تغذیهداروهاسلامت

تاریخچه و فواید گلاب به خصوص برای پوست

خواص گلاب سال های طولانی است که باعث شده است تا همه مردم گلاب را به عنوان یک مایع با ارزش بشناسند. شاید آشناترین موردی که در رابطه با استفاده از گلاب می دانیم، به کار بردن آن برای خوراکی های مختلف باشد ولی موارد استفاده این مایع فوق العاده خوشبو بسیار بیش تر از یک طعم دهنده ساده برای خوراکی های مختلف است. به عنوان مثال، معجزه گلاب برای پوست یکی از خاصیت های ثابت شده گلاب است که سال ها آن را به عنوان یک مایع ارزشمند برای سلامت پوست به همگان شناسانده است.

 

تاریخچه گلاب و گلاب گیری چیست؟

تمام مطالعاتی که در رابطه با گلاب و گلاب گیری انجام شده، نشان می دهد که نخستین کشور تولید کننده گلاب کشور ایران بوده است. ایرانیان اولین افرادی بودن که به خواص گلاب پی بردند و آن را مورد استفاده قرار دادند. یکی از مهم ترین دلایلی که سال های سال تولید گلاب و استفاده از آن را در ایران فوق العاده فراوان کرده است، وجود گل های محمدی است. رشد خوب این گل ها در آب و هوای شهرهایی مثل میمند فارس و کاشان باعث شده است تا این شهرها از تولید کنندگان به نام گلاب باشند.

با توجه به کتاب های قدیمی که درباره گلاب و گلاب گیری نوشته شده، شهرستان تاریخی فیروزآباد که از آن با نام جور یاد کرده اند، به نام ترین مکان برای گلاب گیری بوده است. بنابراین شهر میمند استان فارس نقطه ای است که آغاز کار تهیه گلاب در آن جا انجام شده است و تا به امروز نیز ادامه دارد.

تاریخچه و خواص گلاب برای پوست

خواص گلاب برای پوست چیست؟

همان طور که قبلاً اشاره شد، خواص گلاب برای سلامت پوست به صورت معجزه آسایی است و می تواند مشکلات زیادی را که برای سلامت آن به وجود می آید، برطرف کند. سه مورد از خاصیت های گلاب شامل موارد زیر می شود:

  • تسکین دهنده پوست تحریک شده
  • زیبایی پوست با کاهش قرمزی آن
  • جوان سازی پوست دست و صورت

تسکین دهنده پوست تحریک شده

گلاب می تواند به عنوان یک ماده بسیار قوی ضد التهاب به کار برود. در واقع از مهم ترین خاصیت هایی که در گلاب وجود دارد، همین خاصیت است. با وجود این ویژگی بیماری هایی مثل حساسیت ها یا اگزمای پوستی را می توان با آن درمان کرد.

زیبایی پوست با کاهش قرمزی آن

خواص گلاب برای زیبایی از سال های سال پیش برای همه ثابت شده است و آن را به عنوان یکی از انواع محصولات زیبایی مورد استفاده قرار می دهند. گلاب می تواند قرمزی پوست را کم کند و باعث درخشان شدن پوست دست و صورت شود. علاوه بر این، به دلیل این که دارای خاصیت ضد باکتریایی است، باعث سلامت پوست و در نتیجه زیبایی و طراوت آن می شود.

جوان سازی پوست دست و صورت

به دلیل این که خاصیت ضد پیری یکی از انواع خواص گلاب به شمار می آید، در بسیاری از محصولات آرایشی به همین منظور مورد استفاده قرار می گیرد. خاصیت گلاب این است که روند پیر شدن پوست را به تعویق می اندازد. این خصوصیت باعث می شود تا چین و چروک ها دیرتر روی پوست ایجاد شوند و پوست دست و صورت طراوت خود را از دست ندهد.

5/5 - (5 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا