تعلیم و تربیت

معلم قافله سالار عشق،علم و اخلاق

با سلام و درود به همه ی معلمان عزیز به وب سایت برزام خوش آمدید با مطلب معلم قافله سالار عشق،علم و اخلاق در خدمتتان هستیم بی شک مقام شما برابری با هدایت و تعلیم پیامبری دارد.

امروز وقتی که به ذهنم رسید تا برای روز معلم مطلبی را به نگارش در آورم بیشتر در مورد دغدغه مالی معلمان تمرکز داشتم اما پس از آنکه در اشعار و احادیث و منابع برای یافتن مطلبی در خور شان این روز، گذری داشتم بهترین جمله ای که به ذهنم رسید این بود که با افتخار و غرور بگویم “معلمم”

چرا که نخستین معلم، خداست::« وَعَلَّمَ آدَمَ الأَسْمَاء كُلَّهَا» (بقره/۳۱)

و در نخستین آیات قرآن که بر پیامبر  (ص) نازل شد، به این هنر خداوند اشاره شده است:إقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذي خَلَقَ. خَلَقَ اْلإِنْسانَ مِنْ عَلَقٍ. إقْرَأْ وَ رَبُّكَ اْلأَكْرَمُ. الَّذي عَلَّمَ بِالْقَلَمِ. عَلَّمَ اْلإِنْسانَ ما لَمْ يَعْلَمْ(علق: ۱ـ ۵)

بخوان به نام پروردگارت که جهانیان را آفرید. انسان را از خون بسته آفرید. بخوان در حالی که  پروردگارت کریم ترین است . همان که آموخت با قلم، آموخت به انسان آنچه را که نمی دانست.

در این آیات خداوند مقام معلم بودن خود را ، بعد از آفرینش قرارداده که نشان از جایگاه رفیع معلمی است و می توان گفت که هنر شگفت معلمی از آن خداوند عالم است.

 خاتم پیامبران حضرت محمد (ص)  نیز  افتخار می کند که معلم است و حضرت علی (ع)  اسطوره ی علم و بردباری که نهج البلاغه اش زبانزد کل جهان است می فرماید :هرکس کلمه ای به من بیاموزد، مرا بنده ی خویش کرده است.

معلم قافله سالار عشق،علم و اخلاق

و یا در این شعر که چه زیبا ارزش و جایگاه رفیع معلمی تبیین شده است

پادشاهی پسر به مکتب داد

لوح سیمینش در کنار نهاد

بر سر لوح او نوشته به زر

جور استاد به ز مهر پدر

هر چند ارزش و جایگاه معلم بر هیچ کس پوشیده نیست اما در حال حاضر این قشر توانمند و مظلوم جامعه با تمام توان بدون در نظر گرفتن دغدغه های مالی در کلاس  حاضر می شوند و به هنگام ورود به کلاس به قدری دغدغه آموزش فرزندان این مرز و بوم را  دارند که مطالبات و  مشکلات معیشتی خود را از یاد می برند هر چند در هر صورت مسایل معیشتی گریبانگیر این قشر، بر امر تعلیم و تربیت چندان هم بی تاثیر نیست.

کوتاه سخن آنکه به مناسبت فرارسیدن  ۱۲ اردیبهشت که به مناسبت  سالروز شهادت شهید “مرتضی مطهری”، به عنوان روز معلم نامگذاری شده است هر ساله ضمن بزرگداشت خاطره آن رادمرد بزرگ، از زحمات عاشقان عرصه تعلیم و تربیت قدردانی می گردد.

این روز را به تمام معلمان سرزمینم که هر سال نمونه اند و برای یک عمر در اذهان ماندگارند تبریک و تهنیت می گویم .

“بهترینهای خالق جهان تقدیمتان باد”

رای دادن
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا