روشناسی اجتماعیسبک زندگی

چطور با کلاس صحبت کنیم؟

کلمات مناسب برای حرف زدن در هر موقعیتی که باشیم، برای رساندن پیام ما به دیگران معجزه می کنند. با استفاده از این کلمات می توانیم یک دوست جدید پیدا کنیم، موقعیت شغلی مناسبی را به دست بیاوریم، توجه فرد مورد علاقه خودمان را جلب کنیم و در هر زمینه ای به آنچه که حق مان است، برسیم. حتی در برخی از مواقع حق دیگران را هم بگیریم.

حتماً بارها فردی را دیده اید که با استفاده از کلمات با کلاس حرف زدن، چقدر عالی توانسته است نظر خود را ابراز کند و به آنچه که مدنظرش بوده، برسد. بنابراین برای ما انسان ها که به صورت ذاتی موجوداتی اجتماعی هستیم و در تمام طول دوران زندگی خود به برقراری ارتباط با دیگران نیاز داریم، استفاده از کلمات مناسب برای حرف زدن یک ضرورت فوق العاده مهم است.

کلمات مناسب برای حرف زدن را چگونه پیدا کنیم؟

کلمات مناسب برای حرف زدن یک لیست از کلمات سخت و عجیب و غریب نیستند که آن ها را حفظ کنیم و در هر جا که نیاز داشتیم یکی یکی آن کلمه ها را مورد استفاده قرار دهیم. باید یاد بگیریم که بدون با تکلف و کلمات ناشناس صحبت کردن، خیلی ساده آنچه که مورد نظرمان است را به مخاطب خود انتقال بدهیم. باید طوری صحبت کنیم که حرف های ما کاملاً اثرگذار باشد و مخاطب ما به مفهوم کلمات ما توجه کند.

برای این کار نیازی نداریم که از دیگران تقلید کنیم و یا سعی کنیم مثل فردی خاص حرف بزنیم. برای برداشتن دو قدم اول، تنها کافی است:

  • بیش تر روی صحبت کردن خود تمرکز کنیم.
  • به جزییات اهمیت بدهیم و کوچک ترین واژه ای را که استفاده می کنیم هم در نظر بگیریم.

جزئیات در صحبت کردن

بیش تر روی صحبت کردن خود تمرکز کنیم

برای این که با کلاس صحبت کنیم و کلمات مناسب برای حرف زدن را حین صحبت کردن پیدا کنیم، باید تمرکز خود را روی حرف زدن مان بگذاریم. برای این کار علاوه بر این که تمرین های بالا بردن تمرکز می توانند کمک فوق العاده خوبی باشند، برخی از موارد زیر هم قطعاً به افزایش تمرکز شما در حین صحبت کردن کمک خواهد کرد:

  • همیشه لباسی که با آن راحت هستید را بپوشید تا به هیچ وجه احساس ناراحتی و کلافه شدن نداشته باشید. این مسئله در عین ساده بودن ولی بسیار اهمیت دارد.
  • به جای دقیق شدن به چهره اطرافیان و مخاطب خود، به صحبت خودتان دقیق شوید.
  • هر موردی که دقت و توجه شما را در حین صحبت کردن کم می کند، حذف کنید. مثلاً اگر حرکات فردی در جمع تمرکز شما را از بین می برد، به او نگاه نکنید.

به جزییات اهمیت بدهیم

به کوچک ترین کلمه ای که در صحبت کردن استفاده می کنیم هم اهمیت بدهیم. تنها در این صورت است که می توانیم کلمات مناسب برای حرف زدن را به بهترین شکل ممکن به کار ببریم. مثلاً گاهی حین صحبت کردن با یک فرد اگر به جای استفاده از کلمه «شما» از کلمه «تو» استفاده کنیم، بیش ترین تأثیر را روی او می گذاریم و گاهی نیز قضیه کاملاً برعکش خواهد بود.

4.2/5 - (8 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا