روشناسی اجتماعیسبک زندگی

معنی واقعی شادی و خوشبختی

چگونه شادی را تعریف کنیم؟

معنی واقعی شادی اغلب به عنوان حالتی بدون دغدغه و خوشبختی در نظر گرفته می شود که تمام زندگی خود را به دنبال آن سپری می کنیم.

برخی معتقدند شادی شامل تعادل بین احساسات مثبت و احساسات منفی است، در حالی که برخی دیگر اظهار می دارند که رضایت کلی از زندگی به شادی فرد کمک می کند.

 تحقیقات شادی در روانشناسی مثبت نگر نشان می دهد که بهزیستی ذهنی و بهزیستی ذهنی عوامل کلیدی در دستیابی به شادی هستند. اگرچه شادی ممکن است به عنوان یک اصطلاح فراگیر برای تجربیات رضایت بخش زندگی یا حالات وجودی استفاده شود، شادی یک احساس است و احساسات اغلب موقتی هستند.

وقتی احساس خوشبختی می کنید، زندگی ممکن است بی دغدغه یا ساده به نظر برسد. آهنگ های زیادی در مورد جستجوی خوشبختی و بسیاری در مورد از دست دادن آن وجود دارد.

 بنابراین، شاد بودن به چه معناست؟ چی تو رو خوشحال میکنه؟ معنای شادی ممکن است به تفسیر شما از معنای آن در زندگی و همچنین عواملی مانند روابط اجتماعی، عزت نفس و سلامت جسمانی بستگی داشته باشد.

معنی واقعی شادی تعریف شده

بسته به اینکه از چه کسی بپرسید، ممکن است متوجه شوید که مردم تعاریف مختلفی از شادی دارند. خوشبختی را  می توان به چند شکل مختلف تعریف کرد. این شامل:

  • حالت رفاه و رضایت؛ شادی
  • تجربه ای لذت بخش یا رضایت بخش
  • خوشبختی یا استعداد
  • خوش شانسی

شادی و خوشبختی اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند، زیرا تمایل به معنای مشابه دارند. استفاده از هر یک از کلمات ممکن است منظور شما را متوجه شود. و اینکه هر چند وقت یکبار شادی یا خوشبختی را تجربه می کنید ممکن است به میزان رضایت شما از زندگی تان مرتبط باشد.

چگونه شادی را تعریف کنیم؟

فرکانس شادی به عنوان یک احساس می تواند برای همه متفاوت به نظر برسد، و آنچه باعث می شود یک فرد احساس شادی کند ممکن است شخص دیگری را ناراحت کند. در برخی موارد، شرایط سلامت روان، مانند افسردگی ، ممکن است شادی شما را کاهش دهد، که تقصیر شما نیست.

شادی در لحظه های کوچک

ممکن است بشنوید که افراد به شادی به عنوان یک حالت وجود اشاره می کنند. اگرچه این یک احساس است، اما ممکن است با عبارات مشابهی مانند رضایت، موفقیت یا رضایت از زندگی به جای یکدیگر استفاده شود. برای برخی، رضایت در لحظات کوچک یافت می شود، زیرا زندگی فرد مملو از فرصت هایی برای رسیدن به شادی بیشتر است.

تحقیقات نشان می دهد که قدردانی با شادی مرتبط است. هنگامی که به طور مداوم تشخیص می دهید که برای چه چیزی سپاسگزار هستید، ممکن است شادی را در رویدادهای جزئی یا نتایج مثبت در زندگی خود مشاهده کنید. این شادی ها می تواند شامل یک رفت و آمد بدون ترافیک یا یک روز روشن و آفتابی غیرمنتظره باشد.

شما می توانید این جنبه های روز خود را نادیده بگیرید، اما زمانی که آنها را تصدیق می کنید و احساس قدردانی می کنید، ممکن است شادی و احساسات مثبت را تقویت کنید.

سعی کنید سرعت خود را کاهش دهید و برای احساسات مثبت جزئی حضور داشته باشید. اگرچه ممکن است همیشه احساس خوشبختی نکنید، اما افزایش شادی و خوش بینی می تواند برای شادی و احساسات شخصی شما مفید باشد.

نگه داشتن فضا برای شادی و غم

در هنگام مبارزه در زندگی، یافتن معنی واقعی شادی می تواند دشوار باشد. با این حال، اعتماد به این فرآیند ممکن است به شما کمک کند تا از طریق چالش های زندگی احساس شادی را حفظ کنید.

در حالی که شادی نمی تواند در هر لحظه وجود داشته باشد، ممکن است همزمان احساس امیدواری، خوش بینی، سپاسگزاری و غمگینی داشته باشیم. در حالی که شادی ممکن است بیاید و برود، مثبت بودن می تواند از طریق موانعی که با آن روبرو هستید ثابت بماند.

خوشبین بودن ممکن است به معنای بازکردن قلب شما برای خوب و بد باشد. کسانی که تلاش کرده اند ممکن است قدر لحظات شاد را در زمانی که می توانند بدانند.

این قدردانی ممکن است توضیح دهد که چرا مردم با افزایش سن از شادترین روزهای خود قدردانی می کنند . افراد مسن اغلب یک عمر تجربیات منفی دارند که قدردانی از چیزهای مثبت زندگی آنها را آسان تر می کند.

یافتن شادی از درون

در حالی که جنبه های بسیاری از شادی در دنیای بیرون وجود دارد، عمیق ترین و طولانی ترین احساسات شادی ممکن است از درون خود فرد نشات بگیرد. هنگامی که مهارت های  شاد کردن خود را  یاد می گیرید  ، ممکن است اطمینان بیشتری پیدا کنید که این احساسات شاد باقی خواهند ماند.

عوامل دنیای بیرون همیشه تحت کنترل شما نیستند. زندگی همیشه در حال تغییر است و اگر هدف شما این است که هرگز احساس استرس، ناراحتی یا عصبانیت نکنید، ممکن است زمانی که شادی همیشه وجود ندارد احساس ناامیدی کنید. احساس رضایت، تمرین عشق به خود و افزایش شفقت به خود ممکن است از شما حمایت کند.

جمله شادی و خوشبختی

درک شادی در درون خود می تواند به شما این امکان را بدهد که با احساسات خود یکی شوید و به شما یک پایه محکم برای ایستادن می دهد. عواملی که در بیرون شما را تحت تاثیر قرار می دهند ممکن است آرامش و شادی درونی شما را به خطر نیندازند.

ممکن است به دلیل ناراحتی ها یا ناامیدی ها از تعادل خارج نشوید. اگر از درون احساس رضایت می کنید، رضایت شما می تواند بیشتر اوقات شما را خوشحال کند.

پول ممکن است خوشبختی را نخرد

بر اساس تحقیقات ، عبارت معروف “با پول نمی توان شادی را خرید” ممکن است دقیق باشد  . اگر نیازهای اولیه شما برآورده شود، نشان داده شده است که افزایش درآمد قابل تصرف تاثیر کمی بر شادی زندگی شما دارد. با این حال، اگر نیازهای اساسی شما بدون آن برآورده نشود، ممکن است پول را به نقطه خاصی شادی برساند.

فکر کردن به اینکه پول شما را برای همیشه خوشحال می کند، به نظر آسان می رسد. با این حال، عوامل زیادی در شادی نقش دارند. ممکن است پس از دریافت پول برای مدتی احساس شادی و هیجان داشته باشید، اما مطالعات نشان می‌دهد که شادی ممکن است تنها از یک نقطه خاص، حدود  ۱۰۰۰۰۰ دلار در سال، دوام بیاورد.

اگر روش های دیگری را برای رسیدن به شادی پرورش ندهید، سطح شادی که احساس می کنید ممکن است به حالت اولیه بازگردد.

علاوه بر این، وقتی به مقدار پولی که دارید عادت می کنید، ممکن است احساس بی حوصلگی کنید. شما می توانید خود را در جستجوی بزرگترین چیز بعدی برای بازگرداندن هیجان یا شادی بیابید.

وقتی فکر می کنید “من خوشحال نیستم”، حتی اگر در بانک پول دارید، ممکن است متوجه شوید که رضایت به طور کامل شامل وضعیت مالی شما نمی شود. ممکن است همچنان بخواهید زمان خود را به عوامل مثبت دیگری مانند روابط، قدردانی، تعریف موفقیت و دستیابی به اهدافتان اختصاص دهید.

خوش بینی و شادی

ذهنیت مثبت در بسیاری از زمینه ها مانند بهره وری، خلاقیت و مشارکت با معنی واقعی شادی مرتبط است. اگر همیشه به جنبه‌های منفی چیزها نگاه می‌کنید، می‌تواند به یک پیش‌گویی خودشکوفایی تبدیل شود که در آن فقط می‌توانید روی منفی تمرکز کنید و از دیدن مثبت غافل شوید.

اگر طرز فکر شما با چیزی که به دنبالش هستید همخوانی ندارد، پیدا کردن آن ممکن است چالش برانگیز باشد. خوش بین بودن می تواند ذهن شما را برای احتمالات جدید باز نگه دارد، بنابراین وقتی چیزهای مثبت ظاهر می شوند از دست ندهید.

تحقق رویاهای شما

تعقیب اهداف خود در زندگی ممکن است احساس شادی بیشتری را به همراه داشته باشد. داشتن آرزوها می تواند به شما چیزی بدهد که منتظر آن باشید و دلیلی برای بلند شدن از رختخواب هر روز صبح.

شادی اغلب زمانی به سراغ ما می آید که احساس کنیم کامل هستیم. تعقیب نکردن رویاهایتان ممکن است باعث شود شما احساس خلأ و بی هدفی کنید.

تعیین اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت برای خود می‌تواند به شما کمک کند از روند رسیدن به آن لذت ببرید و در عین حال نقاط عطفی برای جشن گرفتن در طول مسیر به شما بدهد.

مشاوره برای افزایش شادی

اگر با یک مشکل روانی مانند اضطراب یا افسردگی دست و پنجه نرم می کنید، ممکن است سد راه شما به سوی خوشبختی باشد. در صورتی که احساس می کنید گیر افتاده اید و احساس شادی نمی کنید، تماس با یک متخصص می تواند برای شما مفید باشد.

چالش‌های سلامت روان ممکن است ترک کردن تخت خود را در صبح بسیار دشوار به نظر برساند. تعامل با دوستان یا خانواده ممکن است یک چالش به نظر برسد و ممکن است ندانید که می توانید برای حمایت به چه کسی مراجعه کنید. اگر با هم ارتباط دارید، مشاوره آنلاین ممکن است یک انتخاب ارزشمند باشد.

برنده خوشبختی و شادی

خوشبختی یک هدف جهانی برای انسان است و این چیزی است که همه ما برای رسیدن به آن تلاش می کنیم. با این حال، آنچه واقعاً باعث خوشبختی بیشتر می شود، یک موضوع طبیعت انسان است.

نشان داده شده است که به دست آوردن شادی فقط به معنای تجربه بیشتر احساسات مثبت نیست، بلکه یافتن معنی واقعی شادی و راه هایی برای کنار آمدن با یک هیجان منفی در زمان وقوع است. شادی ذهنی برای هر کسی متفاوت است و می توان با تمرکز بر سایر احساسات مثبت مانند قدردانی، عشق و مهربانی به آن دست یافت.

5/5 - (10 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا