روشن کردن آتش بدون کبریت

چطوری در سفر بدون کبریت و فندک آتش ایجاد کنیم؟

روشن کردن آتش بدون کبریت دغدغه ای است که همه افراد حداقل یک بار در سفر و پیک نیک با آن مواجه شده اند. بسیاری از اوقات ممکن است فراموش کنیم که وسایل ایجاد آتش از قبیل کبریت و فندک را با خودمان همراه داشته باشیم که باعث تلخ شدن خاطر افراد و ایجاد دلخوری می گردد.

 اما در این مواقع می توان بدون داشتن کبریت یا فندک آتش مناسبی ایجاد کرد. تنها کافیست روش های روشن کردن آتش بدون کبریت را به یاد داشته باشید. نگران نباشید ما در ادامه این مقاله تک تک روش ها را به طور مفصل به شما آموزش خواهیم داد. پس با ما همراه باشید و از آموزش های کاربردی ما استفاده کنید.

روش های مختلف روشن کردن آتش بدون کبریت

رابطه میان انسان و آتش به سال ها پیش باز می گردد. به گونه ای که یک پیوند قدیمی بین آن دو شکل گرفته و همه افراد باید بدانند که چگونه آتش درست کنند. روشن کردن آتش بدون کبریت نیز یکی از مهارت های ضروری است که باید انسان به یاد داشته باشد. چرا که موقعیت های بسیاری در زندگی بشر اتفاق می افتد که نیاز به آموختن این مهارت مهم و حیاتی حس می شود.

شما هرگز نمی دانید که چه زمانی مهارت ایجاد آتش بدون کبریت به کار خواهد آمد. ممکن است در سفر و پیک نیک یک موقعیت طوفانی یا در یک محیط با رطوبت زیاد قرار بگیرید که عملا استفاده از کبریت و فندک را غیر ممکن می کند. شاید با خود بگویید که احتمال وقوع چنین اتفاقی بسیار کم است؛ اما به هر حال بهتر است مهارت ایجاد آتش بدون استفاده از کبریت و فندک را بیاموزید تا در هر شرایط و محیطی قرار بگیرید، از آن استفاده کنید. روش های مختلف روشن کردن آتش بدون کبریت عبارتند از:

روش چوب به عنوان مته دستی

این روش یکی از روش های اولیه و بسیار ساده جهت روشن کردن آتش بدون کبریت است که بشر اولیه نیز از این روش استفاده می کرده است. البته باید گفت که این روش چندان ساده نیست، اما تنها وسیله ای که به آن نیاز خواهد داشت چوب است.

در ابتدا باید مقداری برگ پوسیده، علف خشک یا خار و خاشاک که به راحتی آتش می گیرند را جمع آوری کرده و بر روی تخته چوب خود قرار دهید. سپس یک چوب باریک و سخت را در شکاف تخته مورد نظر خود قرار دهید و با فشار به تخته زیری، آن را در دستانتان بچرخانید. اصطکاک بین تخته و چوب باعث به وجود آمدن خاکستر داغ می شود که با نزدیک بودن برگ های خشک به آن، سریعا آتش می گیرد. حال می توانید آنها را به چوب هایی که برای آتش جمع کردید منتقل کنید.

روش شخم زدن

در این روش باید در ابتدا یک شیار بر روی چوب خود ایجاد کنید. این شیار مسیر رفت و آمد چوب شما خواهد بود. سپس یک چوب باریک و سخت انتخاب کرده و آن را در شکاف به سمت بالا و پایین حرکت دهید و در انتهای تخته برگ خشک یا پوسیده قرار دهید. طبق روش قبلی، بر اثر اصطکاک بین چوب و تخته، خاکستر داغ ایجاد شده که با دمیدن به آن می توانید آتش را شعله ور نمایید.

روش استفاده از ذره بین

روش استفاده از ذره بین

برای روشن کردن آتش بدون کبریت با استفاده از ذره بین، کافیست نور خورشید را در یک نقطه متمرکز کنید. شما می توانید از انواع عدسی ها مانند ذره بین، شیشه عینک، لنز دوربین، دوربین شکاری و مواردی از این قبیل استفاده کنید. حتی می توانید کمی آب به عدسی اضافه کنید تا میزان پرتو های نور را افزایش دهد. با این کار سرعت خود را در ایجاد آتش افزایش می دهید.

شما با متمرکز کردن نور خورشید با استفاده از ذره بین بر روی علف خشک و برگ پوسیده، به سرعت آتش مطلوبی خواهید داشت. تنها ایرادی که این روش دارد این است که تنها زمانی کاربرد دارد که نور خورشید داشته باشید و در هوای ابری و شب ها کاربرد ندارد.

روش باتری و سیم ظرفشویی

یکی از عجیب ترین روش های روشن کردن آتش بدون کبریت، استفاده از باتری و سیم ظرفشویی است. برای این کار سیم را در یک دست و باتری را در دست دیگر بگیرید. با اتصال سیم به باتری، شروع به درخشیدن و سوختن می کند. زمانی که سیم به مرحله سوختن رسید، در آن بدمید و به سرعت آن را به برگ خشک نزدیک کنید. چرا که سیم ظرفشویی سریع خاموش می شود پس فرصت را از دست ندهید.

4.1/5 - (11 امتیاز)

درباره سعید یزدانی

همچنین ببینید

موبایل و ثبت لحظه ها در سفر

موبایل و ثبت لحظه ها در سفر

بدون شک سفر تحت هر عنوانی باشد زیباست در مطلب پیش روی شما  با عنوان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *