذف شوند به اصطلاح تیم حذف کامل شده و بعد از استراحت جای دو تیم عوض می شوند.

رای دادن
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

4 دیدگاه

 1. سلام همیشه دوست داشتم این ورزش رو یاد میگرفتم چون من فقط تو فیلما این ورزش رو دیدم ممنون بابت مطلبتون

  1. سلام بله ما هم مثل شما هستیم این ورزش از جمله ورزشهایی است که جذابیت و ویژگیهای خاص خودش رو داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا