تعلیم و تربیتمقالات علمی

انواع اشکال هندسی با شکل

معرفی اشکال هندسی

انواع اشکال هندسی شکل های بسته ای هستند که با استفاده از نقاط، پاره خط ها، دایره ها و منحنی ها ایجاد می شوند. چنین اشکالی در همه جای اطراف ما دیده می شود.

برخی از نمونه های شکل هندسی دایره، مستطیل، مثلث و غیره هستند. پیتزا دایره ای است که برش های آن مثلثی است. به طور مشابه، درها و پنجره ها نمونه هایی از مستطیل هستند.

یک شکل منظم همه اضلاع برابر است. به عنوان مثال، یک مربع یا یک شش ضلعی منظم. اشکال نامنظم دارای اضلاع متفاوتی هستند.

شاید بپسندید:توسعه تبلت های تاشو توسط سامسونگ

محبوب ترین انواع اشکال هندسی

برخی از محبوب ترین انواع اشکال هندسی که دو بعدی هم شناخته می شوند در زیر توضیح داده شده اند:

انواع اشکال هندسی با شکل

مستطیل

مستطیل شکلی است که از اتصال چهار نقطه مختلف از طریق چهار خط مختلف حاصل می شود. در یک مستطیل، اضلاع مقابل موازی و از نظر طول برابر هستند. تمام زوایای یک مستطیل قائم الزاویه هستند. تفاوت مستطیل و مربع در این است که در یک مستطیل، دو پاره خط موازی طولانی تر از دو خط دیگر هستند، در حالی که در یک مربع، تمام پاره خط ها دارای طول یکسان هستند.

نمونه هایی از اشیاء مستطیل شکل صفحه نمایش لپ تاپ، صفحه نمایش موبایل و غیره هستند.

مربع

مربع شکل هندسی چهار وجهی است که از اتصال چهار پاره خط با طول مساوی ایجاد می شود. مانند یک مستطیل، پاره های خطی که یک مربع را تشکیل می دهند، در زوایای قائم با یکدیگر قرار دارند. نمونه هایی از اجسام مربعی عبارتند از مکعب روبیک، تاس، تخته شطرنج و غیره.

دایره

دایره یک شکل هندسی است که بدون خطوط مستقیم ساخته می شود. می توانیم فرض کنیم که یک دایره از نقاط غیرقابل شمارش ساخته شده است که در همان فاصله از نقطه مرکزی قرار گرفته اند.

نمونه هایی از اجسام دایره ای شکل، پیتزاهای کامل و چرخ ها هستند.

مثلث

یک مثلث از سه بخش خط متصل تشکیل شده است. این یک شکل هندسی پیچیده است زیرا می تواند زاویه ها و اندازه های متغیری داشته باشد.

نمونه هایی از اشیاء مثلثی عبارتند از: برش های پیتزا، ناچو، کلاهک تولد و غیره.

قابل ذکر است که نام یک مثلث بسته به زوایای آن و اندازه اضلاع تغییر می کند. به عنوان مثال، هنگامی که دو پاره خط از یک مثلث یک زاویه قائمه تشکیل دهند، به آن مثلث قائم الزاویه می گویند. در اینجا چگونه به نظر می رسد:

هر مثلثی که زوایای آن کمتر از ۹۰ درجه باشد، مثلث حاد-زاویه نامیده می شود. به همین ترتیب، مثلثی که یک زاویه آن بیش از ۹۰ درجه باشد، مثلث منفرد نامیده می شود. یک مثلث متساوی الاضلاع دارای تمام زوایای داخلی برابر با ۶۰ درجه است و طول همه اضلاع برابر است.

بیضی

بیضی یا بیضی یک دایره دراز (به شکل تخم مرغ) است که طول آن بیشتر از عرض است.

متوازی الاضلاع

متوازی الاضلاع یک شکل هندسی دو بعدی است که یک چندضلعی چهار وجهی است که دارای اضلاع متضاد موازی با طول برابر است.

کاربردهای واقعی انواع اشکال هندسی

هندسه مطالعه شکل و فضا است. این به ما کمک می کند تا سایر مفاهیم ریاضی و همچنین کاربردهای واقعی را درک کنیم. هندسه را می توان برای طراحی ساختمان ها، پل ها، ماشین ها و حتی لباس ها استفاده کرد. از اصول هندسه در شاخه های دیگر ریاضیات مانند مثلثات و حساب دیفرانسیل و انتگرال نیز استفاده می شود.

انواع اشکال هندسی سه بعدی

اشکال سه بعدی گروهی از رئوس، خطوطی که راس ها را به هم متصل می کنند و وجوه محصور شده توسط این خطوط هستند. طول، عرض و ارتفاع دارند و مقداری حجم را اشغال می کنند. برای بسیاری از اشکال سه بعدی، صورت ها دو بعدی هستند. همچنین برخی از اشکال در سه بعدی دارای سطوح منحنی هستند.

در ادامه لیست کاملی از اشکال سه بعدی آمده است:

مکعب:

مکعب

مکعب یکی از جالب ترین و رایج ترین اشکال سه بعدی است. با ۶ مربع با طول و اضلاع مساوی ساخته شده است. همچنین دارای ۶ وجه، ۸ رأس و ۱۲ لبه است. نمونه هایی از مکعب عبارتند از جعبه کبریت، کتاب، جعبه کفش و آجر.

سیلندر:

سیلندر

یک استوانه نیز یک شکل سه بعدی با دو انتهای دایره ای مسطح و در عین حال یکسان است. همچنین یک استوانه هیچ رئوسی ندارد. نمونه هایی از سیلندرها عبارتند از قوطی، سیلندر گاز، مخازن نفت و یک سلول.

مخروط:

مخروط

مخروط یکی از خلاقانه ترین اشکال سه بعدی است. دارای یک پایه دایره ای مسطح است که مدام به سمت بالا باریک می شود تا یک لبه نوک تیز تشکیل شود. نمونه هایی از مخروط عبارتند از کلاه مهمانی، قیف بستنی، قیف و درخت کریسمس.

کره:

کره یک شکل گرد سه بعدی با محور x، محور y و محور z است. همچنین، یک کره با یک توپ یکسان است. نمونه هایی از یک کره عبارتند از فوتبال، بسکتبال، گلوب و آبنبات چوبی.

کره

نیمکره:

نیمکره نیم کره است. نمونه هایی از یک نیمکره کاسه، ایگلو، فنجان و اسکوپ بستنی هستند.

همه این اشکال با یک منحنی، یک خط یا یک پاره خط رسم می شوند. شما می توانید اشکال هندسی را با اتصال پاره های خط به یکدیگر بسازید. برای مثال، با به هم پیوستن ۴ پاره خط، یک مستطیل به دست خواهید آورد.

شکل های باز و بسته

شکل های بسته

اشکال هندسی اصلی مانند مربع، مستطیل و مثلث چند شکل دوبعدی هستند. این ارقام مانند چند ضلعی نامیده می شوند. هر شکل یا صفحه مسطح روی یک تکه کاغذ یک چند ضلعی است. آنها دارای مرزهای بسته محدودی هستند که از قطعات خطی به نام اضلاع چندضلعی تشکیل شده است.

انواع اشکال هندسی بسته

اشکال هندسی مانند چند ضلعی ها به شکل های بسته شناخته می شوند. مرز یک شکل بسته می تواند از پاره خط یا منحنی تشکیل شده باشد. بنابراین، هر جسم هندسی که در یک مکان شروع و به پایان می رسد و با استفاده از پاره خط یا منحنی مرزی را تشکیل می دهد، شکل بسته محسوب می شود.

شکل های باز

انواع اشکال هندسی باز

اشکال باز کامل نیستند. برای ترسیم یک اشکال باز باید نقطه شروع و نقطه پایان رعایت شود. استفاده از پاره خط ها یا منحنی ها برای نشان دادن شکل های باز گزینه دیگری است، اما حداقل خطوط شکسته می شوند. مبدا و مقصد یک شکل باز مشخص است.

جدول ویژگی های اشکال هندسی

جدول زیر فهرست و ویژگی های اشکال هندسی را نشان می دهد.

نام بعد لبه ها رگه ها چهره ها
مربع ۲ بعدی ۴ ۴
مستطیل ۲ بعدی ۴ ۴
مثلث ۲ بعدی ۳ ۳
دایره ۲ بعدی منحنی ۰
بیضی ۲ بعدی ۵ ۵
متوازی الاضلاع ۲ بعدی ۶ ۶
مکعب سه بعدی ۱۲ ۸ ۶
مخروط سه بعدی ۱ ۱ ۲
سیلندر سه بعدی ۲ ۰ ۳
کره سه بعدی منحنی ۰ ۱

 

4.7/5 - (3 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا