روشناسی اجتماعیسبک زندگی

چگونه یک خانواده شاد داشته باشیم؟

خانواده با نشاط

در یک خانواده شاد، نحوه رفتار اعضای خانواده با یکدیگر بسیار اهمیت دارد. بنابراین اگر برای شما این سؤال پیش آمده که «چگونه یک خانواده شاد داشته باشیم؟ » باید در ابتدا به نحوه رفتار خود با اعضای خانواده‌تان به خوبی دقت کنید. خانواده اولین نهاد اجتماعی است که کودکان با آن رو‌به‌رو می‌شوند.

شما به عنوان والدین باید بتوانید کودکان خود را در فضایی شاد قرار دهید. گاهی اوقات شاید نیاز باشد با کودک خود کمی با جدیت صحبت کنید، اما فراموش نکنید که هرگز نباید کنترل خود را از دست دهید و فریاد بزنید. وقت گذراندن با یکدیگر مانند بازی‌های گروهی یا تماشای یک برنامه تلویزیونی با یکدیگر، می‌تواند شما را به هم نزدیک‌تر کند.

نقش احترام متقابل در خانواده شاد

برای شکل‌گیری یک خانواده شاد، احترام تمام اعضا در خانواده باید حفظ شود. یادتان باشد که کودکان بیشتر از نقد و نصیحت، از طریق نگاه کردن مسائل را می‌آموزند. شما می‌توانید هر روز برای کودک خود یک سخنرانی ۲۰ دقیقه‌ای در خصوص حفظ احترام انجام دهید.

احترام متقابل در خانواده شاد

اما در مقابل با مادر یا پدرش با احترام صحبت نکنید یا با خشونت رفتار کنید. در نهایت سخنان شما نمی‌توانند هیچ تأثیر مثبتی بر روی کودک ایجاد کنند. سعی کنید الگوی خوبی برای آموزش ارزش‌های اخلاقی باشید.

فراموش نکنید که کودکان هم نیاز به احترام دارند. با احترام گذاشتن به کودکان، این پیام را به آن‌ها برسانید که فرد ارزشمندی هستند. می‌توانید قوانینی را تعیین کنید تا در صورتی که کودک رفتار نامناسبی را انجام داد، از فعالیت‌های مشخصی محروم شود.

حفظ احترام به معنای برقراری رابطه‌ای خشک و سرد با کودکان نیست. شما می‌توانید در رفتارتان انعطاف‌پذیری داشته باشید اما تا زمانی که منجبر به نادیده گرفتن معیار‌هایی که از قبل تعیین کرده‌اید، نشود.

تقسیم وظایف در خانواده

در یک خانواده شاد، هر فردی وظاف مخصوص به خود را دارد. تقسیم کار در خانواده به کودکان مسئولیت‌پذیری و کمک کردن به یکدیگر را آموزش می‌دهد. همچنین باعث می‌شود تا همه افراد بتوانند به موفقیت برسند.

در طی سال‌های اخیر، زنان نقش پر رنگ‌تری در جامعه پیدا کرده‌اند. به همین منظور نیاز است برای آرامش خاطر آنان و کمک به موفقیتشان، در خانه تقسیم وظایف صورت بگیرد.

در گذشته نقش پدر خانواده درآمدزایی و نقش مادر در نگهداری از کودکان و نظافت خانه خلاصه می‌شد. اما در جامعه مدرن امروز، زنان نیز مانند مردان در حال در آمدزایی هستند. بنابراین محول کردن تمام وظایف خانه بر دوش زنان، موجب کاهش بازدهی آنان می‌شود.

فراموش نکنید که در یک خانواده شاد، افراد باید با یکدیگر همدلی داشته باشند. در صورتی که تمام اعضای یک خانواده وظایف خود را به خوبی به جا بیاورند، تمام آن‌ها می‌توانند به اهداف خود برسند.

سخن آخر

بیشتر خصوصیات اخلاقی، اعتماد به نفس، نقاط قدرت و ضعف، طرز تفکر و… همه در خانواده شکل می‌گیرند. بنابراین باید تمام تلاش خود را به کار گیرید تا بهترین شرایط را برای اعضای خانواده خود به وجود بیاورید. باید توجه داشته باشید که در شکل‌گیری یک خانواده شاد، تمام اعضای خانواده نقش کلیدی دارند. سعی کنید تمام فرصت‌هایی را که می‌توانید با خانواده خود بگذرانید، با ارزش بدانید.

اگر در خانواده شما مشکلاتی وجود دارد، از یک مشاور خانواده کمک بگیرید تا با روش‌های اصولی بتوانید آن‌ها را حل کنید.

سوالات متداول

انعطاف پذیر بودن چه تاثیری بر داشتن یک خانواده شاد دارد؟

یکی از ویژگی‌های خانواده با نشاط، وقت گذراندن با یکدیگر است. انعطاف‌پذیری در خانواده به این معنا است که افراد خیلی درگیر روتین‌های معمول نباشند. برای مثال، در یک بعد از ظهر کسل‌کننده تصمیم بگیرید تا با خانواده خود ناهار را در پارکی در نزدیکی محل زندگی خود میل کنید.

گاهی اوقات با یکدیگر بازی‌های دسته جمعی انجام دهید. به طور کلی سعی کنید تا از روزمرگی‌ها تا حد امکان دور شوید.

انعطاف پذیر بودن برای خانواده شاد

آیا نیاز است که همیشه در خانواده نظم پا برجا باشد؟

ابتدا نیاز است که دید خود را نسبت به نظم و انضباط تغییر دهید. انضباط در خانواده به معنای وسیله‌ای برای کنترل کردن یکدیگر نیست. تمام قوانین و الزامات در خانواده باید در جهتی باشند که بتوانند اعضا را خوشحال کنند. قوانین باید در شکل‌گیری شخصیت افراد، به صورت مثبت عمل کنند.

برای مثال یکی از قوانینی که می‌تواند در خانواده شما شکل یگیرد این باشد که همه افراد باید شام را با هم و در کنار یکدیگر میل کنند.

اولویت ما در خانواده چه کسی است؟

برخلاف تصور بسیاری از افراد، اولویت اول شما در خانواده باید همسرتان باشد. خوب است بدانید که بعد از ازدواج، اولویت اول شما همیشه باید ابتدا همسرتان باشد نه پدر و مادر یا دوستانتان. وقت گذراندن با این افراد هیچ اشکالی ندارد اما باید آگاه باشید که از حد مجاز فراتر نرود.

حتی در رابطه با فرزندان نیز، باز هم اولویت اول همسر است. اگر به این مسائل دقت نکنید، مشکلات زناشویی به مرور زمان آغاز می‌شوند. ‌امیدوار هستیم بعد از مطالعه این مقاله، پاسخ سؤال «چگونه یک خانواده شاد داشته باشیم؟» را فرا گرفته باشید.

5/5 - (10 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا