ورزش

ورزش پیاده روی را جدی بگیریم

فواید مهم پیاده روی

ورزش پیاده روی را جدی بگیریم، بله برای این که تناسب اندام داشته باشید و از سلامت کافی برخوردار باشید لازم است که ورزش پیاده روی را جدی بگیرید. یکی از بهترین و موثرترین روش هایی که از طریق آن می توان سلامت کلی بدن را حفظ کرد پیاده روی روزانه است. کافی است شما روزانه به مدت ۳۰ دقیقه پیاده روی داشته باشید تا تاثیرات آن را بر روی سیستم قلبی و عروقی خود ببینید. با پیاده روی وزن شما کاهش خواهید و  از شر چربی های اضافه راحت می شوید. علاوه بر این پیاده روی موجب می شود که استخوان های شما تقویت شود و از خطرات و بیماری هایی به مانند پوکی استخوان در امان خواهید بود.

چرا باید ورزش پیاده روی را جدی بگیریم؟

پیاده روی از جمله ورزش هایی است که بسیار آسان است و همچنین وقت شما را نمی گیرد شما در حین رفتن به محل کار، در ساعات مختلف روز و شب می توانید از ورزش پیاده روی لذت ببرید. مهم تر این که پیاده روی رایگان است و شما نیاز به تجهیزات خاصی ندارید و با کم ترین و حداقل ترین هزینه و فقط با داشتن یک کفش مناسب می توانید از فواید پیاده روی لذت ببرید. بر اساس پژوهش هایی که در سال ۲۰۰۷ بر روی زنانی که تحرکی ندارند انجام شده است، ثابت گردید حتی میزان کمی از ورزش و پیاده روی یعنی ۷۵ دقیقه در هفته در قیاس با زنانی که فعالیت بدنی ندارند، می توان به صورت چشمگیری موجب ارتقا سطح آمادگی جسمانی شود. پیاده روی از جمله ورزش هایی است که شما نیاز به انجام کارهای پرفشار ندارید لذا به مانند بسیاری دیگر از ورزش ها از خطرات در امان خواهید بود. برای سالمندان، افرادی که اضافه وزن دارند و یا کسانی که مدت زمان طولانی ورزش انجام نداده اند پیاده روی می تواند یک ورزش مناسب باشد.

ورزش پیاده روی

افزایش تناسب اندام با پیاده روی

از جمله فواید قابل توجهی که پیاده روی دارد مربوط به تناسب اندام است در صورتی که روزانه یک ساعت و در شیب مناسب پیاده روی داشته باشید بالغ بر ۵۰۰ کالری انرژی در بدن شما سوزانده می شود. در صورتی که می خواهید سریعتر به کاهش وزن و تناسب اندام برسید توصیه می شود که مسیرهایی را برای پیاده روی انتخاب کنید که از شیب بیشتری برخوردار هستند. پیاده روی در ارتفاعات گزینه مناسبی برای شما خواهد بود.

کنترل دیابت از طریق ورزش پیاده روی

یکی از مشکلات و بیماری هایی که در ایران رایج است، بیماری دیابت می باشد البته دیابت منحصر به سنین بالا نیست بلکه در سال های اخیر به دلیل عدم تغذیه اصولی و درست و همچنین نداشتن تحرک کافی شاهد افزایش بیماری دیابت بوده ایم. پیاده روی حتی در مسیرهایی که معمولی هستند نیز می تواند در کنترل دیابت بسیار موثر عمل کند زمانی که شما پیاده روی انجام می دهد قند خون شما کاهش می یابد که حاصل سوختن گلوکز در بدن است.

کنترل دیابت از طریق ورزش پیاده روی

پیاده روی و کاهش فشار خون

از دیگر مزیت هایی که ورزش پیاده روی دارد، کاهش و کنترل فشار خون است. جریان مناسب خون در عروق در پیاده روی های منظم موجب می شود تا فشار خون موجود در رگ ها در شرایط متعادلی واقع شود که در نتیجه از بروز بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری های قلبی، مغزی و کلیوی پیشگیری بعمل می آید. همچنین پیاده روی منظم سبب خواهد شد تا کلسترول بد خون کاهش یابد و تعادل به سمت کلسترول خوب خون خواهد بود.

درمان افسردگی با پیاده روی

افسردگی از جمله بیماری هایی است که امروزه در بسیاری از جوامع صنعتی و توسعه یافته شیوع دارد. افزایش زندگی ماشینی و دوری انسان از طبیعت و اصل خویش بر رشد افسردگی شتاب بیشتری بخشیده است. یکی از راهکارهایی که می تواند برای درمان افسردگی موثر عمل کند حضور در طبیعت و پیاده روی است بسیاری از تحقیقات انجام شده نیز تاثیر پیاده روی بر روی افرادی که دچار افسردگی مزمن هستند را نیز ثابت کرده است. بر همین اساس برای درمان و پیشگیری از افسردگی می توانند پیاده روی را در دستور کار خود قرار دهید.

درمان افسردگی با پیاده روی

بهبود روابط اجتماعی

فواید پیاده روی فراتر از تاثیر آن بر سلامتی است. بسیاری از افراد ترجیح می دهند که در طبیعت و فضای آزاد به همراه دوستان خود ورزش پیاده روی را انجام دهند و همین امر موجب افزایش ارتباط اجتماعی خواهد شد که برای زیستن در یک جامعه و تعامل با اطرافیان بسیار ضروری و لازم است. در صورتی که پیاده روی را در کنار دوستان خود انجام دهید در واقع برای ادامه و ممارست انجام ورزش پیاده روی نیز تشویق خواهید شد.

5/5 - (12 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا