دلیل کراهت پوشیدن لباس مشکی

دلیل کراهت پوشیدن لباس به رنگ مشکی

همه ما بسیار شنیده ایم که می گویند پوشیدن لباس مشکی کراهت دارد و نباید زیاد از رنگ مشکی در پوشش خود مخصوصا لباس استفاده کرد؛ اما برای بسیاری از افراد این جای سوال است که چرا می گویند پوشیدن لباس سیاه مکروه است و پسندیده نیست. در این مقاله به شما خواهیم گفت علت کراهت استفاده از رنگ مشکی در لباس چیست و به یکی از پرسش هایی که به آن جواب نداده اند، پاسخ خواهیم داد. با ما همراه باشید تا دلیل این باور های دینی را بیابید.

چرا پوشیدن لباس مشکی کراهت دارد؟

بیان مسئله پوشیدن لباس مشکی، یکی از باور های دینی است که از زمان پیامبر و امامان معصوم بیان شده است. به طور کلی استفاده از رنگ مشکی در پوشش، هم برای مردان و هم برای زنان کراهت دارد و فقط در مراسمات عزا توصیه به پوشیدن لباس سیاه توصیه شده است و دلیل آن به نوعی همدردی با اهل بیت پیامبر عنوان شده است.

شاید در ابتدا تصور کنید که کراهت داشتن رنگ مشکی در پوشش افراد، تنها یکی از باور های دینی است، اما امروزه دانشمندان به نتایجی دست یافته اند که نشان می دهد مکروه بودن پوشیدن لباس مشکی، دلیل علمی داشته و می تواند به شدت روی سلامت روانی و جسمی افراد تاثیرگذار باشد.

پیراهن مشکی برای عزاداری

بسیاری افراد رنگ مشکی را غم انگیز و اندوه بار می دانند و به همین علت تصور می کنند که پوشیدن لباس سیاه باعث افزایش بیماری های روحی همچون افسردگی، پرخاشگری، افزایش خشونت، اختلال در خواب و غیره می شود. همچنین از نظر علمی ثابت شده است که رنگ مشکی می تواند درد های عصبی را در افراد افزایش دهد.

بسیاری از افراد و به خصوص خانم ها اعتقاد دارند که پوشیدن لباس مشکی اندام آنها را زیباتر و لاغرتر نشان می دهد. همچنین رنگ مشکی را نماد ثروت، قدرت، هوش و ذکاوت و صلابت می دانند. در حالی که برخی از افراد نیز این رنگ را نماد مرگ و عزاداری دانسته و آن را مناسب استفاده روزمره نمی دانند.

علاوه بر این دلیل اینکه در باور های دینی توصیه شده است زنان از رنگ مشکی استفاده نکنند، این است که باعث به هم خوردگی تنظیم هورمون ها در بانوان، زایمان زودرس و همچنین زایمان سخت می گردد. سستی بدن، افزایش اضطراب، کاهش سیستم ایمنی بدن، کاهش سروتونین در مغز، کند شدن حافظه و فراموشی، گردش نادرست خون در بدن و مواردی از این قبیل، از جمله نتایج پوشیدن لباس سیاه در همه افرادی است که به طور مداوم از رنگ مشکی استفاده می کنند.

تاثیر لباس مشکی بر زنان

عده ای دیگر نیز پوشیدن لباس مشکی را امری مکروه می دانند به علت اینکه رنگ مشکی آلودگی و مریضی و گرما را به خود جذب می کند و کثیفی را مشخص نمی کند. یک مومن باید همیشه تمیز و آراسته باشد و این را می توان دلیلی برای کراهت رنگ مشکی در نظر گرفت.

همچنین در احادیث و روایات امامان معصوم آمده است که روحیه انسان با رنگ ها ارتباط برقرار می کند و به طبع رنگ مشکی نیز تاثیر خود را خواهد گذاشت. از جمله این تاثیرات به ایجاد گرسنگی، افزایش خشم و ناراحتی، کاهش شدت غریزه جنسی، سیری ناپذیری اشاره نمود که تاثیر مستقیم بر انسان دارد.

اما این سخنان به این معنی نیست که شما هرگز از رنگ مشکی استفاده نکنید و آن را کنار بگذارید، بلکه شما می توانید از این رنگ در کنار سایر رنگ ها و به اصطلاح رنگ حاشیه در استایل خود بهره ببرید، حتی استفاده از مشکی برای چادر، عمامه، کفش در فرمایشات پیامبر اعظم توصیه شده است.

تاثیرات پوشیدن لباس مشکی

از روایات و احادیث می توان چنین برداشت کرد که پوشیدن چادر مشکی برای بانوان کراهت نداشته و به دلیل اینکه باعث جلب توجه، جذابیت و تحریک کنندگی نمی شود، از نظر اسلام جایز است. بانوان می توانند از رنگ های زیبا، شاد و جذاب در خلوت خانه خود یا در مهمانی ها استفاده کنند و لزومی به استفاده از رنگ مشکی نمی باشد.

پوشیدن لباس مشکی برای آقایان نیز به جز عمامه، عبا و کفش، مکروه است و اگر به علت تکبر، غرور باشد نیز، دارای اشکال است؛ اما در زمان عزاداری برای اهل بیت و معصومین، بسیار مستحب بوده چرا که سبب حفظ شریعت و بزرگ نگه داشتن مقام شهادت ایشان می گردد.

4.9/5 - (7 امتیاز)

درباره kh.a

همچنین ببینید

شناخت خشم و جایگاه مناسب استفاده از آن

در این مقاله قصد داریم به بررسی و شناخت خشم ، جایگاه مناسب استفاده از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *