موبایل

فناوری لنز دوربین مایع چیست؟

اگر برای شما هم سوال است که فناوری لنز دوربین مایع چیست و چه کاربردی دارد تا آخر این مقاله همراه ما باشید. فناوری لنز دوربین مایع توسط شرکت شیائومی در سری گوشی های Mi Mix Fold معرفی شده که با توجه به ویژگی هایی که دارد، می تواند جایگزین مناسبی برای لنزهای شیشه‌ای اپتیکال استاتیک باشد. در ادامه مقاله با این فناوری بیشتر آشنا می شویم.

فناوری لنز دوربین مایع چیست؟

فناوری لنز دوربین مایع، یک فناوری جدید است که در حال حاضر داخل گوشی های شیائومی استفاده شده است. این فناوری به یک مایع با درجه نوری در وسط یک ساختار سلولی، اشاره دارد که بسیار شبیه چشم انسان است. در این مدل از دوربین ها، قابلیت تغییر حالت لنز به شکل های مختلفی وجود دارد که باعث افزایش سرعت فوکوس و فاصله کانونی می شود.

دوربین مایع چجوری کار می کند؟

لنزهای مایع از نیروی الکتریسیته (برق) برای تغییرات کانونی استفاده می کنند که به همین دلیل تغییرات با سرعت بالایی اتفاق می افتند. ساده تر بگم، این فناوری با استفاده از برق باعث تغییر فاصله کانونی اجسام مختلف می شود که این اتفاق بسیار سریع اتفاق می افتد.

کاربرد فناوری لنز دوربین مایع

کاربردهای اصلی 

با توجه به این که گوشی های مختلف برای زوم کردن مثل تله فوتو و ماکرو برای فوکوس روی اشیا به دو لنز مجزا نیاز دارند، پس فضای زیادی از پشت گوشی به لنز های مختلف گوشی اختصاص داده می شود که هزینه بر و باعث زیبایی گوشی می شود؛ از این رو گوشی های شیائومی با ارائه فناوری لنز دوربین مایع، هر دو قابلیت ذکر شده را در یک لنز قرار داده‌اند تا دیگر نیازی به دو لنز در پشت گوشی نباشد.

البته این تنها ویژگی و کاربرد فناوری لنز دوربین مایع نیست که با توجه به این موضوع، در ادامه به مزایای فناوری لنز دوربین مایع اشاره می کنیم. به علاوه با توجه به جدید بودن این تکنولوژی، مسلما مشکلاتی نیز در آن وجود دارد که سبب می شود نه تنها به مزایا بلکه به معایب فناوری لنز دوربین مایع نیز اشاراتی داشته باشیم.

عکاسی با دوربین گوشی

مزایای فناوری لنز دوربین مایع

لنز مایع (Liquid Lens) یک فناوری بسیار هوشمند است و همانطور که گفته شد، به وسیله جریان الکتریکی تغییر می کند. از مهم ترین مزایای این لنز ها، می توان به مواردی مثل سرعت بالا در تغییر حالت، ارائه چندین فاصله کانونی، کوچک تر بودن نسبت به لنز های شیشه‌ای و جدید بودن این تکنولوژی که حاکی از پیشرفت های آینده این فناوری است، اشاره کرد.

معایب تکنولوژی لنز دوربین مایع

جدید بودن هر فناوری در حالی که نشانه پیشرفت های آینده آن است، ولی به هر حال معایبی نیز در بر دارد که فناوری لنز دوربین مایع از این قاعده مستثنا نیست. از مهم ترین معایب فناوری لنز دوربین مایع، می توان به جدید بودن آن و البته استفاده محدود توسط شرکت شیائومی اشاره نمود. مطمئنا ایرادات ابتدایی این فناوری به سرعت حل می شود و البته استفاده این فناوری با گذر زمان بسیار رشد پیدا خواهد کرد.

رای دادن
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا